Agneta Börjesson (Grn)

Tidigare riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Halland County
Title Trafiktekniker
Born 1957

Current assignments

    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member
    • Election Review Board

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • The Green Party

    • Pairing organiser 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2014-06-24 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-14 – 2016-02-09
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2018-11-20 –
    • Member 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Deputy member 2011-12-16 – 2014-10-14
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Election Review Board

    • Deputy member 2019-03-13 –

Said and done

Webb-TV

Gaming – spelkultur

Motion 2015/16:2216 av Niclas Malmberg och Agneta Börjesson (båda MP)

Motion till riksdagen 2015/16:2216 av Niclas Malmberg och Agneta Börjesson båda MP Gaming spelkultur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör låta genomföra en översyn av olika offentliga bidrag till föreningslivet och folkbildningen, med målet rättvisare


Utskottsberedning: 2015/16:KrU8 2015/16:NU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:2216 av Niclas Malmberg och Agneta Börjesson (båda MP) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2216 av Niclas Malmberg och Agneta Börjesson (båda MP) (pdf, 70 kB)

Behåll och satsa på Halmstad-Nässjö-banan

Motion 2015/16:1587 av Agneta Börjesson och Emma Hult (båda MP)

Motion till riksdagen 2015/16:1587 av Agneta Börjesson och Emma Hult båda MP Behåll och satsa på HalmstadNässjö-banan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att HalmstadNässjö-banan bör utvecklas och behållas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mellan Halmstad


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1587 av Agneta Börjesson och Emma Hult (båda MP) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1587 av Agneta Börjesson och Emma Hult (båda MP) (pdf, 67 kB)

Register över lobbyister vid riksdagen

Motion 2014/15:616 av Annika Hirvonen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:616 av Annika Hirvonen m.fl. MP Register över lobbyister vid riksdagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om register över lobbyister vid Sveriges riksdag. Motivering Förtroendevalda i politiska partier agerar


Utskottsberedning: 2014/15:KU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:616 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:616 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) (pdf, 64 kB)