Agneta Börjesson (Grn)

Tidigare riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Halland County
Title Trafiktekniker
Born 1957

Current assignments

    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member
    • Election Review Board

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • The Green Party

    • Pairing organiser 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2014-06-24 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-10-14 – 2016-02-09
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2018-11-20 –
    • Member 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Deputy member 2011-12-16 – 2014-10-14
    • The Parliamentary Council of the National Audit Office

    • Member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Election Review Board

    • Deputy member 2019-03-13 –

Said and done

Webb-TV

Etiska och hållbara investeringar i statens AP-fonder

Motion 2017/18:3371 av Jonas Eriksson och Agneta Börjesson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3371 av Jonas Eriksson och Agneta Börjesson båda MP Etiska och hållbara investeringar i statens AP-fonder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av nya placeringsregler för statens AP-fonder och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:FiU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3371 av Jonas Eriksson och Agneta Börjesson (båda MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3371 av Jonas Eriksson och Agneta Börjesson (båda MP) (pdf, 75 kB)

HNJ-banan

Motion 2017/18:2779 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2779 av Emma Hult och Agneta Börjesson båda MP HNJ-banan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att HalmstadNässjö-banan bör behållas och utvecklas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mellan Halmstad och Nässjö går den 196 kilometer


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2779 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2779 av Emma Hult och Agneta Börjesson (båda MP) (pdf, 79 kB)

Jämställ cykelväg och bilväg

Motion 2017/18:2652 av Karin Svensson Smith m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2652 av Karin Svensson Smith m.fl. MP Jämställ cykelväg och bilväg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med ett lagändringsförslag som får följden att expropriationsmöjligheten för att anlägga och utveckla nationella


Utskottsberedning: 2017/18:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2652 av Karin Svensson Smith m.fl. (MP) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:2652 av Karin Svensson Smith m.fl. (MP) (pdf, 91 kB)

Medgivande vid folkbokföring i annans bostad

Motion 2017/18:2775 av Rasmus Ling och Agneta Börjesson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2775 av Rasmus Ling och Agneta Börjesson båda MP Medgivande vid folkbokföring i annans bostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över folkbokföringslagen i syfte att personer inte ska kunna folkbokföra sig på någon annans fastighet


Utskottsberedning: 2017/18:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2775 av Rasmus Ling och Agneta Börjesson (båda MP) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2775 av Rasmus Ling och Agneta Börjesson (båda MP) (pdf, 73 kB)