Angelika Bengtsson (SweDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Blekinge County, Bench 63
Title Dansare
Born 1990
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email angelika.bengtsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Deputy member 2016-09-29 – 2018-10-09
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Socionomen Christer Bengtsson och dans- och idrottsläraren Zofia Chaszkies.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Sverigedemokraterna i Malmö 11-16. Suppleant, Sverigedemokraterna Syd 13-16. Ledamot, Sverigedemokraterna Härryda 16-. Suppleant, Sverigedemokraterna Västra Götaland Västra 16-.
  • Utbildning

    Kungliga Svenska balettskolan, inriktning klassisk balett, Stockholm 06-09.
  • Anställningar

    Frilansande dansare 09-11. Reseledare och platschef 11-12. Danslärare 11-14.

Said and done

Utbyggnad av fisktrappor vid vattenkraftverk

Motion 2018/19:299 av Angelika Bengtsson (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:299 av Angelika Bengtsson SD Utbyggnad av fisktrappor vid vattenkraftverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utbyggnad av fisktrappor vid vattenkraftverk och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vattenkraftverk har länge varit

2018-11-09

Motion 2018/19:299 av Angelika Bengtsson (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:299 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 73 kB)

Översyn av säl och skarv i Blekinge

Motion 2018/19:298 av Angelika Bengtsson (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:298 av Angelika Bengtsson SD Översyn av säl och skarv i Blekinge Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn av förutsättningarna att införa allmän jakt på gråsäl och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom

2018-11-09

Motion 2018/19:298 av Angelika Bengtsson (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:298 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 74 kB)

Ökade insatser för det förebyggande arbetet mot självmord

Motion 2018/19:288 av Angelika Bengtsson (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:288 av Angelika Bengtsson SD Ökade insatser för det förebyggande arbetet mot självmord Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbetet med självmordsförebyggande åtgärder bör bli en prioriterad fråga och tillkännager detta för regeringen.

2018-11-08

Motion 2018/19:288 av Angelika Bengtsson (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:288 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 73 kB)

Översyn av momssatsen

Motion 2018/19:280 av Angelika Bengtsson (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:280 av Angelika Bengtsson SD Översyn av momssatsen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av momssatsen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Blekinge har en fantastisk natur och skärgård som årligen lockar många turister.

2018-11-08

Motion 2018/19:280 av Angelika Bengtsson (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:280 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 71 kB)

Upphovsrätt

Motion 2018/19:143 av Charlotte Quensel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:143 av Charlotte Quensel m.fl. SD Upphovsrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att modernisera upphovsrätten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda vidgade

2018-10-23

Motion 2018/19:143 av Charlotte Quensel m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:143 av Charlotte Quensel m.fl. (SD) (pdf, 101 kB)

Sverigeturné för Kungliga Operan

Motion 2018/19:102 av Angelika Bengtsson (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:102 av Angelika Bengtsson SD Sverigeturné för Kungliga Operan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör synliggöra Kungliga Operan och Kungliga Baletten i vårt land och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sommaren

2018-10-12

Motion 2018/19:102 av Angelika Bengtsson (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:102 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 73 kB)

Tillståndsplikt för utförande av laserbehandling

Motion 2018/19:101 av Angelika Bengtsson (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:101 av Angelika Bengtsson SD Tillståndsplikt för utförande av laserbehandling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa tillstånd för att få utföra laserbehandling och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skönhetsbranschen

2018-10-12

Motion 2018/19:101 av Angelika Bengtsson (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:101 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 71 kB)

Valhemlighet med valsedel

Motion 2018/19:100 av Angelika Bengtsson (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:100 av Angelika Bengtsson SD Valhemlighet med valsedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över Sveriges valhemlighet vid val av valsedel och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

2018-10-12

Motion 2018/19:100 av Angelika Bengtsson (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:100 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 69 kB)

Landsbygdens kulturarv

Motion 2018/19:83 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:83 av Martin Kinnunen m.fl. SD Landsbygdens kulturarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Jordbruksverket tillsammans med andra myndigheter i högre grad än i dag bör verka för att bevara och utveckla hag- och betesmarkerna och tillkännager

2018-10-11

Motion 2018/19:83 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:83 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 91 kB)

Uppåkra Arkeologiska Center

Motion 2018/19:44 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:44 av Björn Söder m.fl. SD Uppåkra Arkeologiska Center Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten bör visa större intresse för Uppåkra Arkeologiska Center och tillkännager detta för regeringen. Motivering Fornlämningen efter järnåldersstaden

2018-10-09

Motion 2018/19:44 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:44 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)