Anti Avsan (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 85
Title Rådman.
Born 1958
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864353
Email anti.avsan[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Justice

    • Member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • The Riksdag Delegation to the Inter-Parliamentary Union

    • First Deputy Chair
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2010-10-12 – 2012-12-02
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Justice

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2012-12-03 – 2014-09-29
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-12-18 – 2018-09-24
    • Extra deputy member 2014-01-24 – 2014-03-14
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2010-11-17 – 2013-01-15
    • Deputy member 2008-01-18 – 2010-10-12
    • The Riksdag Delegation to the Inter-Parliamentary Union

    • First Deputy Chair 2014-11-04 –
    • Member 2014-10-28 – 2014-11-04
    • Chair 2010-11-17 – 2014-10-28
    • The War Delegation

    • Member 2015-03-12 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2015-03-03 –
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2010-10-19 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 06-12, justitieutskottet 12-. Suppleant försvarsutskottet 06-10, EU-nämnden 08-13, utrikesutskottet 14- och extra suppleant 14. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 14, ordförande 10-14 och 1:e vice ordförande 14-. Ledamot krigsdelegationen 15-. Riksrevisionens styrelse 10 och riksdagsstyrelsen 15-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Huddingegymnasiet, slutår 76. Polisutbildning, Polisskolan Ulriksdal 77-78 och 84. Jur. kand., Stockholms universitet 95. Folkrättslig rådgivare 95.
  • Anställningar

    Ekonomiassistent, Huddinge sjukhus 76. Polis, Polismyndigheten i Stockholm och Stockholms län 77-99. Tingsnotarie, Stockholms tingsrätt 95-97. Fiskalaspirant, Svea hovrätt 97-98. Tingsfiskal, Uppsala tingsrätt, Stockholms tingsrätt 98-99. Hovrättsassessor, Svea hovrätt 00. Rådman, Stockholms tingsrätt 02-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Föreningslagsutredningens parlamentariska referensgrupp 08-10 och Namnlagskommittén 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Huddinge. Ledamot, kommunstyrelsen. Styrelseledamot, Södertörns Brandförsvarsförbund (förbundsdirektionen) och styrelseordförande, Huge Fastigheter AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaternas kommunkrets i Huddinge 00-. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Stockholms län.
  • Litteratur

    Folkrätt för poliser (95).

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:174 En mer heltäckande terrorismlagstiftning

Motion 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:174 En mer heltäckande terrorismlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en bred översyn av lagstiftningen på tvångsmedelsområdet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU35
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4124 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:123 Det straffrättsliga skyddet mot människohandel och människoexploatering

Motion 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:123 Det straffrättsliga skyddet mot människohandel och människoexploatering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett nationellt förbud mot tiggeri och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:JuU32
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4008 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar

Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se till att alla nödvändiga förutsättningar finns på plats


Utskottsberedning: 2017/18:JuU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3928 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 67 kB)

Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. M Mer kunskap i skolan för ett växande Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta nationella kvalitetskrav för skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:FiU3 2017/18:UbU1 2017/18:UbU13 2017/18:UbU14 2017/18:UbU15 2017/18:UbU16 2017/18:UbU18 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20 2017/18:UbU5
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): 44 avslag

Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2017/18:3567 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 120 kB)

Säkerhetspolitik för Sverige

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. M Säkerhetspolitik för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges försvarsutgifter ska öka och närma sig 2 procent av BNP och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1 2017/18:FöU4 2017/18:FöU7 2017/18:FöU8 2017/18:UU10 2017/18:UU11 2017/18:UU14 2017/18:UU15 2017/18:UU18 2017/18:UU2 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 22 avslag

Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2017/18:3566 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 169 kB)

En nationell hälso- och sjukvårdsagenda

Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. M En nationell hälso- och sjukvårdsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en utvecklad och prestationsbunden tillgänglighets- och samordningsmiljard och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU14 2017/18:SoU1 2017/18:SoU14 2017/18:SoU18 2017/18:SoU22 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 25 avslag, 5 bifall,

Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2017/18:3568 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 143 kB)

En bättre start - integration som fungerar

Motion 2017/18:3591 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3591 av Ulf Kristersson m.fl. M En bättre start integration som fungerar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kompetenskartläggning för asylsökande från dag ett i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU2 2017/18:AU7 2017/18:SfU15 2017/18:SfU4 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 15 avslag, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3591 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3591 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 98 kB)

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökade resurser till


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

Närvarande polis i hela landet

Motion 2017/18:3739 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3739 av Tomas Tobé m.fl. M Närvarande polis i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att polisens fokus på kärnuppgifterna bör stärkas, att arbetet med kontinuerlig metodutveckling i det brottsförebyggande och brottsutredande arbetet


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1 2017/18:JuU13 2017/18:JuU15 2017/18:JuU6
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 18 avslag, 5 bifall,

Motion 2017/18:3739 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2017/18:3739 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

Bekämpa mängdbrott

Motion 2017/18:3738 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3738 av Tomas Tobé m.fl. M Bekämpa mängdbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att polis och åklagare måste prioritera mängdbrotten högre och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1 2017/18:JuU15 2017/18:JuU16 2017/18:SfU15 2017/18:SkU1
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 10 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:3738 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3738 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 83 kB)