Carl-Oskar Bohlin (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Dalarna County, Bench 201
Born 1986
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865704
Email carl-oskar.bohlin[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Justice

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • Nominations Committee

    • Deputy member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member
    • The Riksdag Appeals Board

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Justice

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-04-10
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Judges Proposals Board

    • 2019-01-01 –
    • The Riksdag Appeals Board

    • Deputy member 2014-10-14 –
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2016-10-26 –
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-12, EU-nämnden 13-14 och socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14- och riksdagens valberedning 16-.

Said and done

Bensinskatten

Skriftlig fråga 2017/18:1392 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Fråga 2017/18:1392 Bensinskatten av Carl-Oskar Bohlin M till Finansminister Magdalena Andersson S Bensinpriset i Sverige noterar nu nytt rekord. Regeringens höjningar av bensinskatten får omfattande konsekvenser för vanliga svenska hushåll som dagligen använder bilen i stor utsträckning. Den tidigare socialdemokratiska

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1392 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 74 kB)

Biografmomsen

Skriftlig fråga 2017/18:898 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Fråga 2017/18:898 Biografmomsen av Carl-Oskar Bohlin M till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP År 2017 höjde regeringen momsen på biobiljetter. Det har lett till att flertalet små biografer på landsbygden nu kämpar för sin överlevnad, och vissa tvingas slå igen. Regeringen har för att kompensera biograferna

Inlämnad: 2018-02-28 Svarsdatum: 2018-03-07 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:898 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 75 kB)

Situationen i bostadsområdet Tjärna ängar i Borlänge

Skriftlig fråga 2017/18:281 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Fråga 2017/18:281 Situationen i bostadsområdet Tjärna ängar i Borlänge av Carl-Oskar Bohlin (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Sverige har ett stort antal utanförskapsområden. Ett av dem finns i Borlänge i form av stadsdelen Tjärna ängar. Signifikativt för utanförskapsområdena är bland annat ett mycket lågt

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:281 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 80 kB)

Minsta tillåtna aktiekapital

Skriftlig fråga 2017/18:250 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Fråga 2017/18:250 Minsta tillåtna aktiekapital av Carl-Oskar Bohlin (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Jag vill ställa följande fråga till statsrådet Heléne Fritzon: Avser regeringen att sänka minsta tillåtna aktiekapital i privata aktiebolag från dagens 50 000 kr till 25 000 kr?

Inlämnad: 2017-11-09 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:250 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 63 kB)

Seriestölder

Skriftlig fråga 2016/17:1702 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Fråga 2016/17:1702 Seriestölder av Carl-Oskar Bohlin (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Sommaren är här, och med den följer tyvärr två saker som invånarna i Dalarna har att oroa sig över. Dels sjunker den polisiära bemanningen, dels ökar stölderna av bland annat båtmotorer och annan egendom. Vid ett samtal

Inlämnad: 2017-06-29 Svarsdatum: 2017-07-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1702 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 75 kB)

Sysselsättningseffekten av propositioner

Skriftlig fråga 2014/15:742 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Fråga 2014/15:742 Sysselsättningseffekten av propositioner av Carl-Oskar Bohlin (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Under Socialdemokraternas valupptakt den 27 april 2014 presenterade Stefan Löfven och Marita Ulvskog partiets förslag för att få ner arbetslösheten inom EU. Där uttryckte

Inlämnad: 2015-07-21 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2014/15:742 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 76 kB)

Sysselsättningseffekten av propositioner

Skriftlig fråga 2014/15:741 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Fråga 2014/15:741 Sysselsättningseffekten av propositioner av Carl-Oskar Bohlin (M) till Statsrådet Mehmet Kaplan (MP) Under Socialdemokraternas valupptakt den 27 april 2014 presenterade Stefan Löfven och Marita Ulvskog partiets förslag för att få ner arbetslösheten inom EU. Där uttryckte nuvarande statsministern

Inlämnad: 2015-07-21 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:741 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 77 kB)

Otillräckligt Natoskydd med enbart partnerskap

Skriftlig fråga 2014/15:721 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Fråga 2014/15:721 Otillräckligt Natoskydd med enbart partnerskap av Carl-Oskar Bohlin (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Sveriges säkerhetspolitiska läge har förändrats. Rysslands olagliga annektering av Krim och oförutsägbara agerande har ökat spänningarna i vårt närområde. Rysslands aggressiva agerande

Inlämnad: 2015-06-26 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2014/15:721 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 79 kB)