Carl-Oskar Bohlin (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Dalarna County, Bench 201
Born 1986
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865704
Email carl-oskar.bohlin[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Justice

    • Member
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member
    • Judges Proposals Board

    • Nominations Committee

    • Deputy member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member
    • The Riksdag Appeals Board

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on Justice

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-04-10
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Judges Proposals Board

    • 2019-01-01 –
    • 2018-10-24 –
    • The Riksdag Appeals Board

    • Deputy member 2014-10-14 –
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2016-10-26 –
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-12, EU-nämnden 13-14 och socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14- och riksdagens valberedning 16-.

Said and done

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2018/19:2936 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2936 av Tomas Tobé m.fl. M Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om minst 10 000 fler polisanställda 2024


Utskottsberedning: 2018/19:JuU1

Motion 2018/19:2936 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2936 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 100 kB)

Förstärkta åtgärder mot terrorism

Motion 2018/19:2880 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2880 av Tomas Tobé m.fl. M Förstärkta åtgärder mot terrorism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta straffskalor för brott inom terrorismområdet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: JuU KU SfU 2018/19:JuU10

Motion 2018/19:2880 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2880 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 103 kB)

Åtgärder mot gängbrottsligheten

Motion 2018/19:2871 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2871 av Tomas Tobé m.fl. M Åtgärder mot gängbrottsligheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta straff för gängrelaterad brottslighet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: CU JuU 2018/19:JuU1 2018/19:JuU10 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2871 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2871 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 114 kB)

Stöldligor och annan mängdbrottslighet

Motion 2018/19:2870 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2870 av Tomas Tobé m.fl. M Stöldligor och annan mängdbrottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka polisens arbete mot seriebrottslighet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: SfU 2018/19:JuU10

Motion 2018/19:2870 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2870 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

Kraftfulla åtgärder mot sexualbrott

Motion 2018/19:2869 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2869 av Tomas Tobé m.fl. M Kraftfulla åtgärder mot sexualbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt skärpa straffen för våldtäkt av normalgraden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: JuU SfU 2018/19:JuU10

Motion 2018/19:2869 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2869 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

En effektiv polis

Motion 2018/19:2868 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2868 av Tomas Tobé m.fl. M En effektiv polis Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en mer effektiv polis med tydligare mål och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över regelverket


Utskottsberedning: UbU 2018/19:JuU1 2018/19:JuU10

Motion 2018/19:2868 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:2868 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 108 kB)

En modern, tydlig och effektiv kriminalvård

Motion 2018/19:2867 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2867 av Tomas Tobé m.fl. M En modern, tydlig och effektiv kriminalvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en genomlysning av Kriminalvården för att ta fram en konkret och långsiktig plan för Kriminalvårdens expansion och framtida fängelseetableringar


Utskottsberedning: JuU UbU

Motion 2018/19:2867 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2867 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

Ett nationellt förbud mot tiggeri

Motion 2018/19:2866 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2866 av Tomas Tobé m.fl. M Ett nationellt förbud mot tiggeri Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett nationellt förbud mot tiggeri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: SfU 2018/19:JuU10

Motion 2018/19:2866 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2866 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

Våld i nära relationer och hedersrelaterad brottslighet

Motion 2018/19:2865 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2865 av Tomas Tobé m.fl. M Våld i nära relationer och hedersrelaterad brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skärpa straff för grov kvinnofridskränkning och grov fridskränkning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: JuU

Motion 2018/19:2865 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2865 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 106 kB)

Svenskt Nato-medlemskap

Motion 2018/19:1448 av Erik Bengtzboe och Carl-Oskar Bohlin (båda M)

Motion till riksdagen 2018/19:1448 av Erik Bengtzboe och Carl-Oskar Bohlin båda M Svenskt Nato-medlemskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör ansöka om medlemskap i Nato, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Fred och säkerhet byggs


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:1448 av Erik Bengtzboe och Carl-Oskar Bohlin (båda M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1448 av Erik Bengtzboe och Carl-Oskar Bohlin (båda M) (pdf, 76 kB)