Gunilla Carlsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 98
Title Funktionär ABF.
Born 1966
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865320
Email gunilla.c.carlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy Chair
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Personally appointed substitute

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy Chair 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Chair 2012-02-28 – 2014-09-29
    • Member 2012-02-24 – 2012-02-27
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Committee on Finance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2007-04-16 – 2010-10-04
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy Chair 2018-10-10 – 2019-10-31
    • Member 2018-10-09 – 2018-10-10
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-02-23
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-15
    • The War Delegation

    • Member 2012-02-24 – 2018-10-09
    • The Bank of Sweden Tercentenary Foundation

    • Personally appointed substitute 2018-11-01 –

  • Anställningar

    Affärsbiträde 85-95. Projektanställd 95-00. Enhetsledare, ABF 00.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Arbetarrörelsens arkiv- och bibliotek och Statens ljud- och bildarkiv. Ledamot, Migrationsverket 05-07. Taltidningsnämnden 06-. Ledamot, Förvaltningsstiftelsen 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, stadsdelsnämnden, Hisings-Backa. Ledamot, skattenämnden, Hisingen 99-02. Ledamot, Liseberg AB 07-11. Ordförande, Liseberg AB 15-. Ledamot, Göteborgs hamn AB 11-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Socialdemokraterna Hisings-Backa 98-02. Ledamot, förtroenderådet, Socialdemokraterna i Göteborgs distrikt. Ledamot, Handels socialdemokratiska fackklubb i Göteborg. Ledamot, Föreningen Norden 03-05, ABF Göteborg, Folkteatern i Göteborg och Länsteatrarna i Sverige.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot kulturutskottet 02-10 och 12, trafikutskottet 10-12. Suppleant försvarsutskottet 02-06, skatteutskottet 06-10, socialutskottet 07-10 och utbildningsutskottet 10-12. Ordförande kulturutskottet 12-14 och vice ordförande 14-. Ledamot, krigsdelegationen 12-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-12.
  • Föräldrar

    Industriarbetaren Curt Carlsson och vårdbiträdet Ulla Britt Carlsson, f. Ottosson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, slutår 85.

Said and done

Behovet av dubbelspår mellan Göteborg och Oslo

Motion 2017/18:2159 av Gunilla Carlsson och Johan Büser (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2159 av Gunilla Carlsson och Johan Büser båda S Behovet av dubbelspår mellan Göteborg och Oslo Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över behovet av att utveckla järnvägen mellan Göteborg och Oslo och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2159 av Gunilla Carlsson och Johan Büser (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2159 av Gunilla Carlsson och Johan Büser (båda S) (pdf, 73 kB)

Rökfritt Sverige 2025

Motion 2017/18:2626 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2626 av Lena Hallengren m.fl. S Rökfritt Sverige 2025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara rökfritt 2025 och tillkännager detta för regeringen. Motivering När läkare får frågan vad som är den enskilt viktigaste åtgärden


Utskottsberedning: 2017/18:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2626 av Lena Hallengren m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2626 av Lena Hallengren m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Enhetlig journalhantering

Motion 2017/18:2149 av Anna Johansson och Gunilla Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2149 av Anna Johansson och Gunilla Carlsson båda S Enhetlig journalhantering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över en nationell standard för journalhantering och tillkännager detta för regeringen. Motivering Inspektionen för vård


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2149 av Anna Johansson och Gunilla Carlsson (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2149 av Anna Johansson och Gunilla Carlsson (båda S) (pdf, 68 kB)

Osäkra anställningsavtal

Motion 2017/18:2632 av Gunilla Carlsson och Johan Büser (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2632 av Gunilla Carlsson och Johan Büser båda S Osäkra anställningsavtal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över riskerna med osäkra anställningsavtal och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idag har Sverige en stark ekonomi


Utskottsberedning: 2017/18:AU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2632 av Gunilla Carlsson och Johan Büser (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2632 av Gunilla Carlsson och Johan Büser (båda S) (pdf, 71 kB)

Rätt till fri abort

Motion 2017/18:1832 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1832 av Lena Hallengren m.fl. S Rätt till fri abort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rätten till fri abort och behovet av att globalt påverka kvinnors rätt till fri abort och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige lagstiftades


Utskottsberedning: 2017/18:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1832 av Lena Hallengren m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1832 av Lena Hallengren m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Rätt till heltid

Motion 2017/18:1459 av Mattias Jonsson och Gunilla Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1459 av Mattias Jonsson och Gunilla Carlsson båda S Rätt till heltid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rätt till heltidsarbete och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kvinnor tjänar mindre än män för samma utförda arbete. Det


Utskottsberedning: 2017/18:AU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1459 av Mattias Jonsson och Gunilla Carlsson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1459 av Mattias Jonsson och Gunilla Carlsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Bättre förutsättningar för besöksnäringen

Motion 2017/18:1061 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1061 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Bättre förutsättningar för besöksnäringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för att underlätta besöksnäringens utveckling och tillkännager detta för regeringen. Motivering Besöksnäringen


Utskottsberedning: 2017/18:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1061 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1061 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Översyn av lagen om hets mot folkgrupp samt begreppet störande av allmän ordning

Motion 2017/18:716 av Mattias Jonsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:716 av Mattias Jonsson m.fl. S Översyn av lagen om hets mot folkgrupp samt begreppet störande av allmän ordning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagen om hets mot folkgrupp samt begreppet störande av allmän ordning och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:JuU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:716 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:716 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (pdf, 62 kB)

Dubbelspårig järnväg Göteborg-Oslo

Skriftlig fråga 2016/17:1588 av Gunilla Carlsson (S)

Fråga 2016/17:1588 Dubbelspårig järnväg Göteborg–Oslo av Gunilla Carlsson (S) till Statsrådet Anna Johansson (S) Arbetspendlingen mellan Sverige och Norge är störst i Norden, med 60 000 pendlare. Antalet norskägda företag i Sverige har fördubblats på tio år, och gränshandeln slår rekord. Men den eftersatta järnvägsinfrastrukturen

Inlämnad: 2017-06-13 Svarsdatum: 2017-06-21 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1588 av Gunilla Carlsson (S) (pdf, 78 kB)

Farledsfördjupning i Göteborgs hamn

Motion 2016/17:2170 av Johan Büser m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2170 av Johan Büser m.fl. (S) Farledsfördjupning i Göteborgs hamn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över behovet av en farledsfördjupning i Göteborgs hamn och tillkännager detta för regeringen. Motivering I


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2170 av Johan Büser m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2170 av Johan Büser m.fl. (S) (pdf, 66 kB)