Hanif Bali (Mod) - Riksdagen

Hanif Bali (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 177
Title Webbutvecklare.
Born 1987
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865702
Email hanif.bali[på]riksdagen.se
Social media: Facebook Twitter

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Industry and Trade

    • Member
    • Committee on Education

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2014-10-07 – 2016-06-07
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2016-06-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-16 och näringsutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 10-.
  • Föräldrar

    Said Bali och Marzieh Rezai.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Upplands Väsby 03-06.
  • Anställningar

    Säljare, God El 06. Webmaster, Moderata Ungdomsförbundet 06-07. Webbutvecklare, Moderaterna 07-08. Webbutvecklare, Moderaterna i Stockholm 08-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Upplands Väsby 06-07. Kommunfullmäktig, Solna 14- och ersättare 10-14. Ledamot, barn-och utbildningsnämnden, Upplands Väsby 05. Ledamot, tekniska nämnden, Upplands Väsby 06-07. Ledamot, miljönämnden, Solna 08-10. Ledamot, stadsbyggnadsnämnden, Solna 14-.
  • Bostadsort

    Solna

Said and done

Representationen i framtidsministerns analysgrupper

Skriftlig fråga 2014/15:398 av Hanif Bali (M)

Fråga 2014/15:398 Representationen i framtidsministerns analysgrupper av Hanif Bali (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) Nu tar vi viktiga steg på väg mot ett hållbart samhälle, säger framtidsminister Kristina Persson om sina tre tillsatta analysgrupper. De tre områdena är grön omställning, global utmaning

Inlämnad: 2015-04-08 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:398 av Hanif Bali (M) (pdf, 79 kB)