Hanif Bali (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 84
Title Webbutvecklare.
Born 1987
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865702
Email hanif.bali[på]riksdagen.se
Social media: Facebook Twitter

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2016-06-07
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2016-06-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-16 och näringsutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 10-.
  • Föräldrar

    Said Bali och Marzieh Rezai.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Upplands Väsby 03-06.
  • Anställningar

    Säljare, God El 06. Webmaster, Moderata Ungdomsförbundet 06-07. Webbutvecklare, Moderaterna 07-08. Webbutvecklare, Moderaterna i Stockholm 08-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Upplands Väsby 06-07. Kommunfullmäktig, Solna 14- och ersättare 10-14. Ledamot, barn-och utbildningsnämnden, Upplands Väsby 05. Ledamot, tekniska nämnden, Upplands Väsby 06-07. Ledamot, miljönämnden, Solna 08-10. Ledamot, stadsbyggnadsnämnden, Solna 14-.
  • Bostadsort

    Solna

Said and done

Palestina

Interpellation 2011/12:10 av Rådberg, Peter (MP)

den 16 september Interpellation 2011/12:10 Palestina av Peter Rådberg MP till utrikesminister Carl Bildt M Mellanösternkonflikten är en av de mest allvarliga och utdragna konflikterna i världen. Den har såväl politiska som kulturella och religiösa dimensioner. Det mänskliga lidandet har varit och är enormt. Trots

Inlämnad: 2011-09-16 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Palestina

Erkännande av Palestina

Interpellation 2011/12:5 av Hultqvist, Peter (S)

den 15 september Interpellation 2011/12:5 Erkännande av Palestina av Peter Hultqvist S till utrikesminister Carl Bildt M Den palestinske presidenten Mahmoud Abbas har vänt sig till FN med en begäran om att de palestinska självstyrande områdena ska erkännas som en självständig stat. Om inte EU:s olika länder kan

Inlämnad: 2011-09-15 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Erkännande av Palestina

Ett fritt Palestina

Interpellation 2011/12:4 av Green, Monica (S)

den 15 september Interpellation 2011/12:4 Ett fritt Palestina av Monica Green S till utrikesminister Carl Bildt M Inför den kommande 66:e sessionen i FN:s generalförsamling och det palestinska initiativet om att erkänna Palestina som en fri stat behöver Sverige förtydliga sin ståndpunkt och driva på processen. EU

Inlämnad: 2011-09-15 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ett fritt Palestina

Ett fritt Palestina

Interpellation 2011/12:1 av Björlund, Torbjörn (V)

den 15 september Interpellation 2011/12:1 Ett fritt Palestina av Torbjörn Björlund V till utrikesminister Carl Bildt M Inför den kommande 66:e sessionen i FN:s generalförsamling tar Palestina ett initiativ om att erkänna Palestina som en fri stat. Jag tycker att Sverige behöver förtydliga sin ståndpunkt och driva

Inlämnad: 2011-09-15 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ett fritt Palestina