Hanif Bali (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 84
Title Webbutvecklare.
Born 1987
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865702
Email hanif.bali[på]riksdagen.se
Social media: Facebook Twitter

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2016-06-07
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2016-06-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-16 och näringsutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 10-.
  • Föräldrar

    Said Bali och Marzieh Rezai.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Upplands Väsby 03-06.
  • Anställningar

    Säljare, God El 06. Webmaster, Moderata Ungdomsförbundet 06-07. Webbutvecklare, Moderaterna 07-08. Webbutvecklare, Moderaterna i Stockholm 08-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Upplands Väsby 06-07. Kommunfullmäktig, Solna 14- och ersättare 10-14. Ledamot, barn-och utbildningsnämnden, Upplands Väsby 05. Ledamot, tekniska nämnden, Upplands Väsby 06-07. Ledamot, miljönämnden, Solna 08-10. Ledamot, stadsbyggnadsnämnden, Solna 14-.
  • Bostadsort

    Solna

Said and done

Studiemotiverande folkhögskolekurs

Interpellation 2012/13:445 av Strand, Thomas (S)

den 24 maj Interpellation 2012/13:445 Studiemotiverande folkhögskolekurs av Thomas Strand S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Utbildning är nyckeln till framtidens jobb och konkurrenskraft, men också till människors frihet att forma sina egna liv. Vi vet i dag att det förutom en grundskoleutbildning

Inlämnad: 2013-05-24 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Studiemotiverande folkhögskolekurs

Den höga arbetslösheten i Vilhelmina

Interpellation 2012/13:374 av From, Isak (S)

den 12 april Interpellation 2012/13:374 Den höga arbetslösheten i Vilhelmina av Isak From (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) Arbetslösheten i Västerbotten är högst i Vilhelmina. Under februari fanns Västerbottens högsta arbetslöshet i Vilhelmina, med drygt 13 procent

Inlämnad: 2013-04-12 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den höga arbetslösheten i Vilhelmina

Apotekets marknadsandelar

Interpellation 2012/13:372 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 10 april Interpellation 2012/13:372 Apotekets marknadsandelar av Ingela Nylund Watz S till socialminister Göran Hägglund KD Den 1 juli 2010 avreglerades den svenska apoteksmarknaden. Vid avregleringen bestämdes att det fortsatt statliga bolaget Apoteket AB inte ska ha en marknadsandel som översteg den man hade

Inlämnad: 2013-04-10 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Apotekets marknadsandelar

Privata aktörer inom Arbetsförmedlingens område

Interpellation 2012/13:367 av Esbati, Ali (V)

den 9 april Interpellation 2012/13:367 Privata aktörer inom Arbetsförmedlingens område av Ali Esbati (V) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) På senare tid har de privata kompletterande aktörer som Arbetsförmedlingen använder sig av varit föremål för viss offentlig debatt.

Inlämnad: 2013-04-09 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Privata aktörer inom Arbetsförmedlingens område

Misslyckad jobbpolitik

Interpellation 2012/13:228 av Green, Monica (S)

den 25 januari Interpellation 2012/13:228 Misslyckad jobbpolitik av Monica Green (S) till finansminister Anders Borg (M) Den borgerliga regeringen har misslyckats med sin jobbpolitik. Närmare 400 000 är arbetslösa, och fler ska det bli enligt den borgerliga regeringen. Antalet långtidsarbetslösa

Inlämnad: 2013-01-25 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Misslyckad jobbpolitik

Rekordmånga inskrivna i fas 3

Interpellation 2012/13:225 av Jansson, Eva-Lena (S)

den 24 januari Interpellation 2012/13:225 Rekordmånga inskrivna i fas 3 av Eva-Lena Jansson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M I december 2012 var det 33 630 personer i Sverige som var inskrivna i fas 3, den sista delen av den så kallade jobb- och utvecklingsgarantin. Detta är en ökning med 16 procent

Inlämnad: 2013-01-24 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Rekordmånga inskrivna i fas 3

Vart är vi på väg?

Interpellation 2012/13:211 av Persson, Peter (S)

den 21 januari Interpellation 2012/13:211 Vart är vi på väg? av Peter Persson (S) till statsminister Fredrik Reinfeldt (M) Det är många som menar att statsministern medvetet har valt en kommenterande roll i svensk politik samt låter sina statsråd ta de ifrågasättanden och den kritik som

Inlämnad: 2013-01-21 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vart är vi på väg?