Hannah Bergstedt (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Norrbotten County, Bench 277
Title Mediepedagog.
Born 1977
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865769
Email hannah.bergstedt[på]riksdagen.se
Social media: Facebook

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Taxation

    • Member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2018-06-15 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-04-16 – 2018-06-14
    • Ordinary member 2017-08-02 – 2018-04-15
    • Ledig 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2017-01-31
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2008-10-22 – 2009-01-25
    • Alternate member 2007-08-20 – 2008-03-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Deputy member 2008-12-01 – 2009-01-25
    • Deputy member 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Committee on Taxation

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2008-10-27 – 2009-01-25
    • Deputy member 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2007-08-23 – 2008-03-31
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2008-10-27 – 2009-01-25
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2014-10-07 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2014-10-15 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (ersättare 070820-080331 och 081022-090125). Ledamot civilutskottet 10-12 och skatteutskottet 12-. Suppleant justitieutskottet 07-09, civilutskottet 07-09, miljö- och jordbruksutskottet 07-08, trafikutskottet 08-09, socialförsäkringsutskottet 10-14 och näringsutskottet 14-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14- och ledamotsrådet 14-.
  • Föräldrar

    Skogs- och markarbetaren Jan Bergstedt och konfektionssäljerskan Lisbeth Adersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, estetisk linje (konst och formgivning), Strömbacka Piteå 93-96. Mediepedagog, Musikhögskolan Piteå 98-00.
  • Anställningar

    Storkök, Fagerviks kurs- och lägergård. Mässarrangör, Piteå kommun. Hotellstäderska, Piteå Stadshotell. Butiksbiträde, Hemköp. Servitris, kafé. Butiksbiträde, Konsum Svensbyn. Fiskpackare, Fisk i Norr. Handledare, Filmproduktion, Piteå kommun. Vältförare, NCC. Ombudsman, Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbund, Socialdemokraterna i Piteå och Socialdemokraterna Norrbotten. Säljare/marknadsförare Thomas Riklund AB. Ombudsman, Unga Örnar, Norrbotten.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, socialnämnden, Piteå kommun 00-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, förbundsstyrelsen HBT Socialdemokraterna, Svenbyns S-förening och Socialdemokraternas distriktsstyrelse.

Said and done

Hbt i hela världen

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. S Hbt i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nordiskt samarbete i hbt-frågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring av regelverket


Utskottsberedning: 2017/18:AU10 2017/18:KU34 2017/18:SfU15 2017/18:UU18 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Skrotbilar

Motion 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. S Skrotbilar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur problemet med skrotbilsdumpning kan adresseras och tillkännager detta för regeringen. Motivering Övergivna uttjänta bilar skrotbilar är ett återkommande


Utskottsberedning: 2017/18:TU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Kunskapsinsats för preventivt arbete mot hiv

Motion 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. S Kunskapsinsats för preventivt arbete mot hiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för hivpreventivt arbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2017/18:SoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2720 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Förutsättningarna för små glesbygdskommuner

Motion 2017/18:2209 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2209 av Ida Karkiainen m.fl. S Förutsättningarna för små glesbygdskommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta ett större grepp kring små glesbygdskommuners förutsättningar och utvecklingskraft och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2209 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2209 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Fler än två vårdnadshavare

Motion 2017/18:2677 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2677 av Hans Ekström m.fl. S Fler än två vårdnadshavare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga möjligheten att barn ska kunna ha fler än två juridiska vårdnadshavare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Begreppet stjärnfamiljer


Utskottsberedning: 2017/18:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2677 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2677 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Möjligheter till utbildning via lärcentra

Motion 2017/18:1468 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1468 av Ida Karkiainen m.fl. S Möjligheter till utbildning via lärcentra Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till distansutbildning via lärcentra och tillkännager detta för regeringen. Motivering God utbildning


Utskottsberedning: 2017/18:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1468 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1468 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Strandnära lägen i glesbygd

Motion 2017/18:1854 av Emilia Töyrä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1854 av Emilia Töyrä m.fl. S Strandnära lägen i glesbygd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta de erfarenheter av LIS-områden som Naturvårdsverket pekat på i sin granskning och förnya systemet med LIS för att öka möjligheten till


Utskottsberedning: 2017/18:MJU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1854 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1854 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Kriterier för bidrag till civilsamhällets organisationer

Motion 2017/18:1916 av Anders Österberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1916 av Anders Österberg m.fl. S Kriterier för bidrag till civilsamhällets organisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om bidrag till olika organisationer och tillkännager detta för regeringen. Motivering Samhällslivet med offentlig


Utskottsberedning: 2017/18:KrU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:1916 av Anders Österberg m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1916 av Anders Österberg m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Inför ett tredje juridiskt kön

Motion 2017/18:1820 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1820 av Teres Lindberg m.fl. S Inför ett tredje juridiskt kön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett tredje kön och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svensk lagstiftning bygger i dag på en så kallad binär könsuppfattning. Det


Utskottsberedning: 2017/18:KU34
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1820 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1820 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Kontanthantering

Motion 2017/18:1833 av Hannah Bergstedt m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1833 av Hannah Bergstedt m.fl. S Kontanthantering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till en fungerande kontanthantering i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ett allt större problem är


Utskottsberedning: 2017/18:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1833 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1833 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (pdf, 64 kB)