Jan R Andersson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Kalmar County, Bench 91
Title Politisk sekreterare.
Born 1970
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865006
Email jan.r.andersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Defence

    • Member
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2010-10-12 – 2011-11-22
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Justice

    • Member 2011-11-23 – 2014-09-29
    • Committee on Defence

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Joint Committee on Justice and Health and Welfare

    • Member 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputy member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputy member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputy member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputy member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2007-06-04 – 2010-10-12
    • The Swedish delegation to the Organization for Security and Co-operation in Europe

    • Deputy member 2014-10-14 –

  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig teknisk linje, Midskogsskolan i Luleå, slutår 91. Militärtjänst och reservofficersutbildning Ing 3/Arméns fältarbetscentrum, Eksjö, slutår 93. Studier vid Luleå tekniska högskola och Umeå universitet 94-97.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Västerbottens läns landsting 96-98. Politisk sekreterare, Kalmar kommun 99-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Luleå 92-94. Kommunfullmäktig, Kalmar 02-. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 02-06. Ledamot, Regionförbundet i Kalmar läns styrelse.
  • Bostadsort

    Kalmar
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialutskottet 06-11, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, justitieutskottet 11-14 och försvarsutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 06-10 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16. Suppleant EU-nämnden 07-10 och OSSE- delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Företagaren Stig-Arne Andersson och Birgit Andersson, f. Hansson.

Said and done

Beredskapssituationen för Öland vid störningar i broförbindelse

Skriftlig fråga 2017/18:1634 av Jan R Andersson (M)

Fråga 2017/18:1634 Beredskapssituationen för Öland vid störningar i broförbindelse av Jan R Andersson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Att broförbindelsen mellan Öland och fastlandet är känslig kan många pendlare, yrkestrafikanter och turister intyga. Under alla årstider uppstår under kortare eller

Inlämnad: 2018-08-28 Svarsdatum: 2018-09-11 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1634 av Jan R Andersson (M) (pdf, 89 kB)

En ny Ölandsförbindelse

Skriftlig fråga 2017/18:1633 av Jan R Andersson (M)

Fråga 2017/18:1633 En ny Ölandsförbindelse av Jan R Andersson M till Statsrådet Tomas Eneroth S Att broförbindelsen mellan Öland och fastlandet är känslig kan många pendlare, yrkestrafikanter och turister intyga. Under alla årstider uppstår under kortare eller längre tider köer som försvårar för arbete och företagande

Inlämnad: 2018-08-28 Svarsdatum: 2018-09-11 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1633 av Jan R Andersson (M) (pdf, 86 kB)

Krypterad e-post hos svenska myndigheter

Skriftlig fråga 2017/18:1369 av Jan R Andersson (M)

Fråga 2017/18:1369 Krypterad e-post hos svenska myndigheter av Jan R Andersson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Det ökade cybersäkerhetshotet hos svenska myndigheter och institutioner måste tas på allvar. Statskontoret pekade nyligen ut problematiken med att alla myndigheter inte har HTTPS-certifikat

Inlämnad: 2018-05-28 Svarsdatum: 2018-06-07 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1369 av Jan R Andersson (M) (pdf, 88 kB)

Tillsynen över och transparensen hos Folkbildningsrådet

Skriftlig fråga 2017/18:986 av Jan R Andersson (M)

Fråga 2017/18:986 Tillsynen över och transparensen hos Folkbildningsrådet av Jan R Andersson M till Statsrådet Anna Ekström S Folkbildningsrådet är en ideell förening med vissa myndighetsuppdrag givna av riksdagen och regeringen vars uppgift det är att fördela och följa upp statsbidrag till folkhögskolor och studieförbund.

Inlämnad: 2018-03-08 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:986 av Jan R Andersson (M) (pdf, 87 kB)

Stiftelsen MHS-Bostäder

Skriftlig fråga 2017/18:594 av Jan R Andersson (M)

Fråga 2017/18:594 Stiftelsen MHS-Bostäder av Jan R Andersson (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) I konstitutionsutskottets granskning våren 2017 ingick ärendet Försvarsministerns relation till en militär stiftelse (2016/17:KU20, s. 275 ff.), närmare bestämt stiftelsen MHS-Bostäder, som tillhandahåller

Inlämnad: 2018-01-18 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2017/18:594 av Jan R Andersson (M) (pdf, 105 kB)

Försäkringsskydd vid utlandstjänst

Skriftlig fråga 2017/18:290 av Jan R Andersson (M)

Fråga 2017/18:290 Försäkringsskydd vid utlandstjänst av Jan R Andersson (M) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) De kvinnor och män som tjänar vårt lands intressen och som riskerar sin egen hälsa och säkerhet vid utlandstjänster förtjänar allt stöd som vi kan ge. Då håller det verkligen inte att det många

Inlämnad: 2017-11-17 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2017/18:290 av Jan R Andersson (M) (pdf, 78 kB)

Långa handlingstider på Lantmäteriet

Skriftlig fråga 2017/18:256 av Jan R Andersson (M)

Fråga 2017/18:256 Långa handlingstider på Lantmäteriet av Jan R Andersson (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) De långa handlingstiderna på Lantmäteriet är ett reellt problem. Lantmäteriet är en egen myndighet som sedan 2008 är ansvarig för de uppgifter som tidigare utfördes av Lantmäteriverket och 21 regionala

Inlämnad: 2017-11-09 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:256 av Jan R Andersson (M) (pdf, 78 kB)

Sveaskog och landsbygdens utveckling

Interpellation 2017/18:86 av Jan R Andersson (M)

Interpellation 2017/18:86 Sveaskog och landsbygdens utveckling av Jan R Andersson M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Det statliga Sveaskog har ett tydligt ansvar att bidra till utvecklingen av landsbygdsföretag i Sverige. Trots detta har det den senaste tiden framkommit att Sveaskog gör uppköp i

Inlämnad: 2017-10-27 Svarsdatum: 2017-11-10 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:86 av Jan R Andersson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveaskog och landsbygdens utveckling

Exitstrategin för den svenska styrkan i Irak

Skriftlig fråga 2017/18:111 av Jan R Andersson (M)

Fråga 2017/18:111 Exitstrategin för den svenska styrkan i Irak av Jan R Andersson (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Sverige bidrar för närvarande med en styrka om upp till 70 personer i den internationella koalitionen mot Islamiska staten (IS/Daish). Syftet med det svenska styrkebidraget är att utbilda

Inlämnad: 2017-10-17 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:111 av Jan R Andersson (M) (pdf, 78 kB)

Bensinmackar och lanthandlare på landsbygden

Motion 2017/18:2934 av Jan R Andersson (M)

Motion till riksdagen 2017/18:2934 av Jan R Andersson M Bensinmackar och lanthandlare på landsbygden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur informationen om och koordineringen av landsbygdsstöd till kommersiell service på landsbygden kan förbättras och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:AU8 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:2934 av Jan R Andersson (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2934 av Jan R Andersson (M) (pdf, 59 kB)