Jonas Eriksson (Grn)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Green Party
Constituency Örebro County, Bench 234
Title Gymnasielärare.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865840
Email jonas.eriksson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Green Party

    • Group Leader
    • Committee on the Constitution

    • Member
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Riksdag Board

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-08-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-01-18 – 2016-07-31
    • Ordinary member 2010-10-04 – 2016-01-17
    • The Green Party

    • Group Leader 2018-09-24 –
    • Deputy Group Leader 2018-01-16 – 2018-09-24
    • Group Leader 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Deputy Group Leader 2016-01-01 – 2016-11-01
    • Group Leader 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Deputy Group Leader 2015-03-18 – 2015-05-18
    • Group Leader 2015-01-02 – 2015-03-18
    • Deputy Group Leader 2014-09-29 – 2015-01-01
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Deputy Chair 2012-11-03 – 2014-09-29
    • Member 2012-11-03 – 2012-11-03
    • Deputy Chair 2011-09-22 – 2012-10-07
    • Member 2011-09-19 – 2011-09-21
    • Committee on the Constitution

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2010-10-12 – 2011-11-06
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2013-01-31 – 2014-09-29
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 –
    • Chair 2017-07-15 – 2018-10-02
    • Member 2017-07-15 – 2017-07-15
    • Nominations Committee

    • Member 2014-09-29 – 2018-09-24
    • The Riksdag Board

    • Member 2018-10-02 –
    • Alternate member 2018-01-16 – 2018-10-02
    • Member 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Alternate member 2016-01-01 – 2016-10-31
    • Member 2015-05-21 – 2015-12-31
    • Alternate member 2015-03-18 – 2015-05-21
    • Member 2015-02-05 – 2015-03-18
    • Alternate member 2014-10-07 – 2015-02-05
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2015-03-25 – 2016-11-09
    • Deputy member 2015-01-28 – 2015-03-25
    • Member 2014-10-15 – 2015-01-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 11 och 12, vice ordförande 11-14. Suppleant finansutskottet 10-11, socialutskottet 10-14, skatteutskottet 13-14, konstitutionsutskottet 14- och näringsutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 15. Ledamot riksdagsstyrelsen 15, ersättare 14-15 och 16-. Ledamot ledamotsrådet 15- och krigsdelegationen 14-. Gruppledare, Miljöpartiet 15 och 16- och vice gruppledare 14-16.
  • Föräldrar

    Företagaren Roger Eriksson och undersköterskan/vårdaren Bodil Eriksson, f. Danielsson.
  • Utbildning

    4-årig teknisk linje, Örebro, slutår 87. Fil.mag. i matematik, fysik och religion. Enstaka universitetskurser i företagsekonomi och juridik. Gymnasielärarexamen.
  • Anställningar

    Lärare, Lindesbergs kommun 89-96. Gymnasielärare, Örebro kommun 98-07.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Almby-Norrbyås kommundelsnämnd i Örebro 98-02. Ledamot, byggnadsnämnden 00-10, vice ordförande 02-06, ordförande 06-10. Ordförande, kommunala handikapprådet 06-10. Ersättare, Programnämnd samhällsbyggnad. Landstingsfullmäktig, Örebro 02-10. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden 02-06. Ersättare, landstingsstyrelsen 02-06, ledamot 06-10. Oppositionsråd och gruppledare 05-10. Ledamot, Beredning samhällsbyggnad, Sveriges Kommuner och Landsting 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, styrelsen för Miljöpartiet de gröna i Örebro län 05-10, ordförande 05-08. Ordförande, Miljöpartiets nätverk för landstings- och regionpolitiker 06-10.
  • Bostadsort

    Örebro

Said and done

Hälsofrämjande och pedagogiska utemiljöer för elever

Motion 2018/19:2737 av Jonas Eriksson och Rebecka Le Moine (båda MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2737 av Jonas Eriksson och Rebecka Le Moine båda MP Hälsofrämjande och pedagogiska utemiljöer för elever Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värna barns och elevers rätt till hälsofrämjande och pedagogiska utemiljöer och tillkännager


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2737 av Jonas Eriksson och Rebecka Le Moine (båda MP) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2737 av Jonas Eriksson och Rebecka Le Moine (båda MP) (pdf, 77 kB)

Psykisk ohälsa hos barn och unga

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Psykisk ohälsa hos barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka första linjens psykiatri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att steg


Utskottsberedning: KrU UbU 2018/19:SoU11 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2731 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 99 kB)

Förbud mot autonoma vapensystem

Motion 2018/19:2747 av Rasmus Ling m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2747 av Rasmus Ling m.fl. MP Förbud mot autonoma vapensystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett internationellt förbud mot autonoma vapensystem och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den tekniska utvecklingen går snabbt framåt,


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2747 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2747 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (pdf, 73 kB)

Trafiksäkerhetskameror i tätort

Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. MP Trafiksäkerhetskameror i tätort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram riktlinjer som möjliggör för trafiksäkerhetskameror i tätort inklusive en modell för kostnadsfördelning och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (pdf, 76 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett sista datum för försäljning av fossila drivmedel 2030 och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU NU SkU TU UU 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1 2018/19:MJU4

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 125 kB)

Ökad konkurrens på internet

Motion 2018/19:2729 av Jonas Eriksson (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2729 av Jonas Eriksson MP Ökad konkurrens på internet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att underlätta för användare av internet och e-postkonton att byta tjänsteleverantör och tillkännager detta för regeringen. Motivering Allt fler människor


Utskottsberedning: 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2729 av Jonas Eriksson (MP) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2729 av Jonas Eriksson (MP) (pdf, 68 kB)

Stärk möjligheterna att ge stöd till barn som far illa

Motion 2018/19:2755 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2755 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Stärk möjligheterna att ge stöd till barn som far illa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka barnperspektivet och barns rättigheter, inte minst rätten att göra sin röst hörd på individnivå och övergripande


Utskottsberedning: 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2755 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2755 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 108 kB)

Barnfamiljer med osäkra boendeförhållanden

Motion 2018/19:2749 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2749 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Barnfamiljer med osäkra boendeförhållanden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utarbeta en nationell hemlöshetsstrategi med fokus på barns rättigheter på bostadsmarknaden samt stimulera kommuner att ta fram


Utskottsberedning: CU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2749 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2749 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 94 kB)

Möjlighet till uppehållstillstånd på grund av praktiska verkställighetshinder

Motion 2018/19:2728 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2728 av Maria Ferm m.fl. MP Möjlighet till uppehållstillstånd på grund av praktiska verkställighetshinder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra förslagen i SOU 2017:84 Uppehållstillstånd på grund av praktiska verkställighetshinder


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2728 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2728 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 72 kB)

Värna och utveckla det öppna regelverket för arbetskraftsinvandring

Motion 2018/19:2727 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2727 av Maria Ferm m.fl. MP Värna och utveckla det öppna regelverket för arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ändra lagstiftningen för att motverka utvisningar på grund av bagatellartade misstag och smärre fel, och


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2727 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2727 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 115 kB)