Katarina Brännström (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Kronoberg County, Bench 121
Title Försäkringskonsult.
Born 1950
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864699
Email katarina.brannstrom[på]riksdagen.se
Social media: Facebook

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Moderate Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Nominations Committee

    • Chair

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • The Moderate Party

    • Pairing organiser 2018-09-24 –
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2014-10-07 – 2017-03-23
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2017-03-23 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-11-20
    • Nominations Committee

    • Chair 2018-09-24 –
    • Deputy Chair 2016-10-25 – 2018-09-24
    • Member 2013-01-22 – 2016-10-25
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-. Suppleant justitieutskottet 06-10, civilutskottet 06-10 och socialutskottet 10-14. Ledamot valberedningen 13-16 och vice ordförande 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 06-14.
  • Föräldrar

    Trävaruhandlaren Torsten Nilsson och socialarbetaren Rut Nilsson, f. Olsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ek/handel i Växjö, slutår 73. Läkarsekreterarutbildning, Växjö 74. Interna utbildningar inom försäkring, 90-talet.
  • Anställningar

    Läkarsekreterare, Kronobergs landsting 74-80. Banktjänsteman (deltid) PK-banken i Växjö 80-85. Vd-sekreterare, Sydost Invest AB i Växjö 85-88. Egenföretagare inom försäkringsmäkleri, Försäkringsbyrån AB, Växjö 88-99. Mäklarassistent 99-00. Försäkringskonsult, Försäkringsbyrån Brännström & Co 01-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Växjö 94-. Ledamot, kommunstyrelsen 94-02. Vice ordförande, kulturnämnden 98-02. Ordförande, kommunens revisorer 02-06. Ledamot, social- och omsorgsnämnden, 90-talet och polisnämnden 94-98, Växjö kommun. Ledamot, Växjö polisnämnd 94-02. Ledamot, Värends räddningstjänst 02-06. Nämndeman, Kammarrätten 98-02. Ledamot, Polisstyrelsen 02-14. Ledamot, Kronofogdemyndighetens styrelse 94-98. Ledamot, Länsstyrelsen i Kronobergs läns insynsråd 10-. Ledamot, Rådet för Polisregion Syd 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Växjö stads Moderater, t.o.m. 00. Förbundsordförande, Moderaterna i Kronoberg 01-. Styrelsesekreterare, Läkarsekreterarföreningen i Kronoberg 76-79. Styrelseledamot, Växjö Montessoriförening, slutet av 80-talet. Ersättare, Växjö-Marias kyrkoråd, 90-talet. Styrelseledamot, Kulturparken Småland AB 06-15.
  • Bostadsort

    Växjö

Said and done

Europakorridoren

Motion 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. m Europakorridoren m1859 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Europakorridoren. Motivering Totalt finns idag mer än 550 mil höghastighetsbanor i Europa och år 2025 väntas 850 mil banor


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. (m) (doc, 41 kB)

Nordiska rådet

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. m Nordiska rådet m1554 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering När Nordiska rådet bildades 1952 skedde det i en tid av oro och i kölvattnet


Utskottsberedning: 2009/10:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m) (doc, 55 kB)

IT – nyckeln till en levande landsbygd

Motion 2009/10:T291 av Katarina Brännström och Anna Tenje (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T291 av Katarina Brännström och Anna Tenje m IT nyckeln till en levande landsbygd m1782 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att bredbandsinfrastruktur är en viktig förutsättning för utveckling och tillväxt på den


Utskottsberedning: 2009/10:TU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:T291 av Katarina Brännström och Anna Tenje (m) (doc, 52 kB)

Skatteverkets kontroll av utländska arbetare och företag i Sverige

Motion 2009/10:Sk332 av Katarina Brännström (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk332 av Katarina Brännström m Skatteverkets kontroll av utländska arbetare och företag i Sverige m1784 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förbättra Skattemyndighetens möjligheter att kontrollera att löner,


Utskottsberedning: 2009/10:SkU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk332 av Katarina Brännström (m) (doc, 37 kB)

Böter vid nedskräpning

Motion 2009/10:Ju248 av Katarina Brännström och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju248 av Katarina Brännström och Ann-Charlotte Hammar Johnsson m Böter vid nedskräpning m1021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om befogenhet för andra än polisen att bötfälla för nedskräpning. Motivering Vi har


Utskottsberedning: 2009/10:JuU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju248 av Katarina Brännström och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) (doc, 38 kB)

Modernisering av sexköpslagen

Motion 2009/10:Ju247 av Katarina Brännström (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju247 av Katarina Brännström m Modernisering av sexköpslagen m1280 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att modernisera sexköpslagen. Motivering År 1999 kom den nuvarande lagen om sexköp, där det blev olagligt för


Utskottsberedning: 2009/10:JuU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju247 av Katarina Brännström (m) (doc, 37 kB)

En landsbygd full av möjligheter

Motion 2009/10:MJ364 av Anna Tenje och Katarina Brännström (m)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ364 av Anna Tenje och Katarina Brännström m En landsbygd full av möjligheter m1453 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att skapa bättre förutsättningar för landsbygden genom att avskaffa onödigt regelkrångel. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:MJU10 2009/10:MJU12 2009/10:MJU2 2010/11:SoU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2009/10:MJ364 av Anna Tenje och Katarina Brännström (m) (doc, 47 kB)

Elmätarmonopolet

Motion 2009/10:N205 av Katarina Brännström (m)

Motion till riksdagen 2009/10:N205 av Katarina Brännström m Elmätarmonopolet m1252 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att elmätarmonopolet måste brytas. Motivering Idag har elnätbolagen monopol på att mäta förbrukningen av el. Nyligen fick


Utskottsberedning: 2009/10:NU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N205 av Katarina Brännström (m) (doc, 37 kB)

Avknoppningsmöjligheter för att främja konkurrens

Motion 2009/10:Fi206 av Katarina Brännström (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi206 av Katarina Brännström m Avknoppningsmöjligheter för att främja konkurrens m1031 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om avknoppningsmöjligheter för att främja konkurrens. Motivering Lagen om offentlig upphandling


Utskottsberedning: 2009/10:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fi206 av Katarina Brännström (m) (doc, 39 kB)

Fler vägar tillbaka till arbete

Motion 2009/10:A206 av Katarina Brännström (m)

Motion till riksdagen 2009/10:A206 av Katarina Brännström m Fler vägar tillbaka till arbete m1253 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att söka fler vägar tillbaka till arbete. Motivering Regeringen har gjort ett fantastiskt gott arbete med att


Utskottsberedning: 2009/10:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:A206 av Katarina Brännström (m) (doc, 38 kB)