Katarina Brännström (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Kronoberg County, Bench 121
Title Försäkringskonsult.
Born 1950
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864699
Email katarina.brannstrom[på]riksdagen.se
Social media: Facebook

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Moderate Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Nominations Committee

    • Chair

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • The Moderate Party

    • Pairing organiser 2018-09-24 –
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2014-10-07 – 2017-03-23
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2017-03-23 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-11-20
    • Nominations Committee

    • Chair 2018-09-24 –
    • Deputy Chair 2016-10-25 – 2018-09-24
    • Member 2013-01-22 – 2016-10-25
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-. Suppleant justitieutskottet 06-10, civilutskottet 06-10 och socialutskottet 10-14. Ledamot valberedningen 13-16 och vice ordförande 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 06-14.
  • Föräldrar

    Trävaruhandlaren Torsten Nilsson och socialarbetaren Rut Nilsson, f. Olsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ek/handel i Växjö, slutår 73. Läkarsekreterarutbildning, Växjö 74. Interna utbildningar inom försäkring, 90-talet.
  • Anställningar

    Läkarsekreterare, Kronobergs landsting 74-80. Banktjänsteman (deltid) PK-banken i Växjö 80-85. Vd-sekreterare, Sydost Invest AB i Växjö 85-88. Egenföretagare inom försäkringsmäkleri, Försäkringsbyrån AB, Växjö 88-99. Mäklarassistent 99-00. Försäkringskonsult, Försäkringsbyrån Brännström & Co 01-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Växjö 94-. Ledamot, kommunstyrelsen 94-02. Vice ordförande, kulturnämnden 98-02. Ordförande, kommunens revisorer 02-06. Ledamot, social- och omsorgsnämnden, 90-talet och polisnämnden 94-98, Växjö kommun. Ledamot, Växjö polisnämnd 94-02. Ledamot, Värends räddningstjänst 02-06. Nämndeman, Kammarrätten 98-02. Ledamot, Polisstyrelsen 02-14. Ledamot, Kronofogdemyndighetens styrelse 94-98. Ledamot, Länsstyrelsen i Kronobergs läns insynsråd 10-. Ledamot, Rådet för Polisregion Syd 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Växjö stads Moderater, t.o.m. 00. Förbundsordförande, Moderaterna i Kronoberg 01-. Styrelsesekreterare, Läkarsekreterarföreningen i Kronoberg 76-79. Styrelseledamot, Växjö Montessoriförening, slutet av 80-talet. Ersättare, Växjö-Marias kyrkoråd, 90-talet. Styrelseledamot, Kulturparken Småland AB 06-15.
  • Bostadsort

    Växjö

Said and done

Hållbart arbetsliv

Interpellation 2011/12:243 av Pärssinen, Raimo (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:243 Hållbart arbetsliv av Raimo Pärssinen S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M I tidningen Du jobbet återfinns en artikel den 10 februari med rubriken Orkar du jobba ända till 75 årsom listar upp de yrken där man jobbar kortast, det vill säga antal år man slutar

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Hållbart arbetsliv

Åtgärder mot långtidsarbetslösheten

Interpellation 2011/12:242 av Johansson, Ylva (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:242 Åtgärder mot långtidsarbetslösheten av Ylva Johansson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Sverige har goda offentliga finanser, men en hög och ökande arbetslöshet och en katastrofal ungdomsarbetslöshet. Långtidsarbetslösheten har bitit sig fast på en mycket

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot långtidsarbetslösheten

Långtidsarbetslöshet

Interpellation 2011/12:241 av Björck, Patrik (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:241 Långtidsarbetslöshet av Patrik Björck S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Långtidsarbetslösheten ökar i Sverige under den moderatledda regeringen. När nu konjunkturen ser ut att vända nedåt igen innebär det att de som med regeringens politik fastnat i långtidsarbetslöshet

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Långtidsarbetslöshet

Sluten kontanthantering i detaljhandeln

Interpellation 2011/12:206 av Pärssinen, Raimo (S)

den 26 januari Interpellation 2011/12:206 Sluten kontanthantering i detaljhandeln av Raimo Pärssinen S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M En enkät som Handelsanställdas förbund gjorde under hösten 2010 visar att sju av tio butiker fortfarande saknar sluten kontanthantering. Inom dagligvaruhandeln saknar

Inlämnad: 2012-01-26 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sluten kontanthantering i detaljhandeln

Kombiterminalernas framtid

Interpellation 2011/12:165 av Holma, Siv (V)

den 5 december Interpellation 2011/12:165 Kombiterminalernas framtid av Siv Holma V till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M De senaste årens vinterkaos på järnvägarna, det kraftigt eftersatta underhållet tillsammans med de negativa konsekvenserna av avregleringarna har slagit hårt mot godstågtrafikens lönsamhet.

Inlämnad: 2011-12-05 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kombiterminalernas framtid

Containertrafiken på tåg i Sverige

Interpellation 2011/12:156 av Bergström, Stina (MP)

den 1 december Interpellation 2011/12:156 Containertrafiken på tåg i Sverige av Stina Bergström MP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M En stor del av containertrafiken på tåg i Sverige är akut hotad. Operatören Cargonet lägger ned sin containertrafik i Sverige den 11 december i år. Förändringen kan innebära

Inlämnad: 2011-12-01 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Containertrafiken på tåg i Sverige

Konkurrenssituationen i transportbranschen

Interpellation 2011/12:139 av From, Isak (S)

den 23 november Interpellation 2011/12:139 Konkurrenssituationen i transportbranschen av Isak From S till näringsminister Annie Lööf C Sverige är ett långt land med stora behov av väl fungerande transporter, bland annat beroende på spridd industriproduktion i stora delar av landet. Trots vissa ansträngningar att

Inlämnad: 2011-11-23 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Konkurrenssituationen i transportbranschen

Säkerställande av likvärdiga villkor på den svenska arbetsmarknaden

Interpellation 2011/12:122 av Nilsson, Kerstin (S)

den 15 november Interpellation 2011/12:122 Säkerställande av likvärdiga villkor på den svenska arbetsmarknaden av Kerstin Nilsson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Det finns nu aktuella fall där företag avser att rekrytera ett flertal arbetare via utländska bemanningsföretag. Orsaken till detta sägs

Inlämnad: 2011-11-15 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerställande av likvärdiga villkor på den svenska arbetsmarknaden

Lex Laval

Interpellation 2011/12:108 av Andersson, Johan (S)

den 10 november Interpellation 2011/12:108 Lex Laval av Johan Andersson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Våren 2011 beslutade riksdagen om ett så kallat tillkännagivande till regeringen med följande lydelse: att regeringen skyndsamt skall tillsätta en utredning med uppdrag att senast 1 september

Inlämnad: 2011-11-10 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Lex Laval

Arbetslöshetsförsäkringen

Interpellation 2011/12:107 av Björck, Patrik (S)

den 10 november Interpellation 2011/12:107 Arbetslöshetsförsäkringen av Patrik Björck S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Arbetslöshetsförsäkringen har av den moderatledda regeringen angivits som ett av de viktigaste verktygen för att komma till rätta med arbetslösheten. Efter fem år kan vi nu utvärdera

Inlämnad: 2011-11-10 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslöshetsförsäkringen