Katarina Brännström (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Kronoberg County, Bench 121
Title Försäkringskonsult.
Born 1950
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864699
Email katarina.brannstrom[på]riksdagen.se
Social media: Facebook

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Moderate Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Social Insurance

    • Member
    • Nominations Committee

    • Chair

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • The Moderate Party

    • Pairing organiser 2018-09-24 –
    • Committee on the Labour Market

    • Member 2014-10-07 – 2017-03-23
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2017-03-23 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-11-20
    • Nominations Committee

    • Chair 2018-09-24 –
    • Deputy Chair 2016-10-25 – 2018-09-24
    • Member 2013-01-22 – 2016-10-25
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Deputy member 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Deputy member 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Deputy member 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Deputy member 2006-10-17 – 2010-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-. Suppleant justitieutskottet 06-10, civilutskottet 06-10 och socialutskottet 10-14. Ledamot valberedningen 13-16 och vice ordförande 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 06-14.
  • Föräldrar

    Trävaruhandlaren Torsten Nilsson och socialarbetaren Rut Nilsson, f. Olsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ek/handel i Växjö, slutår 73. Läkarsekreterarutbildning, Växjö 74. Interna utbildningar inom försäkring, 90-talet.
  • Anställningar

    Läkarsekreterare, Kronobergs landsting 74-80. Banktjänsteman (deltid) PK-banken i Växjö 80-85. Vd-sekreterare, Sydost Invest AB i Växjö 85-88. Egenföretagare inom försäkringsmäkleri, Försäkringsbyrån AB, Växjö 88-99. Mäklarassistent 99-00. Försäkringskonsult, Försäkringsbyrån Brännström & Co 01-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Växjö 94-. Ledamot, kommunstyrelsen 94-02. Vice ordförande, kulturnämnden 98-02. Ordförande, kommunens revisorer 02-06. Ledamot, social- och omsorgsnämnden, 90-talet och polisnämnden 94-98, Växjö kommun. Ledamot, Växjö polisnämnd 94-02. Ledamot, Värends räddningstjänst 02-06. Nämndeman, Kammarrätten 98-02. Ledamot, Polisstyrelsen 02-14. Ledamot, Kronofogdemyndighetens styrelse 94-98. Ledamot, Länsstyrelsen i Kronobergs läns insynsråd 10-. Ledamot, Rådet för Polisregion Syd 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Växjö stads Moderater, t.o.m. 00. Förbundsordförande, Moderaterna i Kronoberg 01-. Styrelsesekreterare, Läkarsekreterarföreningen i Kronoberg 76-79. Styrelseledamot, Växjö Montessoriförening, slutet av 80-talet. Ersättare, Växjö-Marias kyrkoråd, 90-talet. Styrelseledamot, Kulturparken Småland AB 06-15.
  • Bostadsort

    Växjö

Said and done

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. M Utgiftsområde 8 Migration Sammanfattning Moderaterna förstärker det så kallade återvändandearbetet genom fler förvarsplatser. Vi föreslår samtidigt besparingar på Migrationsverket genom effektiviseringar. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen


Utskottsberedning: 2018/19:SfU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 98 kB) Motion 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

En långsiktigt hållbar migrationspolitik

Motion 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. M En långsiktigt hållbar migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ha en stram, human och långsiktigt hållbar migrationspolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: SfU UbU 2018/19:JuU10 2018/19:SfU4 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9
Riksdagsbeslut (67 yrkanden): 2 avslag, 2 bifall, 63 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 132 kB)

Uppvärdera medborgarskapet

Motion 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. M Uppvärdera medborgarskapet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla som beviljas medborgarskap i Sverige ska ha grundläggande kunskaper i det svenska språket, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: KU SfU

Motion 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Slå vakt om arbetskraftsinvandringen

Motion 2018/19:2919 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2919 av Johan Forssell m.fl. M Slå vakt om arbetskraftsinvandringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om översyn av reglerna om arbetskraftsinvandring för att förhindra att personer med arbete och försörjning utvisas till följd av mindre fel


Utskottsberedning: SfU SkU

Motion 2018/19:2919 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2919 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

Föräldraförsäkringen

Motion 2018/19:2760 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2760 av Johan Forssell m.fl. M Föräldraförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska göra relevanta lagändringar för att föräldrapenning på grundnivå, dvs. för den som inte har arbetsinkomst, ska begränsas till 365 dagar


Utskottsberedning: SfU UbU

Motion 2018/19:2760 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2760 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

Ett reformerat underhållsstöd

Motion 2018/19:2759 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2759 av Johan Forssell m.fl. M Ett reformerat underhållsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning som ska ta fram förslag på att avskaffa dagens parallella system med underhållsbidrag och underhållsstöd och ersätta


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2759 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2759 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Sjukförsäkringen

Motion 2018/19:2758 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2758 av Johan Forssell m.fl. M Sjukförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning som ska undersöka lämpligheten i och förutsättningarna för en särskild rehabiliteringskedja för vissa lättare psykiska diagnoser


Utskottsberedning: AU SfU SkU

Motion 2018/19:2758 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2758 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 114 kB)

med anledning av skr. 2018/19:14 Riksrevisionens rapport om bedömningen av arbetsförmåga vid psykisk ohälsa

Motion 2018/19:1883 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1883 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:14 Riksrevisionens rapport om bedömningen av arbetsförmåga vid psykisk ohälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om läkarkårens arbete med sjukskrivningar och tillkännager detta för


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:1883 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1883 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

Se över åldersgränser för avgiftsfria medicinska kontroller

Motion 2018/19:1454 av Katarina Brännström (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1454 av Katarina Brännström M Se över åldersgränser för avgiftsfria medicinska kontroller Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över om nuvarande övre åldersgränser för medicinska kontroller är rimliga och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:1454 av Katarina Brännström (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1454 av Katarina Brännström (M) (pdf, 74 kB)

Stärk äganderätten för Sveriges skogsägare

Motion 2018/19:1459 av Katarina Brännström (M)

Motion till riksdagen 2018/19:1459 av Katarina Brännström M Stärk äganderätten för Sveriges skogsägare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyddet för äganderätten bör utredas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den svenska skogen är både i ekonomiskt


Utskottsberedning: MJU

Motion 2018/19:1459 av Katarina Brännström (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:1459 av Katarina Brännström (M) (pdf, 74 kB)