Lennart Axelsson (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Örebro County, Bench 197
Title Vårdare.
Born 1952
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866002
Email lennart.axelsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Health and Welfare

    • Member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2000-09-20 – 2018-09-24
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Deputy member 2000-09-20 – 2002-09-29
    • Committee on Health and Welfare

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 –
    • Deputy member 2010-10-19 – 2012-12-31
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Member 2004-10-28 – 2006-10-02
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2010-11-01 – 2014-11-01
    • 2016-03-16 –

  • Föräldrar

    Trafikbiträdet Börje Axelsson och vårdbiträdet Elna Axelsson, f.Ohlzon.
  • Utbildning

    Fackskola, social linje, samhällsvetenskaplig gren, slutår 70. Vårdarutbildning, omsorger om psykiskt utvecklingsstörda, Vårdhögskolan.
  • Anställningar

    Vårdare, vårdhem och gruppbostäder för utvecklingsstörda 70-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skattemyndigheten i Örebro 03-04, Kronofogdemyndigheten i Karlstad 03-05 och Socialstyrelsen. Ordförande, viltvårdsnämnden och rovdjursgruppen i Örebro län. Ledamot, Ändamålsfastighetskommittén 02-03, viltförvaltningsdelegationen i Örebro län 10- och Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd 10-. Alkoholsortimentsnämnden 14-. Revisor, Systembolaget 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Nora 89-02, ersättare 03-06. Ledamot, kommunstyrelsen 94-00. Ledamot, arbetsutskottet 86-95, ordförande 95-98, socialnämnden 86-00, ordförande 95-00, arbetsförmedlingsnämnden 96-98, kommunala handikapprådet, ordförande 99-00 och kommunala pensionärsrådet, ordförande 99-00. Styrelseledamot, Norabostäder AB 95 och Stiftelsen Hantverks- och Småindustrifastigheter i Nora 95-98. Styrelseledamot, Nora Bergslags Energi AB, ordförande 00. Styrelseledamot, Nora Energi AB, vice ordförande 00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Nora arbetarekommun. Ordförande, Pershyttans vägsamfällighetsförening. Vice ordförande, Gyttorps folkdansgille.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 00-. Ledamot skatteutskottet 02-06 och socialutskottet 06-. Suppleant skatteutskottet 00-02 och 07-14, socialutskottet 03-06, finansutskottet 06-10 och EU-nämnden 10-12 och 14-. Kvittningsman Socialdemokraterna 06-10. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 04-06 och 14-16. Suppleant Europarådets svenska delegation 10-14.

Said and done

Komplett dubbelspår Hallsberg–Degerön och utbyggd kapacitet på Hallsbergs rangerbangård

Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. S Komplett dubbelspår HallsbergDegerön och utbyggd kapacitet på Hallsbergs rangerbangård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för ett komplett dubbelspår


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Oslo–Stockholm 2.55

Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. S OsloStockholm 2.55 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att utveckla tågtrafiken StockholmVästeråsÖrebroKarlstadOslo och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Uppföljning av handlingsplan mot kränkningar i det offentliga rummet

Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) Uppföljning av handlingsplan mot kränkningar i det offentliga rummet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ytterligare åtgärder för att bekämpa hot och kränkningar på nätet – särskilt


Utskottsberedning: 2017/18:KU38
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Områdespoliser för ökad trygghet

Motion 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) Områdespoliser för ökad trygghet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om områdespoliser och tillkännager detta för regeringen. Motivering Polisens stora omorganisation, trädde i kraft den 1


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Boendeformen kooperativ hyresrätt

Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. S Boendeformen kooperativ hyresrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla upplåtelseformen kooperativ hyresrätt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svensk bostadsmarknad står inför


Utskottsberedning: 2017/18:CU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Det arbetsintegrerande sociala företagandet

Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. S Det arbetsintegrerande sociala företagandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det arbetsintegrerade sociala företagandet bör vara en viktig resurs för arbetsmarknadspolitiska insatser och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:AU4 2017/18:FiU34 2017/18:NU12
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Utbildningar för att säkra en bra och trygg vård

Motion 2017/18:1910 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1910 av Matilda Ernkrans m.fl. S Utbildningar för att säkra en bra och trygg vård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen, i samverkan med landsting/regioner, bör se över hur ett volymmässigt väl avvägt utbildningsutbud som motsvarar


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1910 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1910 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Bostadstillägg och deklaration

Motion 2017/18:1817 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1817 av Laila Naraghi m.fl. S Bostadstillägg och deklaration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheten att Skatteverket i samband med deklarationen informerar om bostadstillägg för pensionärer och erbjuder


Utskottsberedning: 2017/18:SkU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1817 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1817 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

En trygg och rättssäker sjukförsäkring

Motion 2017/18:1904 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1904 av Eva-Lena Jansson m.fl. S En trygg och rättssäker sjukförsäkring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av sjukförsäkringens tidsgränser och Försäkringskassans tillämpning av rättspraxis i syfte att säkerställa en rättssäker


Utskottsberedning: 2017/18:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1904 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1904 av Eva-Lena Jansson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Statliga företags arbetsgivarhemvist

Motion 2017/18:1872 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1872 av Lennart Axelsson m.fl. S Statliga företags arbetsgivarhemvist Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga om en översyn bör göras av de statliga företagens hemvist i arbetsgivar- och branschorganisationer och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:NU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1872 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1872 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 74 kB)