Maria Arnholm (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Stockholm County, Bench 112
Born 1958
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864162
Email maria.arnholm[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • The Liberal Party

    • 2014-10-03 –
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-11-05 – 2014-11-19
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • The War Delegation

    • Member 2018-10-09 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2018-10-10 –
    • Minister 2013-01-21 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, näringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Statsråd (jämställdhetsminister och biträdande utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 130121-141003.

Said and done

Kvotering som medel för att uppnå jämn könsfördelning i bolagsstyrelser

Interpellation 2012/13:497 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 26 juni Interpellation 2012/13:497 Kvotering som medel för att uppnå jämn könsfördelning i bolagsstyrelser av Gunvor G Ericson MP till finansminister Anders Borg M Ny statistik från Andra AP-fondens Kvinnoindex visar att kvinnorna i de svenska börsbolagens styrelser minskar för andra året i rad. Andelen kvinnliga

Inlämnad: 2013-06-26 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvotering som medel för att uppnå jämn könsfördelning i bolagsstyrelser

Kvinnor och barn i rättens gränsland

Interpellation 2012/13:451 av Kakabaveh, Amineh (V)

den 28 maj Interpellation 2012/13:451 Kvinnor och barn i rättens gränsland av Amineh Kakabaveh V till statsrådet Maria Arnholm FP I juni 2012 överlämnade regeringens utredare Eva Eriksson betänkandet Kvinnor och barn i rättens gränsland SOU 2012:45 till dåvarande statsrådet Nyamko Sabuni. Utredningen visade tydligt

Inlämnad: 2013-05-28 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnor och barn i rättens gränsland

Jämställdheten i näringslivet

Interpellation 2012/13:411 av Björck, Patrik (S)

den 15 maj Interpellation 2012/13:411 Jämställdheten i näringslivet av Patrik Björck S till statsrådet Maria Arnholm FP Norge införde 2005 regler för kvotering i bolagsstyrelser. I EU driver kommissionär Viviane Reding frågan om ökad jämställdhet men Sverige bromsar. Från att tidigare varit ett föregångsland på

Inlämnad: 2013-05-15 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställdheten i näringslivet

Barnomsorg och delad vårdnad

Interpellation 2012/13:388 av Adolfsson Elgestam, Carina (S)

den 24 april Interpellation 2012/13:388 Barnomsorg och delad vårdnad av Carina Adolfsson Elgestam S till statsrådet Maria Arnholm FP Regeringen säger sig bedriva en arbetslinjeRegeringens arbetslinje säger att om du är arbetslös och du blir erbjuden ett arbete någonstans i Sverige så måste du ta det, oavsett var

Inlämnad: 2013-04-24 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Barnomsorg och delad vårdnad

Ungas framtidstro

Interpellation 2012/13:348 av From, Isak (S)

den 21 mars Interpellation 2012/13:348 Ungas framtidstro av Isak From S till statsrådet Maria Arnholm FP Ungdomars syn på samhället och demokratin avspeglar sig i allt väsentligt i hur de blivit behandlade under sin uppväxt. I dag står stora mängder unga utan egen bostad och arbete. Vad får det för konsekvenser

Inlämnad: 2013-03-21 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ungas framtidstro

Fruimport

Interpellation 2012/13:345 av Green, Monica (S)

den 20 mars Interpellation 2012/13:345 Fruimport av Monica Green S till statsrådet Maria Arnholm FP Fruimport refererar till när svenska män tar med utländska kvinnor till Sverige under anknytning och tillfälligt uppehållstillstånd. En stor del av dem utsätts för våld och kränkningar, och kvinnan ges ingen möjlighet

Inlämnad: 2013-03-20 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Fruimport

Löneskillnaderna mellan män och kvinnor

Interpellation 2012/13:312 av Kakabaveh, Amineh (V)

den 5 mars Interpellation 2012/13:312 Löneskillnaderna mellan män och kvinnor av Amineh Kakabaveh V till statsrådet Maria Arnholm FP Könsmaktsförhållandena biter sig fast inom många områden i samhället. Löneskillnaderna mellan män och kvinnor är ett av de allvarligaste problemen som råder på samhällsnivå. I Sverige

Inlämnad: 2013-03-05 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Löneskillnaderna mellan män och kvinnor

Stora barngrupper i förskolan

Interpellation 2012/13:272 av Andersson, Johan (S)

den 15 februari Interpellation 2012/13:272 Stora barngrupper i förskolan av Johan Andersson S till statsrådet Maria Arnholm FP Enligt Skolverket fortsätter antalet barn att öka i förskolan. I dag är över 470 000 barn inskrivna i förskolan, det vill säga 83 procent av alla barn mellan ett och fem år. För tio år

Inlämnad: 2013-02-15 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Stora barngrupper i förskolan

Den ojämställda arbetsmarknaden

Interpellation 2012/13:264 av Green, Monica (S)

den 14 februari Interpellation 2012/13:264 Den ojämställda arbetsmarknaden av Monica Green S till statsrådet Maria Arnholm FP Räknar man det på en normal arbetsdag mellan 8 och 17 innebär det att kvinnor inte längre jobbar gratis från 15.51 utan från 15.52. Fortsätter löneutvecklingen i samma takt som nu kommer

Inlämnad: 2013-02-14 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den ojämställda arbetsmarknaden

En bra och tillgänglig förskola

Interpellation 2012/13:260 av Ahlberg, Ann-Christin (S)

den 13 februari Interpellation 2012/13:260 En bra och tillgänglig förskola av Ann-Christin Ahlberg S till statsrådet Maria Arnholm FP Förskolan är viktig för att vårt samhälle ska fungera och för att kvinnor och män som har barn i förskoleåldern ska ha möjlighet att kunna arbeta eller studera. Förskolan är även

Inlämnad: 2013-02-13 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: En bra och tillgänglig förskola