Maria Arnholm (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Stockholm County, Bench 112
Born 1958
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864162
Email maria.arnholm[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • The Liberal Party

    • 2014-10-03 –
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-11-05 – 2014-11-19
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • The War Delegation

    • Member 2018-10-09 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2018-10-10 –
    • Minister 2013-01-21 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, näringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Statsråd (jämställdhetsminister och biträdande utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 130121-141003.

Said and done

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Frihet måste försvaras liberala vägval för att öka tryggheten,


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 649 kB) Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 741 kB)

Hjälpinsatser till civilbefolkningen i Aleppo (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av en händelse av större vikt)

Motion 2016/17:3569 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3569 av Christer Nylander m.fl. (L) Hjälpinsatser till civilbefolkningen i Aleppo (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av en händelse av större vikt) Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skyndsamma åtgärder

2016-12-14

Motion 2016/17:3569 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3569 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2016/17:10 Makt, mål och myndighet – feministisk politik för en jämställd framtid

Motion 2016/17:3556 av Maria Arnholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3556 av Maria Arnholm m.fl. (L) med anledning av skr. 2016/17:10 Makt, mål och myndighet – feministisk politik för en jämställd framtid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ett villkor för att en jämställdhetsmyndighet inrättas


Utskottsberedning: 2016/17:AU5
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2016/17:3556 av Maria Arnholm m.fl. (L) (docx, 69 kB) Motion 2016/17:3556 av Maria Arnholm m.fl. (L) (pdf, 99 kB)

Barns rättigheter

Motion 2016/17:3193 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3193 av Jan Björklund m.fl. L Barns rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den som hör eller förhör barn ska ha särskild utbildning för detta och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2016/17:JuU1 2016/17:JuU20 2016/17:SfU3 2016/17:SoU1 2016/17:UbU12 2016/17:UbU18 2017/18:KrU6 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 16 avslag

Motion 2016/17:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 96 kB)

Liberala reformer för framtiden

Motion 2016/17:3419 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3419 av Jan Björklund m.fl. (L) Liberala reformer för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet


Utskottsberedning: 2016/17:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2016/17:3419 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 596 kB) Motion 2016/17:3419 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 904 kB)

Lagstiftning om könsfördelningen i bolagsstyrelser

Motion 2016/17:3473 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3473 av Robert Hannah m.fl. (L) Lagstiftning om könsfördelningen i bolagsstyrelser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lagreglering av könsfördelningen i bolagsstyrelser inte ska införas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Bristen


Utskottsberedning: 2016/17:CU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2016/17:3473 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:3473 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 70 kB)

En bostadsmarknad med fler bostäder och mer marknad

Motion 2016/17:3192 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3192 av Jan Björklund m.fl. L En bostadsmarknad med fler bostäder och mer marknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om oberoende utvärdering av de statliga byggsubventionernas effektivitet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2016/17:CU1 2016/17:CU14 2016/17:CU15 2016/17:FiU25 2016/17:KrU9 2016/17:MJU9 2017/18:CU16 2017/18:CU18 2017/18:CU9
Riksdagsbeslut (46 yrkanden): 45 avslag, 1 bifall,

Motion 2016/17:3192 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 76 kB) Motion 2016/17:3192 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 144 kB)

Förstatliga skolan

Motion 2016/17:1083 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:1083 av Jan Björklund m.fl. L Förstatliga skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om statlig skola och tillkännager detta för regeringen. Motivering För att ge alla elever en bra skolgång bör staten ta tillbaka ansvaret för skolan. Kommunaliseringen


Utskottsberedning: 2016/17:UbU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1083 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1083 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 68 kB)

Förändringar i gymnasieskolan

Motion 2016/17:1071 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:1071 av Jan Björklund m.fl. (L) Förändringar i gymnasieskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om gymnasiet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att gymnasiestudier bör


Utskottsberedning: 2016/17:UbU15
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2016/17:1071 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:1071 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 78 kB)

Höj läraryrkets status

Motion 2016/17:1069 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:1069 av Jan Björklund m.fl. L Höj läraryrkets status Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skollagen bör ändras för att ge ökade befogenheter för lärare och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2016/17:UbU1 2016/17:UbU18 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2016/17:1069 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:1069 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 87 kB)