Maria Arnholm (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Stockholm County, Bench 112
Born 1958
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864162
Email maria.arnholm[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • The Liberal Party

    • 2014-10-03 –
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-11-05 – 2014-11-19
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • The War Delegation

    • Member 2018-10-09 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2018-10-10 –
    • Minister 2013-01-21 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, näringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Statsråd (jämställdhetsminister och biträdande utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 130121-141003.

Said and done

Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik för hbtq-personers lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny nationell hbtq-strategi och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: AU CU KrU KU SfU UbU UU 2018/19:SoU11 2018/19:SoU13 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 85 kB) Motion 2018/19:2597 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 139 kB)

Principer för en flexibel och jämställd föräldraförsäkring

Motion 2018/19:2587 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2587 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. L Principer för en flexibel och jämställd föräldraförsäkring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en ny modell för föräldraförsäkringen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Inledning


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:2587 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2587 av Emma Carlsson Löfdahl m.fl. (L) (pdf, 135 kB)

Rättsstaten åter

Motion 2018/19:2596 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2596 av Jan Björklund m.fl. L Rättsstaten åter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökade möjligheter för allmänheten att följa brottsutvecklingen och polisens resultat lokalt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: AU CU SfU 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2596 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 91 kB) Motion 2018/19:2596 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 160 kB)

Liberal politik mot hedersrelaterat våld och förtryck

Motion 2018/19:2594 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2594 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik mot hedersrelaterat våld och förtryck Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om myndigheters juridiska förutsättningar att ingripa då barn riskerar att föras ut ur landet, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: JuU SfU 2018/19:JuU11 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2594 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 86 kB) Motion 2018/19:2594 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 141 kB)

Liberalernas budgetmotion 2019

Motion 2018/19:2988 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2988 av Jan Björklund m.fl. L Liberalernas budgetmotion 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid sidan av


Utskottsberedning: 2018/19:FiU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:2988 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 456 kB) Motion 2018/19:2988 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 686 kB)

Liberal bostadspolitik

Motion 2018/19:2590 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2590 av Jan Björklund m.fl. L Liberal bostadspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en strategi för omvandlingar i utsatta områden dominerade av hyresrätter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU KrU MJU SkU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2590 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 103 kB) Motion 2018/19:2590 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 194 kB)

Liberal integrationspolitik: Stärk indviden och motverka parallellsamhällen

Motion 2018/19:2923 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2923 av Jan Björklund m.fl. L Liberal integrationspolitik: Stärk indviden och motverka parallellsamhällen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att integration kräver ett tydligt fokus på jämställdhet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: AU CU JuU SfU UbU 2018/19:AU1 2018/19:AU2 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2923 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2923 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 138 kB)

Liberala reformer för en dynamisk och fri arbetsmarknad

Motion 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. L Liberala reformer för en dynamisk och fri arbetsmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ändra turordningsreglerna i LAS så att kompetens premieras i stället för anställningstid och tillkännager detta


Utskottsberedning: AU

Motion 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2595 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 116 kB)

Liberal feministisk politik för lika rättigheter och möjligheter

Motion 2018/19:2593 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2593 av Jan Björklund m.fl. L Liberal feministisk politik för lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om jämställdhetsintegrering som strategi och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: AU JuU SfU UbU UU 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2593 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2593 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 145 kB)

Högre utbildning med kvalitet

Motion 2018/19:2057 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:2057 av Jan Björklund m.fl. L Högre utbildning med kvalitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det övergripande målet för utbildnings- och forskningspolitiken bör vara att Sverige ska vara en framstående kunskapsnation, där utbildning,


Utskottsberedning: SfU UbU

Motion 2018/19:2057 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2057 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 101 kB)