Maria Arnholm (Lib)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party The Liberal Party
Constituency Stockholm County, Bench 112
Born 1958
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864162
Email maria.arnholm[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Liberal Party

    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • The Liberal Party

    • 2014-10-03 –
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-11-05 – 2014-11-19
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Deputy member 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2018-10-02 – 2018-10-09
    • The War Delegation

    • Member 2018-10-09 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2018-10-10 –
    • Minister 2013-01-21 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, näringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Statsråd (jämställdhetsminister och biträdande utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 130121-141003.

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Skolan först Sverige är ett fantastiskt land. Det finns


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 3630 kB) Motion 2017/18:4166 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 385 kB)

Sveriges roll i Europeiska unionen

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. L Sveriges roll i Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges roll i EU:s reformarbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värna


Utskottsberedning: TU 2017/18:AU9 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:JuU15 2017/18:KU34 2017/18:KU36 2017/18:KU37 2017/18:KU38 2017/18:KU39 2017/18:NU11 2017/18:NU22 2017/18:SfU15 2017/18:SfU17 2017/18:SoU13 2017/18:UU10 2017/18:UU11
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 22 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 101 kB)

Liberal politik för hbt-personers rättigheter

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik för hbt-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om uppdatering av hbt-strategin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU10 2017/18:CU8 2017/18:JuU1 2017/18:KrU2 2017/18:KrU7 2017/18:KU14 2017/18:SfU15 2017/18:SfU3 2017/18:SoU1 2017/18:SoU14 2017/18:SoU15 2017/18:SoU20 2017/18:SoU9 2017/18:UbU20 2017/18:UU15 2017/18:UU2 2018/19:KU2
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): 33 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 130 kB)

Stärk rättsväsendet – fler och synligare poliser

Motion 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. L Stärk rättsväsendet fler och synligare poliser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ha minst 25 000 poliser inom sju år och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1 2017/18:JuU13 2017/18:JuU14 2017/18:JuU15 2017/18:JuU18 2017/18:JuU36 2017/18:JuU6 2017/18:KU33 2017/18:SfU15
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): 22 avslag, 4 bifall,

Motion 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3576 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 136 kB)

Upprätthåll Sveriges flygförsvar

Motion 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. L Upprätthåll Sveriges flygförsvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att antalet stridsflygplan ska förbli minst 100 och att möjligheten till 160 stridsflygplan ska studeras och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3629 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 82 kB)

En budget som håller ihop Sverige – Liberalernas budgetmotion för 2018

Motion 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. L En budget som håller ihop Sverige Liberalernas budgetmotion för 2018 Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut En budget som håller ihop Sverige Liberalernas budget för 2018 Skapa möjligheter Reparera tryggheten Försvara friheten


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 940 kB) Motion 2017/18:3752 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 1328 kB)

Liberal skattepolitik för jobb och företagande

Motion 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. L Liberal skattepolitik för jobb och företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skattepolitikens inriktning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är ett land med stora välfärdsambitioner.


Utskottsberedning: 2017/18:FiU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3193 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 94 kB)

En liberal bostadsmarknad med fler bostäder och mer marknad

Motion 2017/18:3580 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3580 av Jan Björklund m.fl. L En liberal bostadsmarknad med fler bostäder och mer marknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om oberoende utvärdering av de statliga byggsubventionernas effektivitet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:CU1 2017/18:CU16 2017/18:CU18 2017/18:CU9 2017/18:FiU25 2017/18:KrU7 2017/18:MJU9
Riksdagsbeslut (57 yrkanden): 57 avslag

Motion 2017/18:3580 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 86 kB) Motion 2017/18:3580 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 162 kB)

Liberala reformer för en dynamisk och fri arbetsmarknad

Motion 2017/18:3628 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3628 av Jan Björklund m.fl. L Liberala reformer för en dynamisk och fri arbetsmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att instifta en ny anställningsform för enkla jobb och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:AU10 2017/18:AU2 2017/18:AU4 2017/18:AU7 2017/18:AU8 2017/18:AU9 2017/18:FiU1 2017/18:FiU3
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2017/18:3628 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3628 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 103 kB)

Liberal politik mot hedersrelaterat våld och förtryck

Motion 2017/18:3586 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3586 av Jan Björklund m.fl. L Liberal politik mot hedersrelaterat våld och förtryck Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att nationella kartläggningar av omfattningen av hedersrelaterat våld och förtryck ska göras återkommande och med jämna


Utskottsberedning: 2017/18:AU1 2017/18:AU10 2017/18:CU8 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14 2017/18:JuU24 2017/18:KrU3 2017/18:SkU19 2017/18:SoU13 2017/18:UbU16 2017/18:UU1
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 17 avslag, 5 bifall,

Motion 2017/18:3586 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:3586 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 107 kB)