Sten Bergheden (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 268
Title Lantbrukare.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864608
Email sten.bergheden[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Finance

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-11-16 – 2022-09-26
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2008-05-15 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-01 – 2008-05-15
    • Committee on Education

    • Deputy member 2006-12-01 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-12-10 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 08-. Suppleant utbildningsutskottet 06-10, trafikutskottet 06-08, näringsutskottet 10- och miljö- och jordbruksutskottet 15- .
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Magnus Bergheden och förskolläraren Lilian Bergheden, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig ekonomisk linje, Mariestad, slutår 84. Grundutbildning lantbruk, Töreboda, slutår 86. Driftledarutbildning lantbruk, Skara, slutår 88.
  • Anställningar

    Eget lantbruk 88-. Verkstadsarbetare, Novo Clima Götene 97-02. Oppositionsråd, Mariestad 00-02. Kommunalråd, Mariestad 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare/ledamot, miljönämnden 91-98. Ledamot, byggnadsnämnden 98-02. Regionfullmäktig 02-. Ersättare, regionutvecklingsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Mariestad. 1:e vice ordförande, länsförbundsstyrelsen, Moderaterna i Skaraborg. Ordförande, LRF Lugnåsorten 97-07. Ordförande, LRF kommungrupp Mariestad 00-02. Ersättare, kyrkofullmäktige 98-06.

Said and done

Ledamöter och ersättningar

Motion 2009/10:K324 av Sten Bergheden (m)

Motion till riksdagen 2009/10:K324 av Sten Bergheden (m) Ledamöter och ersättningar m1588 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att ändra representationssystemet så att det blir färre riksdagsledamöter. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:KU11 2009/10:KU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:K324 av Sten Bergheden (m) (doc, 39 kB)

Nordiska rådet

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m) Nordiska rådet m1554 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering När Nordiska rådet bildades 1952 skedde det i en tid av oro och i kölvattnet


Utskottsberedning: 2009/10:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m) (doc, 55 kB)

Polisutbildning i Skaraborg

Motion 2009/10:Ju411 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju411 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd) Polisutbildning i Skaraborg -c490 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om etablering av polisutbildning i Skövde. Motivering Alliansregeringen har satsat på


Utskottsberedning: 2009/10:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju411 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd) (doc, 40 kB)

Utbildning i livsmedelsproduktion

Motion 2009/10:Ub224 av Sten Bergheden (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub224 av Sten Bergheden (m) Utbildning i livsmedelsproduktion m1426 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Skaraborg bör stärkas med fler och högre utbildningar inom livsmedelsproduktion. Motivering Skaraborg


Utskottsberedning: 2009/10:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub224 av Sten Bergheden (m) (doc, 36 kB)

Reseavdrag för landsbygden

Motion 2009/10:Sk266 av Sten Bergheden (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk266 av Sten Bergheden (m) Reseavdrag för landsbygden m1440 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att genomföra en översyn av reseavdragen för boende på landsbygden. Motivering I dag är många som bor på landsbygden


Utskottsberedning: 2009/10:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk266 av Sten Bergheden (m) (doc, 36 kB)

3:12-reglerna

Motion 2009/10:Sk253 av Sten Bergheden (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk253 av Sten Bergheden (m) 3:12-reglerna m1185 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att avskaffa 3:12-reglerna. Motivering Det är för många personer som idag är anställda ett stort steg


Utskottsberedning: 2009/10:SkU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk253 av Sten Bergheden (m) (doc, 36 kB)

Luftledningar

Motion 2009/10:N218 av Sten Bergheden (m)

Motion till riksdagen 2009/10:N218 av Sten Bergheden (m) Luftledningar m1428 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att byta ut luftledningar mot markkabel för att öka tillgången på åkermark och skogsmark och minska riskerna


Utskottsberedning: 2009/10:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N218 av Sten Bergheden (m) (doc, 36 kB)

Svenskt lantbruk

Motion 2009/10:MJ225 av Sten Bergheden (m)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ225 av Sten Bergheden (m) Svenskt lantbruk m1425 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ge svenskt lantbruk och svenska landsbygdsföretag rättvisa villkor och likvärdiga ekonomiska förutsättningar som våra


Utskottsberedning: 2009/10:MJU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:MJ225 av Sten Bergheden (m) (doc, 39 kB)

Länsstyrelsens arbetssätt

Motion 2009/10:K237 av Sten Bergheden (m)

Motion till riksdagen 2009/10:K237 av Sten Bergheden (m) Länsstyrelsens arbetssätt m1051 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om länsstyrelsers ärendebehandling och ärendebedömning. Motivering Landets länsstyrelser arbetar under samma lagar


Utskottsberedning: 2009/10:KU29
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K237 av Sten Bergheden (m) (doc, 38 kB)

Polisens ledningscentral

Motion 2009/10:Ju230 av Sten Bergheden (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju230 av Sten Bergheden (m) Polisens ledningscentral m1429 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att flytta tillbaka polisens ledningscentral till Skaraborg. Motivering Polisens arbete är mycket viktigt för att


Utskottsberedning: 2009/10:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju230 av Sten Bergheden (m) (doc, 36 kB)