Sten Bergheden (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 268
Title Lantbrukare.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864608
Email sten.bergheden[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Finance

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-11-16 – 2022-09-26
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2008-05-15 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-01 – 2008-05-15
    • Committee on Education

    • Deputy member 2006-12-01 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-12-10 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 08-. Suppleant utbildningsutskottet 06-10, trafikutskottet 06-08, näringsutskottet 10- och miljö- och jordbruksutskottet 15- .
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Magnus Bergheden och förskolläraren Lilian Bergheden, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig ekonomisk linje, Mariestad, slutår 84. Grundutbildning lantbruk, Töreboda, slutår 86. Driftledarutbildning lantbruk, Skara, slutår 88.
  • Anställningar

    Eget lantbruk 88-. Verkstadsarbetare, Novo Clima Götene 97-02. Oppositionsråd, Mariestad 00-02. Kommunalråd, Mariestad 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare/ledamot, miljönämnden 91-98. Ledamot, byggnadsnämnden 98-02. Regionfullmäktig 02-. Ersättare, regionutvecklingsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Mariestad. 1:e vice ordförande, länsförbundsstyrelsen, Moderaterna i Skaraborg. Ordförande, LRF Lugnåsorten 97-07. Ordförande, LRF kommungrupp Mariestad 00-02. Ersättare, kyrkofullmäktige 98-06.

Said and done

Högskola för långsamt lärande

Motion 2010/11:Ub452 av Sten Bergheden (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub452 av Sten Bergheden (M) Högskola för långsamt lärande m1209 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att inrätta en försöksverksamhet med en högskola för långsamt lärande studenter i Mariestad. Motivering Mariestads


Utskottsberedning: 2010/11:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub452 av Sten Bergheden (M) (doc, 47 kB)

Utbildning i livsmedelsproduktion

Motion 2010/11:Ub454 av Sten Bergheden (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub454 av Sten Bergheden (M) Utbildning i livsmedelsproduktion m1208 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att förlägga fler och högre utbildningar inom livsmedelsproduktion till Skaraborgsområdet. Motivering Skaraborg


Utskottsberedning: 2010/11:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub454 av Sten Bergheden (M) (doc, 46 kB)

Privatekonomi i grundskolan

Motion 2010/11:Ub453 av Sten Bergheden (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub453 av Sten Bergheden (M) Privatekonomi i grundskolan m1207 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att öka antalet utbildningstimmar i privatekonomi, juridik och samhällskunskap i grundskolan och gymnasiet. Motivering Frågan


Utskottsberedning: 2010/11:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub453 av Sten Bergheden (M) (doc, 48 kB)

Nordiska rådet

Motion 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) Nordiska rådet m1439 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering De nordiska ländernas politik och samarbeten har genom historien sammanflätats


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 51 kB)

Rättvis badmoms

Motion 2010/11:Sk418 av Sten Bergheden (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk418 av Sten Bergheden (M) Rättvis badmoms m1802 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om lika momsvillkor för offentlig och privat drift av badanläggningar. Motivering Privata företag som driver badanläggningar


Utskottsberedning: 2010/11:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk418 av Sten Bergheden (M) (doc, 46 kB)

Reseavdrag för landsbygdsbor

Motion 2010/11:Sk417 av Sten Bergheden (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk417 av Sten Bergheden (M) Reseavdrag för landsbygdsbor m1206 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att genomföra en översyn av reseavdragen för landsbygdsbor. Motivering I dag är många som bor på landsbygden


Utskottsberedning: 2010/11:SkU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk417 av Sten Bergheden (M) (doc, 47 kB)

3:12-reglerna

Motion 2010/11:Sk416 av Sten Bergheden (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk416 av Sten Bergheden (M) 3:12-reglerna m1188 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att avskaffa 3:12-reglerna. Motivering Det är ett stort steg att våga bli egenföretagare. Att lämna


Utskottsberedning: 2010/11:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk416 av Sten Bergheden (M) (doc, 46 kB)

Skattetvister

Motion 2010/11:Sk415 av Sten Bergheden (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk415 av Sten Bergheden (M) Skattetvister m1169 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över lagstiftningen gällande skattetvister samt bestämmelserna om rättegångskostnaderna vid skattetvister. Motivering Det


Utskottsberedning: 2010/11:SkU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk415 av Sten Bergheden (M) (doc, 47 kB)

Familjeplanering

Motion 2010/11:Sf366 av Sten Bergheden (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf366 av Sten Bergheden (M) Familjeplanering m1168 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över regelverket så att föräldrapenningens bestämmelser inte påverkar inom vilket intervall ett syskon måste födas. Motivering I


Utskottsberedning: 2010/11:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sf366 av Sten Bergheden (M) (doc, 47 kB)

Närproducerade livsmedel

Motion 2010/11:MJ409 av Sten Bergheden (M)

Motion till riksdagen 2010/11:MJ409 av Sten Bergheden (M) Närproducerade livsmedel m1801 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att stimulera till en ökad produktion av närproducerade livsmedel. Motivering De gröna näringarna och satsning på


Utskottsberedning: 2010/11:MJU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:MJ409 av Sten Bergheden (M) (doc, 46 kB)