Sten Bergheden (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 268
Title Lantbrukare.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864608
Email sten.bergheden[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Transport and Communications

    • Member
    • Committee on Finance

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-11-16 – 2022-09-26
    • Committee on Transport and Communications

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2008-05-15 – 2010-10-04
    • Deputy member 2006-12-01 – 2008-05-15
    • Committee on Education

    • Deputy member 2006-12-01 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2015-12-10 – 2018-09-24
    • Committee on Finance

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot trafikutskottet 08-. Suppleant utbildningsutskottet 06-10, trafikutskottet 06-08, näringsutskottet 10- och miljö- och jordbruksutskottet 15- .
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Magnus Bergheden och förskolläraren Lilian Bergheden, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig ekonomisk linje, Mariestad, slutår 84. Grundutbildning lantbruk, Töreboda, slutår 86. Driftledarutbildning lantbruk, Skara, slutår 88.
  • Anställningar

    Eget lantbruk 88-. Verkstadsarbetare, Novo Clima Götene 97-02. Oppositionsråd, Mariestad 00-02. Kommunalråd, Mariestad 02-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen 02-06. Ersättare/ledamot, miljönämnden 91-98. Ledamot, byggnadsnämnden 98-02. Regionfullmäktig 02-. Ersättare, regionutvecklingsnämnden 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Mariestad. 1:e vice ordförande, länsförbundsstyrelsen, Moderaterna i Skaraborg. Ordförande, LRF Lugnåsorten 97-07. Ordförande, LRF kommungrupp Mariestad 00-02. Ersättare, kyrkofullmäktige 98-06.

Said and done

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:720 av Sten Bergheden (M) 28 june 2016 Tillståndsgivning för småskalig vattenkraft
Debatt om förslag 2015/16:MJU19 11 may 2016 Jakt och viltvård
Interpellationsdebatt 2015/16:542 av Sten Bergheden (M) 22 april 2016 Vapendirektivet
Interpellationsdebatt 2015/16:539 av Sten Bergheden (M) 19 april 2016 Utvärdering av Västra Götalandsregionen

med anledning av skr. 2017/18:278 Nationell planering för transportinfrastrukturen 2018–2029

Motion 2018/19:26 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, KD, L)

Motion till riksdagen 2018/19:26 av Jessica Rosencrantz m.fl. M, C, KD, L med anledning av skr. 2017/18:278 Nationell planering för transportinfrastrukturen 20182029 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Alliansens transportpolitiska utgångspunkter och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:26 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, KD, L) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:26 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M, C, KD, L) (pdf, 125 kB)

Djurrättsaktivisternas hot mot svenskt lantbruk

Skriftlig fråga 2017/18:1631 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1631 Djurrättsaktivisternas hot mot svenskt lantbruk av Sten Bergheden M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Skaraborg är ett av landets viktigaste lantbruksområden, med stor produktion av livsmedel. Svenskt kött och andra animalieprodukter är förstklassiga, bland annat tack vare vårt höga

Inlämnad: 2018-08-24 Svarsdatum: 2018-09-10 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1631 av Sten Bergheden (M) (pdf, 86 kB)

Handläggning av vapenlicenser hos Polismyndigheten

Skriftlig fråga 2017/18:1628 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1628 Handläggning av vapenlicenser hos Polismyndigheten av Sten Bergheden M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Enligt utredningen Genomförande av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv, Ds 2018:1, föreslås en rad lagändringar som ska börja gälla den 14 september. Eftersom regeringen

Inlämnad: 2018-08-22 Svarsdatum: 2018-09-06 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1628 av Sten Bergheden (M) (pdf, 88 kB)

Kostnader för fordon, drivmedel och redskap under bränderna

Skriftlig fråga 2017/18:1622 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1622 Kostnader för fordon, drivmedel och redskap under bränderna av Sten Bergheden M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S När det är kris och det brinner gör alla vad de kan för att hjälpa till i arbetet med att släcka bränderna. Detta har skett på ett helt fantastiskt och beundransvärt sätt. Många frivilliga

Inlämnad: 2018-08-21 Svarsdatum: 2018-09-05 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1622 av Sten Bergheden (M) (pdf, 85 kB)

Vägunderhållet i Skaraborg

Skriftlig fråga 2017/18:1621 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1621 Vägunderhållet i Skaraborg av Sten Bergheden M till Statsrådet Tomas Eneroth S Den varma sommaren har gjort att många vägar i Skaraborg har drabbats av blödande asfalt, bulor och hålor. Situationen på många vägar i Skaraborg är helt oacceptabel, och det finns stor risk för allvarliga trafikolyckor och

Inlämnad: 2018-08-21 Svarsdatum: 2018-09-05 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1621 av Sten Bergheden (M) (pdf, 76 kB)

Risken för skogsbränder

Skriftlig fråga 2017/18:1568 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1568 Risken för skogsbränder av Sten Bergheden M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Den långa torkan i landet har gjort att risken för skogbränder är mycket stor i skog och mark. Många lantbrukare har höjt sin beredskap för att kunna hjälpa till med fordon och släckningsutrustning vid eventuella skogsbränder.

Inlämnad: 2018-07-09 Svarsdatum: 2018-08-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1568 av Sten Bergheden (M) (pdf, 76 kB)

Svenskt kött

Skriftlig fråga 2017/18:1567 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1567 Svenskt kött av Sten Bergheden M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Den långa torkan har skapat en stor brist på grovfoder och bete, vilket gör att många lantbrukare har tvingats slakta eller planerar att slakta sina djur. En utslaktning av djuren påverkar självklart lantbrukaren negativt på många olika

Inlämnad: 2018-07-09 Svarsdatum: 2018-07-23 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1567 av Sten Bergheden (M) (pdf, 73 kB)

Torkans effekter på lantbrukarnas likviditet

Skriftlig fråga 2017/18:1566 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2017/18:1566 Torkans effekter på lantbrukarnas likviditet av Sten Bergheden M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Den torra våren och sommaren har gjort att många lantbrukare i Skaraborg och i övriga landet kommer att drabbas av låga eller mycket låga skördar. Torkan har slagit hårt mot grödorna, vilket har gjort

Inlämnad: 2018-07-09 Svarsdatum: 2018-08-07 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1566 av Sten Bergheden (M) (pdf, 85 kB)

Effektiv skyddsjakt på varg

Interpellation 2017/18:550 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2017/18:550 Effektiv skyddsjakt på varg av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Sven-Erik Bucht S De senaste decennierna har vargstammen i Sverige vuxit kraftigt. Vargen är nu utbredd i hela Mellansverige, vilket också är den del av landet som har den största koncentrationen av lodjur. Riksdagen beslutade

Inlämnad: 2018-05-17 Svarsdatum: 2018-05-28 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2017/18:550 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Effektiv skyddsjakt på varg

Vargens påverkan på landsbygden

Interpellation 2017/18:540 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2017/18:540 Vargens påverkan på landsbygden av Sten Bergheden M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Många tamboskapsägare drabbas varje år av vargattacker som är svåra att värja sig mot. Ägarna till Molstaberg säteri väljer nu att till och med lägga ned sin verksamhet på grund av skadorna och efter att länsstyrelsen

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-05-28 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2017/18:540 av Sten Bergheden (M) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vargens påverkan på landsbygden