Dokument & lagar (24 410 träffar)

Kommittéberättelse UD

Arbetsgrupp med uppgift att kartlägga faktorer som kan hämma utländska investeringar i Sverige Beteckning UD Departement Utrikesdepartementet Senast ändrad 2010-09-07 Status Bokstavskommitté Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: Direktiv för Lokal Sammansättning Ordförande: Pehrsson, Ulf, fr.o.m.

2019-04-18

Interpellation 2018/19:201 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:201 Kompetensutvisningar av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Problemet med kompetensutvisningar fortgår. På nyhetssajten Entreprenör rapporterades nyligen om en forskare vid Karolinska institutet som ska utvisas från Sverige enligt en dom från migrationsdomstolen

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:201 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:200 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:200 Konsekvenserna av gymnasielagen av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Vi får nu rapporter om de allvarliga konsekvenserna av gymnasielagen, som S-MP-regeringen drev fram. Det rör sig om unga män som står utan bostad, tvingas bo på gatan och utnyttjas

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:200 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:199 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:199 Behovet av en långsiktig migrationspolitik av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige har under lång tid tagit ett stort ansvar för asylsökande. Vi är fortfarande ett av de länder i EU som tar emot störst antal asylsökande per capita. Till detta

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:199 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:198 av Kristina Axén Olin (M)

Interpellation 2018/19:198 Studiero av Kristina Axén Olin M till Utbildningsminister Anna Ekström S Under hösten 2018 genomförde Skolinspektionen Skolenkäten för 17:e gången sedan år 2010. I april presenterades en rapport med ett urval av resultaten med fokus på trygghet, studiero, stöd och stimulans. Dessa är grundläggande

Inlämnad: 2019-04-17 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:198 av Kristina Axén Olin (M) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2018/19:197 av Kristina Axén Olin (M)

Interpellation 2018/19:197 Högskoleprovet av Kristina Axén Olin M till Statsrådet Matilda Ernkrans S I april skrev över 67 000 personer högskoleprovet. En möjlighet som har funnits sedan 1977 och som ger många människor ännu en chans att läsa vidare vid en högskola. Tyvärr förekommer fusk på högskoleprovet, vilket inte

Inlämnad: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2018/19:197 av Kristina Axén Olin (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:196 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2018/19:196 Bristande cybersäkerhet av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Sverige är ett av världens mest digitaliserade länder, men vid internationella jämförelser rankas Sverige anmärkningsvärt lågt på cybersäkerhetsområdet. I Global Security Index för 2018 rankades Sverige som världens femte

Inlämnad: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:196 av Pål Jonson (M) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2018/19:195 av Katja Nyberg (SD)

Interpellation 2018/19:195 Yrken som omfattas av blåljusutredningen av Katja Nyberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Häromveckan annonserade regeringen stolt att man lägger en lagrådsremiss på den så kallade blåljusutredningen, för att komma till rätta med den utsatthet som utryckningsverksamheten

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:195 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2018/19:194 av Lina Nordquist (L)

Interpellation 2018/19:194 Utökade möjligheter till tillfällig föräldrapenning av Lina Nordquist L till Statsrådet Annika Strandhäll S Den tillfälliga föräldrapenningen så kallad vab är viktig för att möjliggöra för vårdnadshavare att avstå från förvärvsarbete för att vårda sjuka barn eller följa med dem på läkarbesök.

Inlämnad: 2019-04-15 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:194 av Lina Nordquist (L) (pdf, 102 kB)

Interpellation 2018/19:193 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2018/19:193 Sveriges förhållningssätt till EU:s gemensamma säkerhets- och försvarspolitik av Pål Jonson M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Utvecklingen av EU:s gemensamma säkerhets- och försvarspolitik GSFP går för närvarande mycket snabbt. Den politiska dynamiken har i grunden förändrats som en

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2018/19:193 av Pål Jonson (M) (pdf, 94 kB)

Interpellation 2018/19:192 av John Widegren (M)

Interpellation 2018/19:192 Vargen och dess förvaltning av John Widegren M till Statsrådet Jennie Nilsson S Vargen river fortfarande upp djupa sår i landsbygdsdebatten. Det beror sannolikt på att de som ska leva med vargen inte tycker att vargförvaltningen lever upp till riksdagens beslutade politik. En politik som en

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:192 av John Widegren (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:191 av Hampus Hagman (KD)

Interpellation 2018/19:191 Skatteregler för ideella verksamheter av Hampus Hagman KD till Finansminister Magdalena Andersson S Idrottsföreningar som är medlemmar i Riksidrottsförbundet har i dag förmånliga skatteregler som innebär att en idrottsförening inte behöver betala arbetsgivaravgifter för idrottsutövare, tränare

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:191 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2018/19:190 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:190 Villkor för kulturskapare av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En majoritet av de professionella kulturabetarna i Sverige är egna företagare. Kulturskapare ska kunna leva på sin konst och fler ska kunna utveckla sin konst. Den administrativa bördan måste minska

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-30 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:190 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 103 kB)

Interpellation 2018/19:189 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:189 Politisk styrning av kulturen av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Myndigheten för kulturanalys har ett årligt regeringsuppdrag att redovisa en lägesbeskrivning i relation till de kulturpolitiska målen. Av rapporten Kulturanalys 2019 framgår ett antal oroande

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-30 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:189 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 99 kB)

Interpellation 2018/19:188 av Lotta Olsson (M)

Interpellation 2018/19:188 Konsekvensanalys vid rivning av dammar av Lotta Olsson M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Sverige har en lång historia med dammar. De anlades för att man skulle driva olika typer av verksamhet såsom kvarnar och bruk och även för att bättre kunna styra en del av den ojämna vattentillgången,

Inlämnad: 2019-04-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:188 av Lotta Olsson (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:187 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2018/19:187 Invandrarkvinnors situation på arbetsmarknaden av Amineh Kakabaveh V till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Många kvinnor som har kommit till Sverige är från länder med starkt patriarkala strukturer och hedersnormer länder där kvinnor och flickor inte sällan under otillbörliga påtryckningar

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2018/19:187 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 144 kB)

Interpellation 2018/19:186 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:186 EU:s långtidsbudget av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Beslutet om ny långtidsbudget är ett av de viktigaste beslut som Europeiska unionen troligtvis kommer att fatta under innevarande eller nästa år. Det förslag som presenterades av kommissionen den 2 maj 2018 innebär ett

Inlämnad: 2019-04-11 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Interpellation 2018/19:186 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 99 kB)

Interpellation 2018/19:185 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2018/19:185 Nedskärningar inom psykiatrin av Tobias Andersson SD till Socialminister Lena Hallengren S Av budgetens alla olika utgiftsområden och poster som regeringen kunde välja att spara in på för att finansiera dyr symbolpolitik med mera valde man att bland annat minska anslaget Bidrag till psykiatri

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:185 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 103 kB)

Interpellation 2018/19:184 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Interpellation 2018/19:184 Politisk aktivism bland myndighetsanställda av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Under senare år har politisk aktivism bland myndighetsanställda blivit vanligare. Det handlar i korthet om att anställda vid myndigheter driver en egen agenda utan stöd i, eller i motsats

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:184 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:183 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:183 Rovdjurspolitiken av Lars Beckman M till Statsrådet Jennie Nilsson S I Gävleborg har Länsstyrelsen föreslagit att antalet föryngringar av varg ska öka. Det går emot riksdagens beslut på minst tre punkter. I det beslut som riksdagen har tagit framgick det tydligt dels att man ska ta socioekonomiska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:183 av Lars Beckman (M) (pdf, 101 kB)