Sök
132 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på EU-nämndens uppteckningar, Föreskrifter i Riksdagsförvaltningens författningssamling, Kammarens talarlistor, 2017/18, sorterat efter datum
EU-nämndens uppteckningar 2017/18:46
1 Konkurrenskraft inre marknad och industri
Närings- och innovationsminister Mikael Damberg
Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för konkurrenskraft den 28 maj 2018
Återrapport från informellt ministermöte den 16 juli 2018
Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för konkurrenskraft den
EU-nämndens uppteckningar 2017/18:45
1 Informellt möte med EU:s stats-och regeringschefer
Statsminister Stefan Löfven
Information och samråd inför informellt möte med EU:s stats- och regeringschefer den 1920 september 2018
Anf. 1 ORDFÖRANDEN: Klockan har slagit 10, och jag förklarar dagens sammanträde för öppnat. Vi hälsar statsminister Stefan Löfven
Föreskrifter i Riksdagsförvaltningens författningssamling 2017:7
Riksdagsförvaltningens
föreskrifter
Riksdagsförvaltningens författningssamling RFS 2017:7 Utkom från trycket den 23 oktober 2017 Riksdagsstyrelsens föreskrift
om ändring i riksdagsstyrelsens föreskrift RFS 2016:6 om tillämpningen av lagen 2016:1109 om stöd till partigrupperna för riksdagsledamöternas arbete i riksdagen
EU-nämndens uppteckningar 2017/18:44
1 Allmänna frågor
Statsrådet Ann Linde
Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 26 juni 2018
Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 18 september 2018
Anf. 1 ORDFÖRANDEN: Jag hälsar ledamöterna välkomna tillbaka efter sommaruppehållet och förklarar
Kammarens talarlista 2018-08-30
Torsdagen den 30 augusti 2018 Kl. 12.00
Aktuell debatt
Nr
1
Aktuell debatt
På begäran av Kristdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om bekämpningen av skogsbränderna. Debattregler
En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten
Socialdemokraterna företräds av justitie- och inrikesminister
EU-nämndens uppteckningar 2017/18:43
1 Jordbruk och fiske
Statsrådet Sven-Erik Bucht
Återrapport från informellt ministermöte den 5 juni 2018
Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 18 juni 2018
Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 16 juli 2018
Anf. 1 ORDFÖRANDEN: Klockan
EU-nämndens uppteckningar 2017/18:42
1 Ekonomiska och finansiella frågor
Finansminister Magdalena Andersson
Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 22 juni 2018
Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 13 juli 2018
Anf. 1 ORDFÖRANDEN: Jag förklarar
EU-nämndens uppteckningar 2017/18:41
1 Europeiska rådet
Statsminister Stefan Löfven
Information och samråd inför Europeiska rådet den 2829 juni 2018
Anf. 1 ORDFÖRANDEN: Klockan har slagit 14, och jag förklarar dagens EU-nämndssammanträde öppnat. Jag vill hälsa statsminister Stefan Löfven med medarbetare välkomna. Jag lämnar ordet direkt till Stefan Löfven
Kammarens talarlista 2018-06-20
Onsdagen den 20 juni 2018 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut
Avslutning
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
20
Finansutskottets betänkande FiU20
Riktlinjer för den ekonomiska politiken
1
Elisabeth Svantesson M 6
2
Oscar Sjöstedt SD 8
3
Emil Källström C 6
4
Mats Persson L 6
5
Jakob Forssmed
EU-nämndens uppteckningar 2017/18:40
1 Utrikes frågor
Försvarsminister Peter Hultqvist
Kabinettssekreterare Annika Söder
Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor den 6 mars 2018
Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor den 25 juni 2018
Anf. 1 ORDFÖRANDEN: God morgon kära medarbetare och
Kammarens talarlista 2018-06-19
Tisdagen den 19 juni 2018 Kl. 09.00
Arbetsplenum
15.30
Votering
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
52
Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU14
Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen
1
Jessika Roswall M 8
2
Fredrik Christensson C 8
Kammarens talarlista 2018-06-18
Måndagen den 18 juni 2018 Kl. 10.00
Val
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
26
Konstitutionsutskottets betänkande KU20
Granskningsbetänkande
Inledning
1
Andreas Norlén M 12
2
Björn von Sydow S 8
3
Jonas Millard SD 8
4
Agneta Börjesson MP 8
5
Per-Ingvar Johnsson C 8
6
Mia Sydow Mölleby V 6
Kammarens talarlista 2018-06-15
Fredagen den 15 juni 2018 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
19
Näringsutskottets betänkande NU22
Energipolitikens inriktning
1
Sofia Fölster M 8
2
Mattias Bäckström Johansson SD 8
3
Rickard Nordin C 8
4
Birger Lahti V 8
5
Maria Weimer L 8
6
Penilla Gunther KD 8
7
Patrik Engström
EU-nämndens uppteckningar 2017/18:39
1 Sysselsättning, socialpolitik, hälso- och sjukvård samt konsumentfrågor
Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson
Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för sysselsättning, socialpolitik, hälso- sjukvård samt konsumentfrågor den 15 mars 2018
Återrapport från informellt ministermöte 1718 april
Kammarens talarlista 2018-06-14
Torsdagen den 14 juni 2018 Kl. 09.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
21
Miljö- och jordbruksutskottets utlåtande MJU25
Otillbörliga handelsmetoder mellan företag i livsmedelskedjan
1
Marianne Pettersson S 4
2
Maria Malmer Stenergard M 4
3
Jens
Kammarens talarlista 2018-06-13
Onsdagen den 13 juni 2018 Kl. 09.00
Partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
1
Partiledardebatt
Debattregler
I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till ett anförande på högst 5 minuter. Anförandena
Kammarens talarlista 2018-06-12
Tisdagen den 12 juni 2018 Kl. 09.00
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
19
Utbildningsutskottets betänkande UbU24
Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfonds verksamhet och årsredovisning 2017
0.00
0.00
20
Utbildningsutskottets betänkande UbU29
Myndighetskapital
Kammarens talarlista 2018-06-11
Måndagen den 11 juni 2018 Kl. 10.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
16
Socialutskottets betänkande SoU20
Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap
1
Emma Henriksson KD 8
2
Jenny Petersson M 8
3
Mikael Eskilandersson SD 8
4
Anders W Jonsson C 6
5
Karin Rågsjö V 8
6
Barbro
EU-nämndens uppteckningar 2017/18:38
1 Transport, telekommunikation och energi
Statsrådet Ibrahim Baylan
Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för transport, telekommunikation och energi den 18 december 2017
Återrapport från informellt ministermöte den 1819 april 2018
Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för transport,
Kammarens talarlista 2018-06-07
Torsdagen den 7 juni 2018 Kl. 12.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
19
Kulturutskottets betänkande KrU8
En omreglerad spelmarknad
1
Sara-Lena Bjälkö SD 8
2
Vasiliki Tsouplaki V 8
3
Olof Lavesson M 8
4
Peter Johnsson S 8
5
Agneta Börjesson