Dokument & lagar (64 777 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:441 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:441 Brister i Arbetsförmedlingens kontrollfunktioner av Lars Beckman M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen IAF konstaterar i en ny granskningsrapport att Arbetsförmedlingens kontrollfunktioner uppvisar omfattande brister den 20 mars 2019Granskningsrapporten

Inlämnad: 2019-03-21 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:441 av Lars Beckman (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:440 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:440 Arbetskraftsinvandring av Christina Höj Larsen V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I punkt 21 i den överenskommelse mellan S, MP, L och C som den nya regeringen vilar på sägs följande: Problemet med kompetensutvisningar måste lösas. Ett särskilt visum för högkvalificerade som vill

Inlämnad: 2019-03-21 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:440 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:439 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:439 Arbetsmarknadsutbildningar av Lars Beckman M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Vid ett frukostmöte med företagarföreningarna i Gävle deltog Arbetsförmedlingen och berättade om sitt arbete för att få fler i jobb med hjälp av arbetsmarknadsutbildningar. Ett verktyg man har är att utbilda arbetslösa

Inlämnad: 2019-03-21 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:439 av Lars Beckman (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:438 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2018/19:438 Kolkraftsutbyggnaden i världen av Sten Bergheden M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Regeringens miljöpolitik går i mångt och mycket ut på att fördyra för och beskatta människor som måste använda olika drivmedel såsom bensin och diesel, eller på att fördyra transporter genom att införa

Inlämnad: 2019-03-21 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:438 av Sten Bergheden (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:437 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2018/19:437 Kompensation för sena utbetalningar av EU-ersättningar av Sten Bergheden M till Statsrådet Jennie Nilsson S Många lantbrukare i Sverige har väntat alldeles för länge på sina EU-ersättningar. Följden av detta är att många lantbrukare hotas av likviditetskris och tvingas belåna sin verksamhet för att kunna

Inlämnad: 2019-03-21 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:437 av Sten Bergheden (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:436 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:436 Embryodonation av Barbro Westerholm L till Socialminister Lena Hallengren S Sedan den 1 januari 2019 är embryodonation tillåten i Sverige. Det grundar sig på riksdagens beslut att bifalla socialutskottets betänkande  Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap 2017/18:SoU20Socialstyrelsen

Inlämnad: 2019-03-20 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:436 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:435 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2018/19:435 Trygghet i HVB-hem av Lina Nordquist L till Socialminister Lena Hallengren S På HVB-hem hem för vård och boende bor vårt lands allra mest utsatta barn och unga. HVB-hemmen ska vara en trygg plats för den som mår mycket dåligt eller som inte är tillräckligt trygg i sin egen familj, men nu avslöjas att

Inlämnad: 2019-03-20 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:435 av Lina Nordquist (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:434 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:434 Användning av extra anslag till FOI av Hans Wallmark M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Totalförsvarets forskningsinstitut FOI fick, tack vare att riksdagen antog Moderaternas och Kristdemokraternas budgetförslag, i höstas 50 miljoner extra för år 2019. Enligt uppgift så kommer FOI att använda

Inlämnad: 2019-03-20 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2018/19:434 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:433 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:433 Kriminaliseringen av terrorfinansiering av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I den norska tidningen Aftenposten kan man läsa om de stora skillnaderna mellan hur Islamiska statens anhängare bemöts i Norge jämfört med hur det är i Sverige. I Norge får samtliga IS-anhängare

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:433 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:432 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:432 Indrivning av skadestånd av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Skadestånd eller brottskadeersättning är ekonomisk kompensation som brottsutsatta kan ha rätt till efter att en dom vunnit laga kraft, då gärningsmannen eller gärningsmännen i regel är skyldig att ersätta

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:432 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:431 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:431 HPV-vaccin till pojkar av Markus Wiechel SD till Socialminister Lena Hallengren S Regeringen har inte helt oväntat fått kritik för att den dröjer med beslutet om cancerförebyggande vaccin mot humant papillomvirus HPV till pojkar, en fråga som undertecknad också har motionerat om. Folkhälsomyndigheten

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:431 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:430 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:430 Kallande av Irans ambassadör till UD av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Advokaten och människorättsaktivisten Nasrin Sotoudeh har dömts till 38 års fängelse och 148 piskrapp i Iran efter att ha företrätt kvinnor som kämpar emot sharialagar och slöjtvång. Detta har med rätta

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:430 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:429 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:429 Kontanter som betalningsmedel hos statliga myndigheter av Ulla Andersson V till Statsrådet Per Bolund MP Sverige blir alltmer kontantfritt. Denna utveckling har gått snabbt. Kontanter är dock fortfarande ett betalningsmedel som används och som staten i sina myndigheter borde acceptera, inte minst för

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:429 av Ulla Andersson (V) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:428 av Mikael Strandman (SD)

Fråga 2018/19:428 Diarieföring av besök i Turkiet av Mikael Strandman SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Det har framkommit uppgifter att regeringen Löfven I genomfört två olika utrikespolitiska linjer. En som redovisats för riksdagens utrikesutskott och en parallell utrikespolitik i relation till Turkiet där det

Inlämnad: 2019-03-14 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:428 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:427 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:427 Skärpta straff för våldtäkt av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Flera åtgärder krävs för att stärka arbetet mot sexuella övergrepp. Moderaterna har lagt fram flera förslag på skärpt lagstiftning, bland annat avseende straffen för våldtäkt. För snart ett år sedan

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:427 av Johan Forssell (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:426 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:426 Målsättningen om antalet polisanställda 2024 av Johan Forssell M till Statsrådet Mikael Damberg S Det finns en bred enighet i Sveriges riksdag om att vi ska ha 10 000 fler polisanställda 2024. Under föregående mandatperiod minskade polistätheten i Sverige. Antalet poliser som slutar på grund av andra

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:426 av Johan Forssell (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:425 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:425 Atlantic Council av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige ger sedan 2013 ekonomiskt stöd, genom Utrikesdepartementet, till den amerikanska tankesmedjan Atlantic Council. Tankesmedjan arbetar med globala säkerhetspolitiska frågor och transatlantiskt samarbete. Sveriges stöd

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:425 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:424 av Linda Westerlund Snecker (V)

Fråga 2018/19:424 Ordningsvakter med kopplingar till nazistiska organisationer av Linda Westerlund Snecker V till Statsrådet Mikael Damberg S På grund av den ökade otryggheten har många kommuner, landsting och köpcentrum upphandlat ett flertal ordningsvakter och väktare som ska se till att allmänheten kan vistas tryggt

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:424 av Linda Westerlund Snecker (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:423 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:423 Tillgång till bank-id av Ulla Andersson V till Statsrådet Per Bolund MP Statliga myndigheter digitaliserar alltmer och vill att allt fler ska söka deras tjänster den vägen. Inte minst Arbetsförmedlingen styr hårt åt det hållet. Många får problem med digitaliseringen. Det kan handla om tillgång till dator,

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:423 av Ulla Andersson (V) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)