Sök
2 642 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens föredragningslistor, sorterat efter relevans
- Dokument & lagar
Tisdag den 12 september 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:2
Kammarens föredragningslistor 2023/24:2 Tisdagen den 12 september 2023 Kl. 14.00 Riksmötets öppnande 1 Riksmötets öppnande - Dokument & lagar
Tisdag den 12 september 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:1
Kammarens föredragningslistor 2023/24:1 Tisdagen den 12 september 2023 Kl. 11.00 Upprop 1 Inledning 2 Anmälan om frånvaro från dagens sammanträde Anmälan om ersättare 3 Lars Larsson SD som ersättare fr.o.m. den 4 september t.o.m. den 2 oktober under Sara-Lena Bjälkös SD ledighet 4 Agneta Nilsson S som ersättare - Dokument & lagar
Onsdag den 13 september 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:3
Kammarens föredragningslistor 2023/24:3 Onsdagen den 13 september 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 12.00 Partiledardebatt 16.00 Votering Avsägelse 1 Cecilia Rönn L som suppleant i finansutskottet Anmälan om kompletteringsval 2 Cecilia Rönn L som ledamot i finansutskottet Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott - Dokument & lagar
Fredag den 15 september 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:5
Kammarens föredragningslistor 2023/24:5 Fredagen den 15 september 2023 Kl. 09.00 Inledning om märkesdag Interpellationssvar 1 Inledning om märkesdag Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2022/23:422 av Eva Lindh S Möjlighet för kommuner till samverkan Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Proposition - Dokument & lagar
Tisdag den 19 september 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:6
Kammarens föredragningslistor 2023/24:6 Tisdagen den 19 september 2023 Kl. 13.00 Särskild debatt Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1 Särskild debatt om klimatanpassning Meddelande om frågestund 2 Torsdagen den 21 september kl. 14.00 Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott - Dokument & lagar
Torsdag den 14 september 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:4
Kammarens föredragningslistor 2023/24:4 Torsdagen den 14 september 2023 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Ärenden för hänvisning till utskott Förslag EU-dokument 1 COM2023 411 Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om växter som framställts med vissa nya genomiska metoder och därav - Dokument & lagar
Onsdag den 20 september 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:7
Kammarens föredragningslistor 2023/24:7 Onsdagen den 20 september 2023 Kl. 13.00 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande 1 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande Avsägelser 2 Angelica Lundberg SD som ledamot i civilutskottet 3 Mona Olin SD som ledamot i socialförsäkringsutskottet - Dokument & lagar
Torsdag den 21 september 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:8
Kammarens föredragningslistor 2023/24:8 Torsdagen den 21 september 2023 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 31 augusti Anmälan om kompletteringsval 2 Anna-Lena Blomkvist SD som suppleant i socialutskottet Anmälan om subsidiaritetsprövningar - Dokument & lagar
Fredag den 29 september 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:12
Kammarens föredragningslistor 2023/24:12 Fredagen den 29 september 2023 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om kompletteringsval 1 Johnny Svedin SD som suppleant i skatteutskottet 2 Ulf Lindholm SD som suppleant i civilutskottet 3 Aron Emilsson SD som suppleant i försvarsutskottet 4 Erik Hellsborn SD som - Dokument & lagar
Tisdag den 14 november 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:29
Kammarens föredragningslistor 2023/24:29 Tisdagen den 14 november 2023 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 24 oktober Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2 Ola Möller S fr.o.m. i dag Därmed - Dokument & lagar
Onsdag den 15 november 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:30
Kammarens föredragningslistor 2023/24:30 Onsdagen den 15 november 2023 Kl. 09.00 EU-politisk partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering 1 EU-politisk partiledardebatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 25 oktober Meddelande om särskild debatt om åtgärder för att - Dokument & lagar
Fredag den 17 november 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:32
Kammarens föredragningslistor 2023/24:32 Fredagen den 17 november 2023 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 27 oktober Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 2 2023/24:12 Torsdagen den 16 november MJU Anmälan om fördröjt svar - Dokument & lagar
Fredag den 1 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:40
Kammarens föredragningslistor 2023/24:40 Fredagen den 1 december 2023 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 10 november Anmälan om vice ordförande i utskott 2 Lars Wistedt SD som vice ordförande i försvarsutskottet fr.o.m. den 30 november - Dokument & lagar
Måndag den 4 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:41
Kammarens föredragningslistor 2023/24:41 Måndagen den 4 december 2023 Kl. 11.00 Interpellationssvar Meddelande om statsministerns frågestund 1 Torsdagen den 7 december kl. 14.00 Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2023/24:169 av Linus Sköld S Rättssäkerhet och barnperspektiv i LVU-ärenden 3 2023/24:195 - Dokument & lagar
Onsdag den 6 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:43
Kammarens föredragningslistor 2023/24:43 Onsdagen den 6 december 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 15 november Avsägelse 2 Ali Esbati V som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 8 januari 2024 3 Margareta Cederfelt M som ledamot - Dokument & lagar
Tisdag den 5 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:42
Kammarens föredragningslistor 2023/24:42 Tisdagen den 5 december 2023 Kl. 13.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 14 november Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2023/24:265 av Adam Marttinen SD Särskilda utvisningsanstalter Ärenden för - Dokument & lagar
Torsdag den 7 december 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:44
Kammarens föredragningslistor 2023/24:44 Torsdagen den 7 december 2023 Kl. 12.00 Val Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund Beslut efter debattens slut Val av ställföreträdande justitieombudsmän Konstitutionsutskottet har föreslagit 1 Omval av Lars Lindström som ställföreträdande justitieombudsman 2 - Dokument & lagar
Onsdag den 22 november 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:34
Kammarens föredragningslistor 2023/24:34 Onsdagen den 22 november 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Avsägelse 1 Daniel Helldén MP som ledamot i trafikutskottet Anmälan om kompletteringsval 2 Per Bolund MP som ledamot i trafikutskottet Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 3 2023/24:168 av - Dokument & lagar
Torsdag den 16 november 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:31
Kammarens föredragningslistor 2023/24:31 Torsdagen den 16 november 2023 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Statsministerns frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 26 oktober Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2023/24:159 av Sofie Eriksson S Bostadsbyggande - Dokument & lagar
Tisdag den 21 november 2023
Kammarens föredragningslistor 2023/24:33
Kammarens föredragningslistor 2023/24:33 Tisdagen den 21 november 2023 Kl. 13.00 Särskild debatt Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1 Särskild debatt om antisemitismen i Sverige Meddelande om frågestund 2 Torsdagen den 23 november kl. 14.00 Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt