Dokument & lagar (130 träffar)

Föredragningslista 2015/16:130

Föredragningslista 2015/16:130 Torsdagen den 8 september 2016 Kl. 12.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Ann-Britt Åsebol M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 13 september 2016 Avsägelser 2 Christina Örnebjär L som ledamot i trafikutskottet 3 Ulf Bengtsson som riksrevisor Anmälan om kompletteringsval

2016-09-08

Föredragningslista 2015/16:130 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2015/16:130 (pdf, 119 kB)

Föredragningslista 2015/16:129

Föredragningslista 2015/16:129 Torsdagen den 1 september 2016 Kl. 12.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Nina Lundström L som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 25 augusti 2016 2 Laila Naraghi S som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 september 2016 Avsägelser 3 Ulf Berg M som ledamot i

2016-09-01

Föredragningslista 2015/16:129 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2015/16:129 (pdf, 138 kB)

Föredragningslista 2015/16:128

Föredragningslista 2015/16:128 Torsdagen den 25 augusti 2016 Kl. 12.00 Val ca 12.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Erik Ullenhag L som ledamot i riksdagen 2 Håkan Juholt S som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 september 3 Anders Flanking C som ersättare i riksdagen 4 Lawen Redar S som suppleant i skatteutskottet

2016-08-25

Föredragningslista 2015/16:128 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2015/16:128 (pdf, 138 kB)

Föredragningslista 2015/16:127

Föredragningslista 2015/16:127 Tisdagen den 28 juni 2016 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Emilia Töyrä S som ledamot i konstitutionsutskottet 2 Jörgen Hellman S som ledamot i finansutskottet och som suppleant i skatteutskottet 3 Niklas Karlsson S som suppleant i finansutskottet 4 Anders Schröder MP

2016-06-28

Föredragningslista 2015/16:127 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2015/16:127 (pdf, 118 kB)

Föredragningslista 2015/16:126

Föredragningslista 2015/16:126 Måndagen den 27 juni 2016 Kl. 11.00 Interpellationssvar Anmälan om subsidiaritetsprövningar 1 2015/16:42 Torsdagen den 16 juni TU 2 2015/16:51 Tisdagen den 21 juni FiU Ärende för hänvisning till utskott Förslag Skrivelse 3 2015/16:179 Riksrevisionens rapport om regeringens

2016-06-27

Föredragningslista 2015/16:126 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2015/16:126 (pdf, 109 kB)

Föredragningslista 2015/16:125

Föredragningslista 2015/16:125 Onsdagen den 22 juni 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avtackning Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 7 juni Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2015/16:707 av Christina Höj Larsen V Eventuellt avtal mellan

2016-06-22

Föredragningslista 2015/16:125 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2015/16:125 (pdf, 108 kB)

Föredragningslista 2015/16:124

Föredragningslista 2015/16:124 Tisdagen den 21 juni 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om subsidiaritetsprövning 1 2015/16:55 Tisdagen den 14 juni KU Ärende för hänvisning till utskott Förslag EU-dokument 2 KOM2016 400 Förslag till Europaparlamentets

2016-06-21

Föredragningslista 2015/16:124 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2015/16:124 (pdf, 126 kB)

Föredragningslista 2015/16:123

Föredragningslista 2015/16:123 Måndagen den 20 juni 2016 Kl. 11.00 Arbetsplenum Anmälan om ersättare 1 Jenny Bengtsson V som ersättare fr.o.m. den 17 juni t.o.m. den 27 juli under Ali Esbatis V fortsatta ledighet Anmälan om kompletteringsval 2 Jenny Bengtsson V som suppleant i konstitutionsutskottet, utrikesutskottet

2016-06-20

Föredragningslista 2015/16:123 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2015/16:123 (pdf, 93 kB)

Föredragningslista 2015/16:122

Föredragningslista 2015/16:122 Fredagen den 17 juni 2016 Kl. 09.00 Aktuell debatt Interpellationssvar 1 Aktuell debatt om situationen i utsatta stadsdelar Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 27 maj Avsägelser 3 Jabar Amin MP som ledamot i utbildningsutskottet fr.o.m.

2016-06-17

Föredragningslista 2015/16:122 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2015/16:122 (pdf, 119 kB)

Föredragningslista 2015/16:121

Föredragningslista 2015/16:121 Torsdagen den 16 juni 2016 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 26 maj Avsägelser 2 Valter Mutt MP som ledamot i utrikesutskottet och som suppleant i EU-nämnden 3 Pernilla Stålhammar

2016-06-16

Föredragningslista 2015/16:121 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2015/16:121 (pdf, 104 kB)

Föredragningslista 2015/16:120

Föredragningslista 2015/16:120 Onsdagen den 15 juni 2016 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering 1 Partiledardebatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 25 maj Anmälan om fördröjt svar på interpellation 3 2015/16:719 av Annika Qarlsson C Översyn av

2016-06-15

Föredragningslista 2015/16:120 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2015/16:120 (pdf, 127 kB)

Föredragningslista 2015/16:119

Föredragningslista 2015/16:119 Tisdagen den 14 juni 2016 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 24 maj Ansökan om ledighet 2 Leif Jakobsson S fr.o.m. den 15 juni 2016 t.o.m. den 24 september 2018 Avsägelser

2016-06-14

Föredragningslista 2015/16:119 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2015/16:119 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2015/16:118

Föredragningslista 2015/16:118 Måndagen den 13 juni 2016 Kl. 12.00 Arbetsplenum Anmälan om ersättare 1 Crister Spets SD som ersättare fr.o.m. den 14 juni 2016  t.o.m. den 28 juli 2016 under Julia Kronlids SD ledighet 2 Heidi Karlsson SD som ersättare fr.o.m. den 29 juli 2016 t.o.m. den 6 januari 2017 under Julia

2016-06-13

Föredragningslista 2015/16:118 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2015/16:118 (pdf, 85 kB)

Föredragningslista 2015/16:117

Föredragningslista 2015/16:117 Fredagen den 10 juni 2016 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 20 maj Avsägelse 2 Carl Schlyter MP som ledamot i EU-nämnden fr.o.m. den 17 juni Anmälan om kompletteringsval 3 Åsa Romson MP som ledamot i EU-nämnden

2016-06-10

Föredragningslista 2015/16:117 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2015/16:117 (pdf, 112 kB)

Föredragningslista 2015/16:116

Föredragningslista 2015/16:116 Torsdagen den 9 juni 2016 Kl. 12.00 Val ca 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Val av chefsjustitieombudsman 1 Konstitutionsutskottet har föreslagit Elisabeth Rynning Justering av protokoll 2 Protokollet från sammanträdet torsdagen den 19 maj Avsägelser 3

2016-06-09

Föredragningslista 2015/16:116 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2015/16:116 (pdf, 116 kB)

Föredragningslista 2015/16:115

Föredragningslista 2015/16:115 Onsdagen den 8 juni 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Protokollet från sammanträdet onsdagen den 18 maj Anmälan om ny gruppledare för partigrupp 2 Christer Nylander L fr.o.m. den 7 juni Anmälan om ersättare för gruppledare för partigrupp 3 Tina

2016-06-08

Föredragningslista 2015/16:115 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2015/16:115 (pdf, 135 kB)

Föredragningslista 2015/16:114

Föredragningslista 2015/16:114 Tisdagen den 7 juni 2016 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokollet från sammanträdena tisdagen den 10, onsdagen den 11, torsdagen den 12, fredagen den 13 och tisdagen den 17 maj Anmälan om återtagande av

2016-06-07

Föredragningslista 2015/16:114 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2015/16:114 (pdf, 129 kB)

Föredragningslista 2015/16:113

Föredragningslista 2015/16:113 Fredagen den 27 maj 2016 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om kompletteringsval 1 Sara-Lena Bjälkö SD som suppleant i trafikutskottet Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott 2 2015/16:FPM87 Att genomföra den europeiska säkerhetsagendan mot terrorism och bana väg för en

2016-05-27

Föredragningslista 2015/16:113 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2015/16:113 (pdf, 113 kB)

Föredragningslista 2015/16:112

Föredragningslista 2015/16:112 Torsdagen den 26 maj 2016 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Anmälan om förändringar i regeringens sammansättning 1 Åsa Romson MP har entledigats som klimat- och miljöminister 2 Kristina Persson S har entledigats som statsråd 3 Peter Eriksson MP har förordnats

2016-05-26

Föredragningslista 2015/16:112 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2015/16:112 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2015/16:111

Föredragningslista 2015/16:111 Onsdagen den 25 maj 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Avsägelse 1 Mia Sydow Mölleby V som suppleant i justitieutskottet Anmälan om kompletteringsval 2 Hans Linde V som suppleant i justitieutskottet Utökning av antalet suppleanter 3 Från 27 till 28 i kulturutskottet

2016-05-25

Föredragningslista 2015/16:111 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2015/16:111 (pdf, 132 kB)