Dokument & lagar (54 träffar)

Föredragningslista 2018/19:54

Föredragningslista 2018/19:54 Fredagen den 15 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Erik Ezelius S som ledamot i konstitutionsutskottet 2 Mats Persson L som ledamot i finansutskottet 3 Johan Pehrson L som ledamot i justitieutskottet 4 Roza Güclü Hedin S som ledamot i utrikesutskottet 5

2019-02-15

Föredragningslista 2018/19:54 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:54 (pdf, 122 kB)

Föredragningslista 2018/19:53

Föredragningslista 2018/19:53 Torsdagen den 14 februari 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Avsägelser 1 Åsa Coenraads M som ledamot i EU-nämnden 2 Karin Enström M som ledamot i EU-nämnden 3 Johan Hultberg M som ledamot i EU-nämnden 4 Jessika Roswall M som ledamot i EU-nämnden 5

2019-02-14

Föredragningslista 2018/19:53 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:53 (pdf, 143 kB)

Föredragningslista 2018/19:52

Föredragningslista 2018/19:52 Onsdagen den 13 februari 2019 Kl. 09.00 Utrikespolitisk debatt 1 Utrikespolitisk debatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdena onsdagen den 23 och torsdagen den 24 januari Avsägelser 3 Louise Meijer M som ledamot i konstitutionsutskottet 4 Niklas Wykman

2019-02-13

Föredragningslista 2018/19:52 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:52 (pdf, 116 kB)

Föredragningslista 2018/19:51

Föredragningslista 2018/19:51 Tisdagen den 12 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena måndagen den 21 och tisdagen den 22 januari Anmälan om ersättare 2 Åsa Hartzell M som ersättare fr.o.m. den 25 februari

2019-02-12

Föredragningslista 2018/19:51 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:51 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2018/19:50

Föredragningslista 2018/19:50 Fredagen den 8 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Annelie Karlsson S som ledamot i arbetsmarknadsutskottet 2 Marianne Pettersson S som suppleant i socialförsäkringsutskottet 3 Johan Andersson S som suppleant i utbildningsutskottet 4 Serkan Köse S som suppleant

2019-02-08

Föredragningslista 2018/19:50 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:50 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2018/19:49

Föredragningslista 2018/19:49 Torsdagen den 7 februari 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 17 och fredagen den 18 januari Avsägelser 2 Janine Alm Ericson MP som ledamot i finansutskottet och som suppleant i utrikesutskottet

2019-02-07

Föredragningslista 2018/19:49 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:49 (pdf, 121 kB)

Föredragningslista 2018/19:48

Föredragningslista 2018/19:48 Onsdagen den 6 februari 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Avsägelser 1 Mikael Strandman SD som suppleant i konstitutionsutskottet 2 Jennie Nilsson S som ledamot i krigsdelegationen Anmälan om kompletteringsval 3 Mikael Strandman SD som ledamot i konstitutionsutskottet 4 Per Söderlund

2019-02-06

Föredragningslista 2018/19:48 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2018/19:48 (pdf, 123 kB)

Föredragningslista 2018/19:47

Föredragningslista 2018/19:47 Tisdagen den 5 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 14 och onsdagen den 16 januari Anmälan om nya riksdagsledamöter 2 Linus Sköld S som ledamot i riksdagen

2019-02-05

Föredragningslista 2018/19:47 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:47 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2018/19:46

Föredragningslista 2018/19:46 Fredagen den 1 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 1 2018/19:19 Tisdagen den 29 januari TU Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2018/19:12 av Jörgen Warborn M Stärkt upphovsrätt 3 2018/19:19 av Ingemar Kihlström

2019-02-01

Föredragningslista 2018/19:46 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:46 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2018/19:45

Föredragningslista 2018/19:45 Torsdagen den 31 januari 2019 Kl. 14.00 Val Frågestund Val 1 Val av fyra ledamöter till delegation till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 2 Val av fyra suppleanter till delegation till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol Frågestund

2019-01-31

Föredragningslista 2018/19:45 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:45 (pdf, 125 kB)

Föredragningslista 2018/19:44

Föredragningslista 2018/19:44 Onsdagen den 30 januari 2019 Kl. 09.00 Partiledardebatt 1 Partiledardebatt Avsägelser 2 Sven-Erik Bucht S som ledamot i riksdagen fr.o.m. i dag 3 Anders Lönnberg S som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 februari 4 Jonas Millard SD som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 februari

2019-01-30

Föredragningslista 2018/19:44 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:44 (pdf, 100 kB)

Föredragningslista 2018/19:43

Föredragningslista 2018/19:43 Torsdagen den 24 januari 2019 Kl. 14.00 Frågestund Frågestund 1 Frågor besvaras av: Statsrådet Tomas Eneroth S Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Statsrådet Ann Linde S Utbildningsminister Anna Ekström S Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott 2 2018/19:FPM26 Åtgärdsplan mot desinformation JOIN2018 36 KU

2019-01-24

Föredragningslista 2018/19:43 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2018/19:43 (pdf, 89 kB)

Föredragningslista 2018/19:42

Föredragningslista 2018/19:42 Onsdagen den 23 januari 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 1 Sven-Erik Bucht SHelene Hellmark Knutsson SAlice Bah Kuhnke MPGustav Fridolin MP och Karolina Skog MP Anmälan om ersättare för statsråd 2 Daniel Andersson S som ersättare

2019-01-23

Föredragningslista 2018/19:42 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:42 (pdf, 131 kB)

Föredragningslista 2018/19:41

Föredragningslista 2018/19:41 Tisdagen den 22 januari 2019 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Ärenden för bordläggning Reservationer Konstitutionsutskottets betänkanden 1 Bet. 2018/19:KU5 Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen 2 Bet. 2018/19:KU10 Granskning av statsrådens tjänsteutövning

2019-01-22

Föredragningslista 2018/19:41 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2018/19:41 (pdf, 90 kB)

Föredragningslista 2018/19:40

Föredragningslista 2018/19:40 Måndagen den 21 januari 2019 Kl. 11.00 Regeringsförklaring Anmälan om utsedda statsråd 1 Regeringsförklaring 2 Anmälan om utsedda statsråd Anmälan om kompletteringsval 3 Nermina Mizimovic S som suppleant i konstitutionsutskottet och skatteutskottet fr.o.m. den 22 januari t.o.m.

2019-01-21

Föredragningslista 2018/19:40 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2018/19:40 (pdf, 78 kB)

Föredragningslista 2018/19:39

Föredragningslista 2018/19:39 Fredagen den 18 januari 2019 Kl. 09.00 Prövning av förslag till statsminister 1 Prövning av förslag till statsminister Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 2 RiR 2019:1 Klimatklivet stöd till lokala klimatinvesteringar MJU Ärende för hänvisning till utskott Förslag

2019-01-18

Föredragningslista 2018/19:39 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2018/19:39 (pdf, 92 kB)

Föredragningslista 2018/19:38

Föredragningslista 2018/19:38 Torsdagen den 17 januari 2019 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum 1 Förnyad bordläggning av förslaget till statsminister Anmälan om ersättare 2 Nermina Mizimovic S som ersättare fr.o.m. den 22 januari t.o.m. den 22 april under Laila Naraghis S ledighet Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt

2019-01-17

Föredragningslista 2018/19:38 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:38 (pdf, 122 kB)

Föredragningslista 2018/19:37

Föredragningslista 2018/19:37 Onsdagen den 16 januari 2019 Kl. 14.00 Bordläggningsplenum Avtackning 1 Bordläggning av förslag till statsminister Avsägelser 2 Robert Halef KD som ledamot i EU-nämnden 3 Cecilia Renfors som justitieombudsman fr.o.m. den 1 september Anmälan om kompletteringsval 4 Désirée Pethrus

2019-01-16

Föredragningslista 2018/19:37 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:37 (pdf, 130 kB)

Föredragningslista 2018/19:36

Föredragningslista 2018/19:36 Måndagen den 14 januari 2019 Kl. 16.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 4, onsdagen den 5, måndagen den 10, tisdagen den 11, onsdagen den 12, torsdagen den 13, fredagen den 14, lördagen den 15, måndagen den 17, tisdagen

2019-01-14

Föredragningslista 2018/19:36 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:36 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2018/19:35

Föredragningslista 2018/19:35 Fredagen den 21 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Anmälan om kompletteringsval 1 Abir Al-Sahlani C som suppleant i konstitutionsutskottet och EU-nämnden fr.o.m. den 14 januari t.o.m. den 19 juni 2019 under Johan Hedins C ledighet Anmälan

2018-12-21

Föredragningslista 2018/19:35 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:35 (pdf, 135 kB)
Paginering