Sök
4 178 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Bilagor, Kammarens föredragningslistor, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2023/24:64
Kammarens föredragningslistor
2023/24:64
Torsdagen den 1 februari 2024 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
1
Rose-Marie Carlsson S fr.o.m. 31 januari
Därmed upphörde Zinaida Kajevic S uppdrag som ersättare
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:364
Kammarens föredragningslistor 2023/24:63
Kammarens föredragningslistor
2023/24:63
Onsdagen den 31 januari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2023/24:366 av Niklas Sigvardsson S Arbetsmarknadskunskap i gymnasieskolan
2
2023/24:376 av Nadja Awad V NPF-elever och självmordsbenägenhet
3
2023/24:387
Kammarens föredragningslistor 2023/24:62
Kammarens föredragningslistor
2023/24:62
Tisdagen den 30 januari 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om ersättare
1
Anette Rangdag SD fr.o.m. den 26 januari t.o.m. den 31 mars under Josef Franssons SD ledighet
2
Paula Örn S fr.o.m. i dag t.o.m. den 3 april under Aylin
Kammarens föredragningslistor 2023/24:61
Kammarens föredragningslistor
2023/24:61
Torsdagen den 25 januari 2024 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Anmälan om ersättare
1
Jonathan Svensson S som ersättare fr.o.m. den 29 januari t.o.m. den 3 mars under Paula Holmqvists S ledighet
Avsägelser
2
Linus Lakso MP som suppleant i finansutskottet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:60
Kammarens föredragningslistor
2023/24:60
Onsdagen den 24 januari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Avsägelse
1
Thomas Ardenfors M som ersättare i riksdagen
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Proposition
2
2023/24:60 En telesamverkansgrupp för fredstida kriser och höjd beredskap
TU
Motioner
Kammarens föredragningslistor 2023/24:59
Kammarens föredragningslistor
2023/24:59
Tisdagen den 23 januari 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Meddelande om frågestund
1
Torsdagen den 25 januari kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2023/24:13 Tisdagen den 16 januari SfU
3
2023/24:13
Kammarens föredragningslistor 2023/24:58
Kammarens föredragningslistor
2023/24:58
Fredagen den 19 januari 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om vice ordförande i utskott
1
Tony Haddou V som vice ordförande i socialförsäkringsutskottet fr.o.m. den 18 januari
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
EU-dokument
2
COM2023 636 Förslag till Europaparlamentets
Kammarens föredragningslistor 2023/24:57
Kammarens föredragningslistor
2023/24:57
Torsdagen den 18 januari 2024 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Motioner
med anledning av prop. 2023/24:57 Preventiva vistelseförbud
1
2023/24:2792 av Gudrun Nordborg m.fl. V JuU
2
2023/24:2793 av Rasmus Ling
Kammarens föredragningslistor 2023/24:56
Kammarens föredragningslistor
2023/24:56
Onsdagen den 17 januari 2024 Kl. 09.00
Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot statsrådet Romina Pourmokhtari
Partiledardebatt 15 minuter efter prövningen av yrkande om misstroendeförklaring, dock tidigast kl. 10.00
Arbetsplenum
16.00
Särskild debatt
1
Prövning
Kammarens föredragningslistor 2023/24:55
Kammarens föredragningslistor
2023/24:55
Tisdagen den 16 januari 2024 Kl. 13.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Särskild debatt med anledning av resultatet i den senaste PISA-undersökningen
Förnyad bordläggning
2
Yrkande om misstroendeförklaring mot statsrådet Romina
Kammarens föredragningslistor 2023/24:54
Kammarens föredragningslistor
2023/24:54
Torsdagen den 21 december 2023 Kl. 14.00
Bordläggningsplenum
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 30 november Avsägelser
2
Linus Lakso MP som ledamot i skatteutskottet fr.o.m. den 1 januari 2024
3
Annika Hirvonen MP som ledamot
Kammarens föredragningslistor 2023/24:53
Kammarens föredragningslistor
2023/24:53
Onsdagen den 20 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut
Avslutning
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 29 november Avsägelser
2
Anna af Sillén M som ledamot i näringsutskottet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:52
Kammarens föredragningslistor
2023/24:52
Tisdagen den 19 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
15.30
Votering
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-17.30 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 28 november
Anmälan om ersättare
Kammarens föredragningslistor 2023/24:51
Kammarens föredragningslistor
2023/24:51
Måndagen den 18 december 2023 Kl. 11.00
Interpellationssvar
Anmälan om nya riksdagsledamöter
1
Mats Berglund MP som ny riksdagsledamot fr.o.m. den 1 januari 2024
2
Andreas Lennkvist Manriquez V som ny riksdagsledamot fr.o.m. den 8 januari 2024
Avsägelser
3
Angelica Lundberg
Kammarens föredragningslistor 2023/24:50
Kammarens föredragningslistor
2023/24:50
Fredagen den 15 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 24 november
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:250 av Jessica Rodén S Arbetsmarknadsbegreppet i sjuk- och aktivitetsersättningen
Kammarens föredragningslistor 2023/24:49
Kammarens föredragningslistor
2023/24:49
Torsdagen den 14 december 2023 Kl. 10.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 23 november Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2023/24:21 Torsdagen den 7 december
FiU
3
2023/24:12
Kammarens föredragningslistor 2023/24:48
Kammarens föredragningslistor
2023/24:48
Onsdagen den 13 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 22 november
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:284 av Mathias Tegnér S Effektiv kapitalbeskattning vid
Kammarens föredragningslistor 2023/24:47
Kammarens föredragningslistor
2023/24:47
Tisdagen den 12 december 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 21 november Ärenden för bordläggning
Reservationer
Skatteutskottets betänkande
2
Bet. 2023/24:SkU6
Kammarens föredragningslistor 2023/24:46
Kammarens föredragningslistor
2023/24:46
Måndagen den 11 december 2023 Kl. 11.00
Interpellationssvar
Meddelande om frågestund
1
Torsdagen den 14 december kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2023/24:12 Torsdagen den 7 december
CU
3
2023/24:16 Torsdagen den 7 december
MJU
Anmälan
Kammarens föredragningslistor 2023/24:45
Kammarens föredragningslistor
2023/24:45
Fredagen den 8 december 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 17 november Meddelande om återrapportering från Europeiska rådets möte den 14-15 december
2
Tisdagen den 19 december kl. 13.00 Anmälan