Sök
5 858 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Framställningar och redogörelser, EU-nämndens kallelser och föredragningslistor, Kammarens föredragningslistor, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2023/24:114
Kammarens föredragningslistor
2023/24:114
Onsdagen den 15 maj 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 24 april Anmälan om ordförande i utskott
2
Viktor Wärnick M som ordförande i socialförsäkringsutskottet fr.o.m. den 14 maj
Ärenden
Kammarens föredragningslistor 2023/24:113
Kammarens föredragningslistor
2023/24:113
Tisdagen den 14 maj 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 18, fredagen den 19, måndagen den 22 och tisdagen den 23 april
Avsägelse
2
Viktor Wärnick M
Kammarens föredragningslistor 2023/24:112
Kammarens föredragningslistor
2023/24:112
Onsdagen den 8 maj 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 17 april Avsägelser
2
Jessica Rosencrantz M som ledamot i socialförsäkringsutskottet fr.o.m. den 13 maj
3
Viktor Wärnick M som suppleant i socialförsäkringsutskottet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:111
Kammarens föredragningslistor
2023/24:111
Tisdagen den 7 maj 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdena måndagen den 15 och tisdagen den 16 april Meddelande om partiledardebatt med anledning av val till Europaparlamentet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:110
Kammarens föredragningslistor
2023/24:110
Fredagen den 3 maj 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 12 april
Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
2
Gustaf Lantz S fr.o.m. den 1 maj
Därmed upphörde Marcus Wennerströms S uppdrag som
Kammarens föredragningslistor 2023/24:109
Kammarens föredragningslistor
2023/24:109
Torsdagen den 2 maj 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
Votering efter debattens slut i SoU24, dock tidigast kl. 15.20
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 9, onsdagen den 10 och torsdagen den 11 april
Anmälan om fördröjda
Kammarens föredragningslistor 2023/24:108
Kammarens föredragningslistor
2023/24:108
Måndagen den 29 april 2024 Kl. 11.00
Interpellationssvar
Avsägelser
1
Patrik Björck S som ledamot i skatteutskottet
2
Peder Björk S som suppleant i skatteutskottet
Anmälan om kompletteringsval
3
Peder Björk S som ledamot i skatteutskottet
4
Patrik Björck S som suppleant
EU-nämndens sammanträde 2023/24:35 fredag 2024-04-26 kl. 09:00
Kallelse till EU-nämndens sammanträde 2023/24:35
Datum och tid: Fredag 2024-04-26 kl. 09:00
Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1
Föredragningslista
Jordbruks- och fiskefrågor
Landsbygdsminister Peter Kullgren
Återrapport från informellt ministermöte den 24-25 mars 2024
Återrapport från möte i rådet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:107
Kammarens föredragningslistor
2023/24:107
Fredagen den 26 april 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
11.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 5 april
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:712 av Lotta Johnsson
Kammarens föredragningslistor 2023/24:106
Kammarens föredragningslistor
2023/24:106
Torsdagen den 25 april 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 4 april
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Proposition
2
2023/24:133 Sveriges tillträde till
Kammarens föredragningslistor 2023/24:105
Kammarens föredragningslistor
2023/24:105
Onsdagen den 24 april 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 3 april Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2023/24:705 av Olle Thorell S Förstatligandet av folkrörelsebiståndet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:104
Kammarens föredragningslistor
2023/24:104
Tisdagen den 23 april 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 2 april Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2023/24:706 av Nima Gholam Ali Pour
Kammarens föredragningslistor 2023/24:103
Kammarens föredragningslistor
2023/24:103
Måndagen den 22 april 2024 Kl. 10.00
Arbetsplenum
Avsägelser
1
Jakob Olofsgård L som ledamot i civilutskottet och som suppleant i trafikutskottet, miljö- och jordbruksutskottet och näringsutskottet
Anmälan om kompletteringsval
2
Gulan Avci L som ledamot i civilutskottet
EU-nämndens sammanträde 2023/24:34 fredag 2024-04-19 kl. 09:00
Kallelse till EU-nämndens sammanträde 2023/24:34
Datum och tid: Fredag 2024-04-19 kl. 09:00
Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1
Föredragningslista
1. Utrikesfrågor
Utrikesminister Tobias Billström
Försvarsminister Pål Jonson Information och samråd inför möte i rådet den 22 april 2024
2. ca kl. 09.20
Kammarens föredragningslistor 2023/24:102
Kammarens föredragningslistor
2023/24:102
Fredagen den 19 april 2024 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
1
Särskild debatt om Sveriges stöd till Gaza
Anmälan om ersättare
2
Amanda Palmstierna MP som ersättare fr.o.m. den 18 april t.o.m. den 31 maj under Märta Stenevis MP ledighet
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Kammarens föredragningslistor 2023/24:101
Kammarens föredragningslistor
2023/24:101
Torsdagen den 18 april 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Anmälan om kompletteringsval
1
Joanna Lewerentz M som suppleant i utrikesutskottet fr.o.m. den 22 april t.o.m. den 1 december under Magdalena Thuressons M ledighet
Anmälan om fördröjda
Kammarens föredragningslistor 2023/24:100
Kammarens föredragningslistor
2023/24:100
Onsdagen den 17 april 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2023/24:670 av Matilda Ernkrans S Trafiken i södra Sverige och södra delarna av Örebro län vid snöoväder
2
2023/24:672 av Alireza Akhondi C Inglasning av balkonger
EU-nämndens sammanträde 2023/24:33 tisdag 2024-04-16 kl. 13:00
Kallelse till EU-nämndens sammanträde 2023/24:33
Datum och tid: Tisdag 2024-04-16 kl. 13:00
Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1
Föredragningslista
Europeiska rådet
Statsminister Ulf Kristersson
Information och samråd inför extra möte i Europeiska rådet den 1718 april 2024
Övriga frågor
Anm: Nästa
Redogörelse 2023/24:RR4
Redogörelse till riksdagen 2023/24:RR4
Riksrevisionens redogörelse för granskningen av Årsredovisning för staten 2023
Till riksdagen
Riksrevisionen har i enlighet med lagen 2002:1022 om revision av statlig verksamhet m.m. granskat Årsredovisning för staten 2023. Härmed överlämnas revisionsberättelsen över Årsredovisning
- Inlämnad
- 2024-04-16
- Sista motionsdag
- 2024-05-02
Kammarens föredragningslistor 2023/24:99
Kammarens föredragningslistor
2023/24:99
Tisdagen den 16 april 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
1
Ellen Juntti M fr.o.m. den 13 april
Därmed upphörde Anna Vedins M uppdrag som ersättare
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer