Sök
2 782 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på kadep, Kammarens föredragningslistor, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2023/24:25
Kammarens föredragningslistor
2023/24:25
Tisdagen den 7 november 2023 Kl. 13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Återrapportering från Europeiska rådets möte den 26-27 oktober
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:24
Kammarens föredragningslistor
2023/24:24
Fredagen den 27 oktober 2023 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
1
Särskild debatt om situationen i Israel och Palestina
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 6 oktober
Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
3
Patrik
Kammarens föredragningslistor 2023/24:23
Kammarens föredragningslistor
2023/24:23
Torsdagen den 26 oktober 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 5 oktober
Avsägelse
2
Rebecka Le Moine MP som suppleant i utrikesutskottet
Anmälan om kompletteringsval
3
Emma
Kammarens föredragningslistor 2023/24:22
Kammarens föredragningslistor
2023/24:22
Onsdagen den 25 oktober 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 4 oktober
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:92 av Beatrice Timgren SD Begränsningsförslag av PFAS-kemikalier
Kammarens föredragningslistor 2023/24:21
Kammarens föredragningslistor
2023/24:21
Tisdagen den 24 oktober 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 3 oktober
Meddelande om frågestund
2
Torsdagen den 26 oktober kl. 14.00
Meddelande om återrapportering
Kammarens föredragningslistor 2023/24:20
Kammarens föredragningslistor
2023/24:20
Fredagen den 20 oktober 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 29 september
Anmälan om ersättare
2
Jonathan Svensson S som ersättare fr.o.m. den 23 oktober t.o.m. den 10 december under Paula Holmqvists
Kammarens föredragningslistor 2023/24:19
Kammarens föredragningslistor
2023/24:19
Torsdagen den 19 oktober 2023 Kl. 12.00
Val
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Val
1
Val av 20 ledamöter i Nordiska rådets svenska delegation
2
Val av 20 suppleanter i Nordiska rådets svenska delegation
Justering av protokoll
3
Justering av protokoll från sammanträdet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:18
Kammarens föredragningslistor
2023/24:18
Onsdagen den 18 oktober 2023 Kl. 10.00
Återrapportering från informellt möte mellan EU:s stats- och regeringschefer
1
Återrapportering från informellt möte mellan EU:s stats- och regeringschefer den 6 oktober
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:17
Kammarens föredragningslistor
2023/24:17
Tisdagen den 17 oktober 2023 Kl. 13.00
Tyst minut för offren för gårdagens terrordåd i Bryssel
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Tyst minut för offren för gårdagens terrordåd i Bryssel
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdena
Kammarens föredragningslistor 2023/24:16
Kammarens föredragningslistor
2023/24:16
Fredagen den 6 oktober 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 15 september
Avsägelser
2
Juno Blom L som suppleant i finansutskottet
3
Martin Melin L som suppleant i civilutskottet
4
Emma Nohrén
Kammarens föredragningslistor 2023/24:15
Kammarens föredragningslistor
2023/24:15
Torsdagen den 5 oktober 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 14 september
Avsägelser
2
Isabell Mixter V som suppleant i konstitutionsutskottet
3
Nadja Awad V som suppleant
Kammarens föredragningslistor 2023/24:14
Kammarens föredragningslistor
2023/24:14
Onsdagen den 4 oktober 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Beslut efter debattens slut
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 13 september
Anmälan om ersättare
2
Lars Larsson SD som ersättare fr.o.m. den 3 oktober t.o.m. den 8 oktober
Kammarens föredragningslistor 2023/24:13
Kammarens föredragningslistor
2023/24:13
Tisdagen den 3 oktober 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 12 september
Meddelande om frågestund
2
Torsdagen den 5 oktober kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Kammarens föredragningslistor 2023/24:12
Kammarens föredragningslistor
2023/24:12
Fredagen den 29 september 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om kompletteringsval
1
Johnny Svedin SD som suppleant i skatteutskottet
2
Ulf Lindholm SD som suppleant i civilutskottet
3
Aron Emilsson SD som suppleant i försvarsutskottet
4
Erik Hellsborn SD som
Kammarens föredragningslistor 2023/24:11
Kammarens föredragningslistor
2023/24:11
Torsdagen den 28 september 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
15.30
Särskild debatt
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2023/24:12 av Linus Lakso MP Stopp för rysk fossilgas
2
2023/24:30 av Tobias Andersson SD Riksrevisionens rapport om tidigare
Kammarens föredragningslistor 2023/24:10
Kammarens föredragningslistor
2023/24:10
Onsdagen den 27 september 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Beslut efter debattens slut
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Propositioner
1
2023/24:6 Auktorisationssystem i fråga om tjänster för elektronisk identifiering och digital post
TU
2
2023/24:8 Ökad motståndskraft
Kammarens föredragningslistor 2023/24:9
Kammarens föredragningslistor
2023/24:9
Tisdagen den 26 september 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
1
Björn Wiechel S fr.o.m. den 25 september
Därmed upphörde Fredrik Stenbergs S uppdrag som ersättare
Meddelande om frågestund
Kammarens föredragningslistor 2023/24:8
Kammarens föredragningslistor
2023/24:8
Torsdagen den 21 september 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 31 augusti
Anmälan om kompletteringsval
2
Anna-Lena Blomkvist SD som suppleant i socialutskottet
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Kammarens föredragningslistor 2023/24:7
Kammarens föredragningslistor
2023/24:7
Onsdagen den 20 september 2023 Kl. 13.00
Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande
1
Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande
Avsägelser
2
Angelica Lundberg SD som ledamot i civilutskottet
3
Mona Olin SD som ledamot i socialförsäkringsutskottet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:6
Kammarens föredragningslistor
2023/24:6
Tisdagen den 19 september 2023 Kl. 13.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Särskild debatt om klimatanpassning
Meddelande om frågestund
2
Torsdagen den 21 september kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott