Sök
4 966 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Framställningar och redogörelser, kadep, Kammarens föredragningslistor, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2023/24:52
Kammarens föredragningslistor
2023/24:52
Tisdagen den 19 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
15.30
Votering
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-17.30 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 28 november
Anmälan om ersättare
Kammarens föredragningslistor 2023/24:51
Kammarens föredragningslistor
2023/24:51
Måndagen den 18 december 2023 Kl. 11.00
Interpellationssvar
Anmälan om nya riksdagsledamöter
1
Mats Berglund MP som ny riksdagsledamot fr.o.m. den 1 januari 2024
2
Andreas Lennkvist Manriquez V som ny riksdagsledamot fr.o.m. den 8 januari 2024
Avsägelser
3
Angelica Lundberg
Kammarens föredragningslistor 2023/24:50
Kammarens föredragningslistor
2023/24:50
Fredagen den 15 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 24 november
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:250 av Jessica Rodén S Arbetsmarknadsbegreppet i sjuk- och aktivitetsersättningen
Kammarens föredragningslistor 2023/24:49
Kammarens föredragningslistor
2023/24:49
Torsdagen den 14 december 2023 Kl. 10.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 23 november Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2023/24:21 Torsdagen den 7 december
FiU
3
2023/24:12
Kammarens föredragningslistor 2023/24:48
Kammarens föredragningslistor
2023/24:48
Onsdagen den 13 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 22 november
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:284 av Mathias Tegnér S Effektiv kapitalbeskattning vid
Kammarens föredragningslistor 2023/24:47
Kammarens föredragningslistor
2023/24:47
Tisdagen den 12 december 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 21 november Ärenden för bordläggning
Reservationer
Skatteutskottets betänkande
2
Bet. 2023/24:SkU6
Kammarens föredragningslistor 2023/24:46
Kammarens föredragningslistor
2023/24:46
Måndagen den 11 december 2023 Kl. 11.00
Interpellationssvar
Meddelande om frågestund
1
Torsdagen den 14 december kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2023/24:12 Torsdagen den 7 december
CU
3
2023/24:16 Torsdagen den 7 december
MJU
Anmälan
Kammarens föredragningslistor 2023/24:45
Kammarens föredragningslistor
2023/24:45
Fredagen den 8 december 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 17 november Meddelande om återrapportering från Europeiska rådets möte den 14-15 december
2
Tisdagen den 19 december kl. 13.00 Anmälan
Kammarens föredragningslistor 2023/24:44
Kammarens föredragningslistor
2023/24:44
Torsdagen den 7 december 2023 Kl. 12.00
Val
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
Beslut efter debattens slut
Val av ställföreträdande justitieombudsmän
Konstitutionsutskottet har föreslagit
1
Omval av Lars Lindström som ställföreträdande justitieombudsman
2
Redogörelse 2023/24:RR6
Redogörelse till riksdagen 2023/24:RR6
Riksbankens tillgångsköp dyrköpta erfarenheter
Till riksdagen
Riksrevisionen har i enlighet med 2 2 lagen 2002:1022 om revision av statlig verksamhet m.m. granskat Riksbanken. Resultatet av granskningen redovisas i denna granskningsrapport. Härmed överlämnas granskningsrapporten
- Inlämnad
- 2023-12-06
- Sista motionsdag
- 2024-01-19
Kammarens föredragningslistor 2023/24:43
Kammarens föredragningslistor
2023/24:43
Onsdagen den 6 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 15 november
Avsägelse
2
Ali Esbati V som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 8 januari 2024
3
Margareta Cederfelt M som ledamot
Kammarens föredragningslistor 2023/24:42
Kammarens föredragningslistor
2023/24:42
Tisdagen den 5 december 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 14 november
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:265 av Adam Marttinen SD Särskilda utvisningsanstalter
Ärenden för
Kammarens föredragningslistor 2023/24:41
Kammarens föredragningslistor
2023/24:41
Måndagen den 4 december 2023 Kl. 11.00
Interpellationssvar
Meddelande om statsministerns frågestund
1
Torsdagen den 7 december kl. 14.00
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2023/24:169 av Linus Sköld S Rättssäkerhet och barnperspektiv i LVU-ärenden
3
2023/24:195
Kammarens föredragningslistor 2023/24:40
Kammarens föredragningslistor
2023/24:40
Fredagen den 1 december 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 10 november
Anmälan om vice ordförande i utskott
2
Lars Wistedt SD som vice ordförande i försvarsutskottet fr.o.m. den 30 november
Kammarens föredragningslistor 2023/24:39
Kammarens föredragningslistor
2023/24:39
Torsdagen den 30 november 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Särskild debatt efter voteringens slut
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 9 november Anmälan om fördröjda svar på
Kammarens föredragningslistor 2023/24:38
Kammarens föredragningslistor
2023/24:38
Onsdagen den 29 november 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut i FiU11, dock tidigast kl. 16.00
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 8 november Anmälan om ersättare
2
Zinaida Kajevic S som ersättare fr.o.m.
Kammarens föredragningslistor 2023/24:37
Kammarens föredragningslistor
2023/24:37
Tisdagen den 28 november 2023 Kl. 13.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 7 november Avsägelser
2
Sven-Olof Sällström SD som ledamot i försvarsutskottet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:36
Kammarens föredragningslistor
2023/24:36
Fredagen den 24 november 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om ersättare
1
Mariya Voyvodova S som ersättare fr.o.m. den 8 januari 2024 t.o.m. den 31 juli 2024 under Amalia Rud Pedersens S ledighet
2
Unni Björnerfors SD som ersättare fr.o.m. den 16 januari 2024 t.o.m.
Kammarens föredragningslistor 2023/24:35
Kammarens föredragningslistor
2023/24:35
Torsdagen den 23 november 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Avsägelse
1
Per Bolund MP som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 januari 2024
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2023/24:174 av Fredrik Olovsson S Ökad insatser för
Kammarens föredragningslistor 2023/24:34
Kammarens föredragningslistor
2023/24:34
Onsdagen den 22 november 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Avsägelse
1
Daniel Helldén MP som ledamot i trafikutskottet
Anmälan om kompletteringsval
2
Per Bolund MP som ledamot i trafikutskottet
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
3
2023/24:168 av