Sök
3 707 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på EU-nämndens kallelser och föredragningslistor, kadep, Kammarens föredragningslistor, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2022/23:128
Kammarens föredragningslistor
2022/23:128
Tisdagen den 20 juni 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut i FiU21
uppehåll för gruppmöte efter voteringen, dock tidigast ca kl. 16.00 18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 30 maj
Anmälan om fördröjt svar
Kammarens föredragningslistor 2022/23:127
Kammarens föredragningslistor
2022/23:127
Måndagen den 19 juni 2023 Kl. 11.00
Arbetsplenum
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 29 maj
Avsägelser
2
Lina Nordquist L som suppleant i konstitutionsutskottet
3
Annika Hirvonen MP som ledamot i riksdagsstyrelsen fr.o.m. den
EU-nämndens sammanträde 2022/23:45 fredag 2023-06-16 kl. 08:00
Kallelse till EU-nämndens sammanträde 2022/23:45
Datum och tid: Fredag 2023-06-16 kl. 08:00
Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1
Föredragningslista
Miljöfrågor
Statsrådet Romina Pourmokhtari
Återrapport från möte i rådet den 16 mars 2023
Återrapport från informellt ministermöte den 1819 april 2023
Kammarens föredragningslistor 2022/23:126
Kammarens föredragningslistor
2022/23:126
Fredagen den 16 juni 2023 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
1
Särskild debatt om ägande av samhällsviktiga fastigheter
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 26 maj
Anmälan om kompletteringsval
3
Beatrice Timgren SD
Kammarens föredragningslistor 2022/23:125
Kammarens föredragningslistor
2022/23:125
Torsdagen den 15 juni 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 25 maj
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2022/23:54 Torsdagen
EU-nämndens sammanträde 2022/23:44 onsdag 2023-06-14 kl. 09:00
Kallelse till EU-nämndens sammanträde 2022/23:44
Datum och tid: Onsdag 2023-06-14 kl. 09:00
Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1
Föredragningslista
1. Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Elisabeth Svantesson
Återrapport från möte i rådet den 16 maj 2023 Information och samråd inför möte
Kammarens föredragningslistor 2022/23:124
Kammarens föredragningslistor
2022/23:124
Onsdagen den 14 juni 2023 Kl. 09.00
Partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
1
Partiledardebatt
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 24 maj
Utökning av antalet suppleanter
3
Från 28 till 29 i finansutskottet
Val av extra
Kammarens föredragningslistor 2022/23:123
Kammarens föredragningslistor
2022/23:123
Tisdagen den 13 juni 2023 Kl. 13.00
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 23 maj
Avsägelse
2
Camilla Hansén MP som ersättare i riksdagsstyrelsen
Anmälan om kompletteringsval
Kammarens föredragningslistor 2022/23:122
Kammarens föredragningslistor
2022/23:122
Måndagen den 12 juni 2023 Kl. 10.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar efter debattens slut, dock tidigast kl. 15.00
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 22 maj
Meddelande om statsministerns frågestund
2
Torsdagen den 15 juni kl.
EU-nämndens sammanträde 2022/23:43 fredag 2023-06-09 kl. 09:00
Kallelse till EU-nämndens sammanträde 2022/23:43
Datum och tid: Fredag 2023-06-09 kl. 09:00
Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1
Föredragningslista
Sysselsättningsfrågor, socialpolitiska frågor
samt hälso- och sjukvårdsfrågor samt konsumentfrågor
Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Persson
Kammarens föredragningslistor 2022/23:121
Kammarens föredragningslistor
2022/23:121
Fredagen den 9 juni 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om faktapromemorior
Ansvarigt utskott
1
2022/23:FPM93 Direktiv om bekämpning av korruption JOIN2023 12, COM2023 234
JuU
2
2022/23:FPM94 Förordning om stöd för ammunitionsproduktion ASAP COM2023 237
FöU
Anmälan
Kammarens föredragningslistor 2022/23:120
Kammarens föredragningslistor
2022/23:120
Torsdagen den 8 juni 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
1
2022/23:381 av Martina Johansson C Lagstiftningen om barns rättigheter
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Redogörelse
2
2022/23:RR5
Kammarens föredragningslistor 2022/23:119
Kammarens föredragningslistor
2022/23:119
Onsdagen den 7 juni 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Meddelande om frågestund
1
Torsdagen den 8 juni kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
2
2022/23:30 Torsdagen den 1 juni
TU
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
3
2022/23:355
EU-nämndens sammanträde 2022/23:42 fredag 2023-06-02 kl. 08:30
Kallelse till EU-nämndens sammanträde 2022/23:42
Datum och tid: Fredag 2023-06-02 kl. 08:30
Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1
Föredragningslista
Rättsliga och inrikes frågor
Justitieminister Gunnar Strömmer
Återrapport från möte i rådet den 910 mars 2023
Information och samråd inför möte i rådet
Kammarens föredragningslistor 2022/23:118
Kammarens föredragningslistor
2022/23:118
Fredagen den 2 juni 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 12 maj
Avsägelser
2
Kjell Jansson M som ledamot i näringsutskottet
3
Saila Quicklund M som suppleant i skatteutskottet
4
Anna af Sillén
Kammarens föredragningslistor 2022/23:117
Kammarens föredragningslistor
2022/23:117
Torsdagen den 1 juni 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 11 maj
Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
2
Magdalena Thuresson M fr.o.m. i dag
Därmed upphör Fredrik Saweståhls
Kammarens föredragningslistor 2022/23:116
Kammarens föredragningslistor
2022/23:116
Onsdagen den 31 maj 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 10 maj
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2022/23:328 av Eva Lindh S Elstöd till kommuner och regioner
3
2022/23:364
Kammarens föredragningslistor 2022/23:115
Kammarens föredragningslistor
2022/23:115
Tisdagen den 30 maj 2023 Kl. 13.00
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 9 maj
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2022/23:339 av Niklas Sigvardsson S Framtiden
Kammarens föredragningslistor 2022/23:114
Kammarens föredragningslistor
2022/23:114
Måndagen den 29 maj 2023 Kl. 11.00
Interpellationssvar
Anmälan om ersättare
1
Annette Rydell S som ersättare fr.o.m. den 1 juli t.o.m. den 31 juli under Magnus Manhammars S ledighet
2
Marcus Wennerström S som ersättare fr.o.m. den 28 augusti 2023 t.o.m. den 30 april 2024
EU-nämndens sammanträde 2022/23:41 fredag 2023-05-26 kl. 09:00
Kallelse till EU-nämndens sammanträde 2022/23:41
Datum och tid: Fredag 2023-05-26 kl. 09:00
Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1
Föredragningslista
1. Allmänna frågor
Statsrådet Jessika Roswall
Återrapport från möte i rådet den 21 mars 2023
Information och samråd inför möte i rådet den 30 maj 2023