Sök
172 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på EU-nämndens kallelser och föredragningslistor, kadep, Kammarens föredragningslistor, KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor, 2010/11, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2010/11:53
2010/11:53
Torsdagen den 3 februari 2011
Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet fredagen den
28 januari
Svar
på interpellationer
Socialminister Göran Hägglund KD 2 2010/11:151 av Wiwi-Anne Johansson V Vårdnadsbidraget
Försvarsminister Sten Tolgfors
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2010/11:20 EU-nämndens sammanträde 2011-02-02
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2010/11:20
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2011-02-02 kl. 13:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Möte i Europeiska rådet
Statsminister Fredrik Reinfeldt
Information och samråd inför möte i Europeiska rådet den 4 februari
ev.Övriga
Kammarens föredragningslistor 2010/11:52
2010/11:52
Onsdagen den 2 februari 2011
Kl. 09.00
Val
Arbetsplenum
16.00
Votering
Val
1 Val av justitieombudsman Lars Lindström
fr.o.m. den 1 juni 2011
Justering av protokoll
2 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
27 januari
Avsägelse
3 Åsa Coenraads M som suppleant i miljö- och
jordbruksutskottet
Kammarens föredragningslistor 2010/11:51
2010/11:51
Tisdagen den 1 februari 2011
Kl. 13.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena måndagen den
24, tisdagen den 25 och onsdagen den 26 januari Meddelande om val
2 Vid morgondagens sammanträde företas val
till justitieombudsman
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2010/11:19 EU-nämndens sammanträde 2011-01-28
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2010/11:19
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2011-01-28 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Allmänna frågor
Statsrådet Birgitta Ohlsson
Återrapport från möte i rådet den 14 december
Återrapport från informellt ministermöte den 13-14 januari
Information
Kammarens föredragningslistor 2010/11:50
2010/11:50
Fredagen den 28 januari 2011
Kl. 09.00
Interpellationssvar
Avsägelser
1 Michael Svensson M som ledamot i
kulturutskottet
2 Bo Bernhardsson S som suppleant i
konstitutionsutskottet
Anmälan om kompletteringsval
3 Peder Wachtmeister M som ledamot i
kulturutskottet
Utökning av antalet suppleanter
Kammarens föredragningslistor 2010/11:49
2010/11:49
Torsdagen den 27 januari 2011
Kl. 14.00
Frågestund
Frågestund
1 Frågor besvaras av: Justitieminister Beatrice Ask M Landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Statsrådet Birgitta Ohlsson FP Statsrådet Peter Norman M Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Justering av protokoll
2 Protokollet från sammanträdet
Kammarens föredragningslistor 2010/11:48
2010/11:48
Onsdagen den 26 januari 2011
Kl. 09.00
Aktuell debatt om
våldsbejakande extremism
Arbetsplenum
13.00
Aktuell debatt om
svenska elevers skolresultat
16.00
Votering
1 2
Aktuell debatt om våldsbejakande
extremism
Justering av protokoll
2 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
20 januari
Avsägelse
Kammarens föredragningslistor 2010/11:47
2010/11:47
Tisdagen den 25 januari 2011
Kl. 13.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet onsdagen den
19 januari
Anmälan om inkommen
granskningsrapport från Riksrevisionen 2 RiR 2011:6 Kostnadskontroll i stora
järnvägsinvesteringar
Kammarens föredragningslistor 2010/11:46
2010/11:46
Måndagen den 24 januari 2011
Kl. 13.00
Bordläggningsplenum
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet tisdagen den
18 januari
Meddelande om frågestund
Torsdagen den 27 januari kl. 14.00
2 Följande statsråd kommer att delta: Justitieminister Beatrice Ask M Landsbygdsminister Eskil Erlandsson
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2010/11:18 EU-nämndens sammanträde 2011-01-21
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2010/11:18
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2011-01-21 kl. 09:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Jordbruk och fiske
Statssekreterare Magnus Kindbom
Återrapport från möte i rådet den 13-14 december
Information och samråd inför möte i rådet den 24 januari
Kammarens föredragningslistor 2010/11:45
2010/11:45
Fredagen den 21 januari 2011
Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om protokollsutdrag från
utskott
1 2010/11:17 Torsdagen den 20 januari
JuU
Anmälan om inkommen
granskningsrapport från Riksrevisionen 2 RiR 2011:3 Oförbrukade forskningsbidrag vid
universitet och högskolor
Svar
på interpellationer
Kammarens föredragningslistor 2010/11:44
2010/11:44
Torsdagen den 20 januari 2011
Kl. 14.00
Frågestund
15.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Avsägelse
1 Erik Bengtzboe M som ersättare för
talmannen fr.o.m. den 21 januari 2011
Anmälan om ny
ersättare för talmannen
2 Peder Wachtmeister M som ersättare för
talmannen fr.o.m. den 21 januari 2011
Frågestund
Kammarens föredragningslistor 2010/11:43
2010/11:43
Onsdagen den 19 januari 2011
Kl. 09.00
Partiledardebatt
1 Partiledardebatt
Ansökan om ledighet
2 Morgan Johansson S fr.o.m. den 1 mars 2011
t.o.m. den 17 juni 2011
Ersättare Laila Olsen S Ärenden
för hänvisning till utskott
Förslag
Propositioner
3 2010/11:47 En samlad strategi för alkohol-narkotika-dopnings-
Kammarens föredragningslistor 2010/11:42
2010/11:42
Tisdagen den 18 januari 2011
Kl. 13.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena fredagen den
17, måndagen den 20, tisdagen den 21 och onsdagen den 22 december
Anmälan om inkommen
granskningsrapport från Riksrevisionen
2 RiR
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2010/11:17 EU-nämndens sammanträde 2011-01-17
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2010/11:17
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2011-01-17 kl. 13:30
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Ekonomiska och finansiella frågor
Finansminister Anders Borg
Återrapport från möte i rådet den 7 december
Information och samråd inför möte i rådet den 18 januari
Kammarens föredragningslistor 2010/11:41
2010/11:41
Onsdagen den 22 december 2010
Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
16 december
Berättelse från Valprövningsnämnden
2 Tina Acketoft FP som ny riksdagsledamot
fr.o.m. den 21 december
Avsägelse
3 Ulf Nilsson FP som suppleant i
Europarådets
Kammarens föredragningslistor 2010/11:40
2010/11:40
Tisdagen den 21 december 2010 andra
sammanträdet Arbetsplenum sammanträdet börjar 10 min. efter det
första sammanträdet som påbörjades kl. 9.00 Beslut efter
debattens slut
Avslutning
Ärende för debatt och avgörande
beslut efter debattens slut
Reservationer
Finansutskottets betänkanden
1 2010/11:FiU10
Kammarens föredragningslistor 2010/11:39
2010/11:39
Tisdagen den 21 december 2010 första
sammanträdet Kl. 09.00
Arbetsplenum Votering efter debattens slut
13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet onsdagen den
15 december
Anmälan om kompletteringsval
2 Krister Örnfjäder S som suppleant
Kammarens föredragningslistor 2010/11:38
2010/11:38
Måndagen den 20 december 2010
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet måndagen den
13 och tisdagen den 14 december
Avsägelser
2 Torkild Strandberg FP som ledamot i
riksdagen fr.o.m. tisdagen den 21 december
3 Eva Olofsson V som suppleant i
justitieutskottet