Sök
3 835 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på kadep, Kammarens föredragningslistor, KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor, Rapporter från riksdagen, Utredning från Riksdagsförvaltningen, sorterat efter datum
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2023/24:KU41 tisdag 2024-04-23 kl. 11:00
Särskild kallelse till konstitutionsutskottets sammanträde 2023/24:41
Datum och tid: Tisdag 2024-04-23 kl. 11:00
Plats: RÖ7-08
Föredragningslista
Justering av protokoll
Anmälningar
Beredningen av förslag om elstöd till företag G6
Beredning Hanteringen av lagförslag om preventiva vistelseförbud
G27
Beredning Regeringens
Kammarens föredragningslistor 2023/24:103
Kammarens föredragningslistor
2023/24:103
Måndagen den 22 april 2024 Kl. 10.00
Arbetsplenum
Avsägelser
1
Jakob Olofsgård L som ledamot i civilutskottet och som suppleant i trafikutskottet, miljö- och jordbruksutskottet och näringsutskottet
Anmälan om kompletteringsval
2
Gulan Avci L som ledamot i civilutskottet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:102
Kammarens föredragningslistor
2023/24:102
Fredagen den 19 april 2024 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
1
Särskild debatt om Sveriges stöd till Gaza
Anmälan om ersättare
2
Amanda Palmstierna MP som ersättare fr.o.m. den 18 april t.o.m. den 31 maj under Märta Stenevis MP ledighet
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Kammarens föredragningslistor 2023/24:101
Kammarens föredragningslistor
2023/24:101
Torsdagen den 18 april 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Anmälan om kompletteringsval
1
Joanna Lewerentz M som suppleant i utrikesutskottet fr.o.m. den 22 april t.o.m. den 1 december under Magdalena Thuressons M ledighet
Anmälan om fördröjda
Kammarens föredragningslistor 2023/24:100
Kammarens föredragningslistor
2023/24:100
Onsdagen den 17 april 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2023/24:670 av Matilda Ernkrans S Trafiken i södra Sverige och södra delarna av Örebro län vid snöoväder
2
2023/24:672 av Alireza Akhondi C Inglasning av balkonger
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2023/24:KU40 tisdag 2024-04-16 kl. 11:00
Särskild kallelse till konstitutionsutskottets sammanträde 2023/24:40
Datum och tid: Tisdag 2024-04-16 kl. 11:00
Plats: RÖ7-08
Föredragningslista
Justering av protokoll
Anmälningar
Granskning av hanteringen av riksnormen inom försörjningsstödet G9
Beredning Klimat- och miljöministerns uttalande om satsningar på
Kammarens föredragningslistor 2023/24:99
Kammarens föredragningslistor
2023/24:99
Tisdagen den 16 april 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
1
Ellen Juntti M fr.o.m. den 13 april
Därmed upphörde Anna Vedins M uppdrag som ersättare
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2023/24:KU39 måndag 2024-04-15 kl. 13:00
Särskild kallelse till konstitutionsutskottets sammanträde 2023/24:39
Datum och tid: Måndag 2024-04-15 kl. 13:00
Plats: Andrakammarsalen
Föredragningslista
Offentlig
utfrågning med klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari
Klimat- och miljöministerns uttalande och agerande i fråga om behovet av ny kärnkraft G10
Kammarens föredragningslistor 2023/24:98
Kammarens föredragningslistor
2023/24:98
Måndagen den 15 april 2024 Kl. 13.00
Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande
1
Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande
Meddelande om frågestund
2
Torsdagen den 18 april kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
3
2023/24:42
Kammarens föredragningslistor 2023/24:97
Kammarens föredragningslistor
2023/24:97
Fredagen den 12 april 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 22 mars
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Propositioner
2
2023/24:116 Flygplatshavarnas kostnader för säkerhetskontroller
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2023/24:KU38 torsdag 2024-04-11 kl. 08:30
Särskild kallelse till konstitutionsutskottets sammanträde 2023/24:38
Datum och tid: Torsdag 2024-04-11 kl. 08:30
Plats: RÖ7-08
Föredragningslista
Justering av protokoll
Anmälningar
Granskning av statsminister Ulf Kristersson och hanteringen av löneprocessen för opolitiska tjänstemän inom Regeringskansliet G16
Beredning
Kammarens föredragningslistor 2023/24:96
Kammarens föredragningslistor
2023/24:96
Torsdagen den 11 april 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 21 mars
Avsägelse
2
Zara Leghissa S som suppleant i socialförsäkringsutskottet
Anmälan om kompletteringsval
Kammarens föredragningslistor 2023/24:95
Kammarens föredragningslistor
2023/24:95
Onsdagen den 10 april 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 20 mars
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:618 av Christofer Bergenblock C Genomförande av 2020 års tolktjänstutredning
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2023/24:KU37 tisdag 2024-04-09 kl. 11:00
Särskild kallelse till konstitutionsutskottets sammanträde 2023/24:37
Datum och tid: Tisdag 2024-04-09 kl. 11:00
Plats: RÖ7-08
Föredragningslista
Justering av protokoll
Anmälningar
Regeringens förflyttning av Strålsäkerhetsmyndighetens generaldirektör
G21
Beredning
Fråga om överläggning och samråd inför trepartssamtal
Kammarens föredragningslistor 2023/24:94
Kammarens föredragningslistor
2023/24:94
Tisdagen den 9 april 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 19 mars
Avsägelser
2
Martin Selander som suppleant i riksbanksfullmäktige
3
Eric Westroth SD
Kammarens föredragningslistor 2023/24:93
Kammarens föredragningslistor
2023/24:93
Fredagen den 5 april 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 15 mars
Fastställande av dag för riksmötets start 2024/25
2
Tisdagen den 10 september kl. 10.30
Meddelande om debatt med anledning av
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2023/24:KU36 torsdag 2024-04-04 kl. 09:00
Särskild kallelse till konstitutionsutskottets sammanträde 2023/24:36
Datum och tid: Torsdag 2024-04-04 kl. 09:00
Plats: RÖ7-08
Föredragningslista
Justering av protokoll
Anmälningar
Överenskommelsen mellan Sverige, Finland och Turkiet i Madrid och ev. andra överenskommelser i anslutning till processen om Sveriges
KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor 2023/24:KU202404040900 torsdag 2024-04-04 kl. 09:00
Planerat sammanträde
Datum och tid: Torsdag 2024-04-04 kl. 09:00
Plats: RÖ7-
Kammarens föredragningslistor 2023/24:92
Kammarens föredragningslistor
2023/24:92
Torsdagen den 4 april 2024 Kl. 12.00
Val
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
15.20
Votering
Val av ledamot till styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond
1
Johan Bygge som ledamot i styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond fr.o.m. den 20 april
Kammarens föredragningslistor 2023/24:91
Kammarens föredragningslistor
2023/24:91
Onsdagen den 3 april 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Anmälan om ersättare
1
Anette Rangdag SD som ersättare fr.o.m. den 2 april t.o.m. den 30 juni under Josef Franssons SD ledighet
2
Paula Örn S som ersättare fr.o.m. den 4 april t.o.m. den 29 november under Aylin