Sök
4 077 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2023/24:30
Kammarens föredragningslistor
2023/24:30
Onsdagen den 15 november 2023 Kl. 09.00
EU-politisk partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
1
EU-politisk partiledardebatt
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 25 oktober
Meddelande om särskild debatt om åtgärder för att
Kammarens föredragningslistor 2023/24:29
Kammarens föredragningslistor
2023/24:29
Tisdagen den 14 november 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 24 oktober
Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
2
Ola Möller S fr.o.m. i dag
Därmed
Kammarens föredragningslistor 2023/24:28
Kammarens föredragningslistor
2023/24:28
Fredagen den 10 november 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 20 oktober
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
2
2023/24:9 Tisdagen den 7 november
MJU
Anmälan om fördröjda svar
Kammarens föredragningslistor 2023/24:27
Kammarens föredragningslistor
2023/24:27
Torsdagen den 9 november 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 19 oktober
Anmälan om ersättare
2
Emelie Nyman C som ersättare fr.o.m. den 10 januari 2024 t.o.m. den 23 juni 2024
Kammarens talarlista 2023-11-08
Onsdagen den 8 november 2023 Kl. 13.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut i SfU5, dock tidigast kl. 16.00
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
19
Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU5
Vissa skärpta villkor för anhöriginvandring och begränsade möjligheter till uppehållstillstånd av humanitära skäl
1
Kammarens föredragningslistor 2023/24:26
Kammarens föredragningslistor
2023/24:26
Onsdagen den 8 november 2023 Kl. 13.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut i SfU5, dock tidigast kl. 16.00
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 18 oktober
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2023/24:65 av Jim
Kammarens föredragningslistor 2023/24:25
Kammarens föredragningslistor
2023/24:25
Tisdagen den 7 november 2023 Kl. 13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Återrapportering från Europeiska rådets möte den 26-27 oktober
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet
Kammarens talarlista 2023-10-27
Fredagen den 27 oktober 2023 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
Nr
1
Särskild debatt om situationen i Israel och Palestina
På begäran av Vänsterpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om situationen i Israel och Palestina. Debattregler
En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten.
Kammarens föredragningslistor 2023/24:24
Kammarens föredragningslistor
2023/24:24
Fredagen den 27 oktober 2023 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
1
Särskild debatt om situationen i Israel och Palestina
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 6 oktober
Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
3
Patrik
Kammarens föredragningslistor 2023/24:23
Kammarens föredragningslistor
2023/24:23
Torsdagen den 26 oktober 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 5 oktober
Avsägelse
2
Rebecka Le Moine MP som suppleant i utrikesutskottet
Anmälan om kompletteringsval
3
Emma
Kammarens talarlista 2023-10-25
Onsdagen den 25 oktober 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
10
Konstitutionsutskottets betänkande KU2
Effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner
1
Victoria Tiblom SD 4
2
Eva Lindh S 6
3
Lars Johnsson M 6
4
Samuel Gonzalez Westling V 6
5
Christofer Bergenblock
Kammarens föredragningslistor 2023/24:22
Kammarens föredragningslistor
2023/24:22
Onsdagen den 25 oktober 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 4 oktober
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:92 av Beatrice Timgren SD Begränsningsförslag av PFAS-kemikalier
Kammarens föredragningslistor 2023/24:21
Kammarens föredragningslistor
2023/24:21
Tisdagen den 24 oktober 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 3 oktober
Meddelande om frågestund
2
Torsdagen den 26 oktober kl. 14.00
Meddelande om återrapportering
Kammarens föredragningslistor 2023/24:20
Kammarens föredragningslistor
2023/24:20
Fredagen den 20 oktober 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 29 september
Anmälan om ersättare
2
Jonathan Svensson S som ersättare fr.o.m. den 23 oktober t.o.m. den 10 december under Paula Holmqvists
Kammarens föredragningslistor 2023/24:19
Kammarens föredragningslistor
2023/24:19
Torsdagen den 19 oktober 2023 Kl. 12.00
Val
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Val
1
Val av 20 ledamöter i Nordiska rådets svenska delegation
2
Val av 20 suppleanter i Nordiska rådets svenska delegation
Justering av protokoll
3
Justering av protokoll från sammanträdet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:18
Kammarens föredragningslistor
2023/24:18
Onsdagen den 18 oktober 2023 Kl. 10.00
Återrapportering från informellt möte mellan EU:s stats- och regeringschefer
1
Återrapportering från informellt möte mellan EU:s stats- och regeringschefer den 6 oktober
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:17
Kammarens föredragningslistor
2023/24:17
Tisdagen den 17 oktober 2023 Kl. 13.00
Tyst minut för offren för gårdagens terrordåd i Bryssel
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Tyst minut för offren för gårdagens terrordåd i Bryssel
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdena
Kammarens föredragningslistor 2023/24:16
Kammarens föredragningslistor
2023/24:16
Fredagen den 6 oktober 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 15 september
Avsägelser
2
Juno Blom L som suppleant i finansutskottet
3
Martin Melin L som suppleant i civilutskottet
4
Emma Nohrén
Kammarens föredragningslistor 2023/24:15
Kammarens föredragningslistor
2023/24:15
Torsdagen den 5 oktober 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 14 september
Avsägelser
2
Isabell Mixter V som suppleant i konstitutionsutskottet
3
Nadja Awad V som suppleant
Kammarens talarlista 2023-10-04
Onsdagen den 4 oktober 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Beslut efter debattens slut
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
11
Konstitutionsutskottets utlåtande KU4
Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till förordning om fastställande av ytterligare förfaranderegler avseende verkställighet av dataskyddsförordningen
0.00
0.00
Totalt anmäld tid 0 tim. 0 min.