Sök
4 052 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2023/24:52
Kammarens föredragningslistor
2023/24:52
Tisdagen den 19 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
15.30
Votering
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-17.30 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 28 november
Anmälan om ersättare
Kammarens föredragningslistor 2023/24:51
Kammarens föredragningslistor
2023/24:51
Måndagen den 18 december 2023 Kl. 11.00
Interpellationssvar
Anmälan om nya riksdagsledamöter
1
Mats Berglund MP som ny riksdagsledamot fr.o.m. den 1 januari 2024
2
Andreas Lennkvist Manriquez V som ny riksdagsledamot fr.o.m. den 8 januari 2024
Avsägelser
3
Angelica Lundberg
Kammarens talarlista 2023-12-15
Fredagen den 15 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
8
Utrikesutskottets betänkande UU2
Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd
1
Yasmine Eriksson SD 8
2
Olle Thorell S 8
3
Magdalena Thuresson M 8
4
Lotta Johnsson Fornarve V 10
5
Gudrun Brunegård KD 8
6
Anna Lasses C
Kammarens föredragningslistor 2023/24:50
Kammarens föredragningslistor
2023/24:50
Fredagen den 15 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 24 november
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:250 av Jessica Rodén S Arbetsmarknadsbegreppet i sjuk- och aktivitetsersättningen
Kammarens talarlista 2023-12-14
Torsdagen den 14 december 2023 Kl. 10.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
Gemensam debatt AU2 och AU3
9
Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU2
Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv
1
Viktor Wärnick M 8
2
Magnus Persson SD 8
3
Magnus Jacobsson KD 8
4
Teresa Carvalho
Kammarens föredragningslistor 2023/24:49
Kammarens föredragningslistor
2023/24:49
Torsdagen den 14 december 2023 Kl. 10.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 23 november Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2023/24:21 Torsdagen den 7 december
FiU
3
2023/24:12
Kammarens talarlista 2023-12-13
Onsdagen den 13 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
16
Skatteutskottets betänkande SkU6
Tilläggsskatt för företag i stora koncerner
1
Fredrik Ahlstedt M 8
2
Mathias Tegnér S 8
0.16
0.16
17
Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU3
Utgiftsområde 12 Ekonomisk
Kammarens föredragningslistor 2023/24:48
Kammarens föredragningslistor
2023/24:48
Onsdagen den 13 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 22 november
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:284 av Mathias Tegnér S Effektiv kapitalbeskattning vid
Kammarens talarlista 2023-12-12
Tisdagen den 12 december 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
7
Justitieutskottets betänkande JuU4
Skjutvapen och explosiva varor skärpta straff för de allvarligare brotten
1
Pontus Andersson Garpvall SD 8
2
Petter Löberg S 8
3
Louise Meijer
Kammarens föredragningslistor 2023/24:47
Kammarens föredragningslistor
2023/24:47
Tisdagen den 12 december 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 21 november Ärenden för bordläggning
Reservationer
Skatteutskottets betänkande
2
Bet. 2023/24:SkU6
Kammarens föredragningslistor 2023/24:46
Kammarens föredragningslistor
2023/24:46
Måndagen den 11 december 2023 Kl. 11.00
Interpellationssvar
Meddelande om frågestund
1
Torsdagen den 14 december kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2023/24:12 Torsdagen den 7 december
CU
3
2023/24:16 Torsdagen den 7 december
MJU
Anmälan
Kammarens föredragningslistor 2023/24:45
Kammarens föredragningslistor
2023/24:45
Fredagen den 8 december 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 17 november Meddelande om återrapportering från Europeiska rådets möte den 14-15 december
2
Tisdagen den 19 december kl. 13.00 Anmälan
Kammarens talarlista 2023-12-07
Torsdagen den 7 december 2023 Kl. 12.00
Val
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
Beslut efter debattens slut
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
11
Justitieutskottets betänkande JuU1
Utgiftsområde 4 Rättsväsendet
1
Richard Jomshof SD 8
2
Annika Strandhäll S 8
3
Louise Meijer M 8
4
Gudrun Nordborg
Kammarens föredragningslistor 2023/24:44
Kammarens föredragningslistor
2023/24:44
Torsdagen den 7 december 2023 Kl. 12.00
Val
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
Beslut efter debattens slut
Val av ställföreträdande justitieombudsmän
Konstitutionsutskottet har föreslagit
1
Omval av Lars Lindström som ställföreträdande justitieombudsman
2
Kammarens talarlista 2023-12-06
Onsdagen den 6 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
18
Utrikesutskottets utlåtande UU5
Kommissionens arbetsprogram 2024
1
Linnéa Wickman S 8
2
Rasmus Giertz SD 8
3
John E Weinerhall M 8
4
Håkan Svenneling V 8
5
Anna Lasses C 8
6
Jacob Risberg MP 8
7
Kammarens föredragningslistor 2023/24:43
Kammarens föredragningslistor
2023/24:43
Onsdagen den 6 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 15 november
Avsägelse
2
Ali Esbati V som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 8 januari 2024
3
Margareta Cederfelt M som ledamot
Kammarens föredragningslistor 2023/24:42
Kammarens föredragningslistor
2023/24:42
Tisdagen den 5 december 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 14 november
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:265 av Adam Marttinen SD Särskilda utvisningsanstalter
Ärenden för
Kammarens föredragningslistor 2023/24:41
Kammarens föredragningslistor
2023/24:41
Måndagen den 4 december 2023 Kl. 11.00
Interpellationssvar
Meddelande om statsministerns frågestund
1
Torsdagen den 7 december kl. 14.00
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2023/24:169 av Linus Sköld S Rättssäkerhet och barnperspektiv i LVU-ärenden
3
2023/24:195
Kammarens föredragningslistor 2023/24:40
Kammarens föredragningslistor
2023/24:40
Fredagen den 1 december 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 10 november
Anmälan om vice ordförande i utskott
2
Lars Wistedt SD som vice ordförande i försvarsutskottet fr.o.m. den 30 november
Kammarens talarlista 2023-11-30
Torsdagen den 30 november 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Särskild debatt efter voteringens slut
Interpellationssvar
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Socialutskottets betänkande SoU5
Riksrevisionens rapport om lex Maria och lex Sarah
1
Mikael Dahlqvist S 6
2
Karin Rågsjö