Sök
184 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, 2010/11, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2010/11:46
2010/11:46
Måndagen den 24 januari 2011
Kl. 13.00
Bordläggningsplenum
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet tisdagen den
18 januari
Meddelande om frågestund
Torsdagen den 27 januari kl. 14.00
2 Följande statsråd kommer att delta: Justitieminister Beatrice Ask M Landsbygdsminister Eskil Erlandsson
Kammarens föredragningslistor 2010/11:45
2010/11:45
Fredagen den 21 januari 2011
Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om protokollsutdrag från
utskott
1 2010/11:17 Torsdagen den 20 januari
JuU
Anmälan om inkommen
granskningsrapport från Riksrevisionen 2 RiR 2011:3 Oförbrukade forskningsbidrag vid
universitet och högskolor
Svar
på interpellationer
Kammarens talarlista 2011-01-20
Torsdagen den 20 januari 2011
Kl. 14.00
Frågestund
15.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
4
Finansutskottets betänkande FiU17
Godkännande av ett utökat åtagande under
Internationella valutafondens modifierade nya lånearrangemang NAB 5
Civilutskottets utlåtande CU6
Politiska alternativ
Kammarens föredragningslistor 2010/11:44
2010/11:44
Torsdagen den 20 januari 2011
Kl. 14.00
Frågestund
15.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Avsägelse
1 Erik Bengtzboe M som ersättare för
talmannen fr.o.m. den 21 januari 2011
Anmälan om ny
ersättare för talmannen
2 Peder Wachtmeister M som ersättare för
talmannen fr.o.m. den 21 januari 2011
Frågestund
Kammarens talarlista 2011-01-19
Onsdagen den 19 januari 2011
Kl. 09.00
Partiledardebatt
Nr
1
Partiledardebatt
Debattregler
Varje talare
har rätt till ett anförande på högst tio minuter. Statsministern inleder och
därefter följer partierna i storleksordning. På varje anförande gäller fri
replikrätt för de anmälda talarna, även här med partierna
Kammarens föredragningslistor 2010/11:43
2010/11:43
Onsdagen den 19 januari 2011
Kl. 09.00
Partiledardebatt
1 Partiledardebatt
Ansökan om ledighet
2 Morgan Johansson S fr.o.m. den 1 mars 2011
t.o.m. den 17 juni 2011
Ersättare Laila Olsen S Ärenden
för hänvisning till utskott
Förslag
Propositioner
3 2010/11:47 En samlad strategi för alkohol-narkotika-dopnings-
Kammarens föredragningslistor 2010/11:42
2010/11:42
Tisdagen den 18 januari 2011
Kl. 13.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena fredagen den
17, måndagen den 20, tisdagen den 21 och onsdagen den 22 december
Anmälan om inkommen
granskningsrapport från Riksrevisionen
2 RiR
Kammarens föredragningslistor 2010/11:41
2010/11:41
Onsdagen den 22 december 2010
Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
16 december
Berättelse från Valprövningsnämnden
2 Tina Acketoft FP som ny riksdagsledamot
fr.o.m. den 21 december
Avsägelse
3 Ulf Nilsson FP som suppleant i
Europarådets
Kammarens talarlista 2010-12-21
Tisdagen den 21 december 2010 första
sammanträdet Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter
debattens slut
13.00
Återrapportering
från Europeiska rådets möte
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Trafikutskottets betänkande TU1
Utgiftsområde 22 Kommunikationer
1 Lotta Finstorp M 3
2 Anders Ygeman S 10
3 Stina
Kammarens föredragningslistor 2010/11:40
2010/11:40
Tisdagen den 21 december 2010 andra
sammanträdet Arbetsplenum sammanträdet börjar 10 min. efter det
första sammanträdet som påbörjades kl. 9.00 Beslut efter
debattens slut
Avslutning
Ärende för debatt och avgörande
beslut efter debattens slut
Reservationer
Finansutskottets betänkanden
1 2010/11:FiU10
Kammarens föredragningslistor 2010/11:39
2010/11:39
Tisdagen den 21 december 2010 första
sammanträdet Kl. 09.00
Arbetsplenum Votering efter debattens slut
13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet onsdagen den
15 december
Anmälan om kompletteringsval
2 Krister Örnfjäder S som suppleant
Kammarens talarlista 2010-12-20
Måndagen den 20 december 2010
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
59
Civilutskottets betänkande CU4
Ett förstärkt integritetsskydd i
försäkringssammanhang
1 Maria Abrahamsson M 6
0.06
0.06
60
Civilutskottets betänkande CU1
Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning,
Kammarens föredragningslistor 2010/11:38
2010/11:38
Måndagen den 20 december 2010
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet måndagen den
13 och tisdagen den 14 december
Avsägelser
2 Torkild Strandberg FP som ledamot i
riksdagen fr.o.m. tisdagen den 21 december
3 Eva Olofsson V som suppleant i
justitieutskottet
Kammarens talarlista 2010-12-17
Fredagen den 17 december 2010
Kl. 09.00
Arbetsplenum ingen
votering Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
18
Socialutskottets betänkande SoU1
Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och
social omsorg m.m. 1 Maria Lundqvist-Brömster FP 3
2 Kenneth Johansson C 8
3 Lena Hallengren S 10
4 Mats Gerdau M 8
5 Agneta Luttropp
Kammarens föredragningslistor 2010/11:37
2010/11:37
Fredagen den 17 december 2010
Kl. 09.00
Arbetsplenum ingen
votering Meddelande om skriftliga frågor och
svar under juluppehållet
1 Talmannen har beslutat att skriftliga frågor
som lämnas efter kl. 10.00 fredagen den 17 december 2010 t.o.m. kl. 10.00
fredagen den 7 januari 2011 ska besvaras senast inom
Kammarens talarlista 2010-12-16
Torsdagen den 16 december 2010
Kl. 10.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
8
Socialförsäkringsutskottets betänkande
SfU1
Utgiftsområde 12
Ekonomisk trygghet för familjer och barn
1 Annelie Karlsson S 8
2 Magnus Ehrencrona MP 8
3 Erik Almqvist SD 8
4 Wiwi-Anne
Kammarens föredragningslistor 2010/11:36
2010/11:36
Torsdagen den 16 december 2010
Kl. 10.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet fredagen den
10 december
2 Meddelande om preliminär
sammanträdesplan med voteringstider t.o.m. vecka 8
Ärende för
hänvisning till utskott Förslag
EU-dokument
Kammarens talarlista 2010-12-15
Onsdagen den 15 december 2010
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
13
Civilutskottets betänkande CU19
Ändring i
marknadsföringslagen
14
Sammansatta utrikes- och
försvarsutskottets betänkande UFöU1
Fortsatt svenskt deltagande i
internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan
Kammarens talarlista 2010-12-14
Tisdagen den 14 december 2010
Kl. 12.00
Val uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Arbetsplenum
15.30
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
34
Justitieutskottets betänkande JuU1
Utgiftsområde 4 Rättsväsendet
1 Morgan Johansson S 12
2 Johan Linander C 12
3 Maria Ferm MP 10
4 Krister Hammarbergh
Kammarens föredragningslistor 2010/11:34
2010/11:34
Tisdagen den 14 december 2010
Kl. 12.00
Val uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Arbetsplenum
15.30
Votering
Val
1 Val av chefsjustitieombudsman Cecilia
Nordenfelt
2 Omval av ställföreträdande justitieombudsman
Jan Pennlöv
3 Utseende av riksrevisor Claes Norgren till
riksrevisor med administrativt