Sök
5 110 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på EU-nämndens protokoll, kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, sorterat efter datum
Kammarens talarlista 2024-04-03
Onsdagen den 3 april 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
23
Konstitutionsutskottets betänkande KU13
Fri- och rättigheter
1
Ulrik Nilsson M 6
2
Mariya Voyvodova S 6
3
Jessica Wetterling V 6
4
Victoria Tiblom SD 6
5
Gudrun Brunegård KD 6
6
Malin Björk C 6
7
Malin
Kammarens föredragningslistor 2023/24:91
Kammarens föredragningslistor
2023/24:91
Onsdagen den 3 april 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Anmälan om ersättare
1
Anette Rangdag SD som ersättare fr.o.m. den 2 april t.o.m. den 30 juni under Josef Franssons SD ledighet
2
Paula Örn S som ersättare fr.o.m. den 4 april t.o.m. den 29 november under Aylin
Kammarens föredragningslistor 2023/24:90
Kammarens föredragningslistor
2023/24:90
Tisdagen den 2 april 2024 Kl. 13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Återrapportering från Europeiska rådets möte den 20-21 mars
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdena
Kammarens föredragningslistor 2023/24:89
Kammarens föredragningslistor
2023/24:89
Fredagen den 22 mars 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 1 mars
Anmälan om kompletteringsval
2
Camilla Rinaldo Miller KD som suppleant i socialutskottet
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
EU-nämndens dokument 2023/24:31
EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2023/24:31
DATUM
2024-03-22
TID
09.00 10.40
NÄRVARANDE
Se bilaga 1
Anm. En fullständig redogörelse av samrådet i EU-nämnden framgår av uppteckningarna från sammanträdet. 1
Jordbruks- och fiskefrågor
Landsbygdsminister Peter Kullgren samt medarbetare från Landbygds- och infrastrukturdepartementet
Kammarens talarlista 2024-03-21
Torsdagen den 21 mars 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
11
Utrikesutskottets betänkande UU15
Mellanöstern och Nordafrika
1
Stefan Olsson M 8
2
Aron Emilsson SD 8
3
Yusuf Aydin KD 8
4
Johan Büser S 8
5
Lotta Johnsson Fornarve V 8
6
Kerstin
Kammarens föredragningslistor 2023/24:88
Kammarens föredragningslistor
2023/24:88
Torsdagen den 21 mars 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 29 februari
Anmälan om ny riksdagsledamot
2
Göran Hargestam SD fr.o.m. den 15 mars
Avsägelse
3
Lili André
Kammarens talarlista 2024-03-20
Onsdagen den 20 mars 2024 Kl. 09.00
Utrikespolitisk debatt
Arbetsplenum
16.00
Parentation
Votering
Nr
1
Utrikespolitisk debatt med anledning av Sveriges medlemskap i Nato
Debattregler
Utrikesministern inleder debatten med att presentera regeringens utrikespolitiska deklaration med anledning av Sveriges medlemskap
Kammarens föredragningslistor 2023/24:87
Kammarens föredragningslistor
2023/24:87
Onsdagen den 20 mars 2024 Kl. 09.00
Utrikespolitisk debatt
Arbetsplenum
16.00
Parentation
Votering
1
Utrikespolitisk debatt med anledning av Sveriges medlemskap i Nato
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 28 februari Meddelande
EU-nämndens dokument 2023/24:30
EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2023/24:30
DATUM
2024-03-20
TID
14.00 15.35
NÄRVARANDE
Se bilaga 1
Anm. En fullständig redogörelse av samrådet i EU-nämnden framgår av uppteckningarna från sammanträdet. 1
Europeiska rådet
Statsminister Ulf Kristersson m.fl. från Statsrådsberedningen och Utrikesdepartementet,
Kammarens föredragningslistor 2023/24:86
Kammarens föredragningslistor
2023/24:86
Tisdagen den 19 mars 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 27 februari
Meddelande om parentation
2
Onsdagen den 20 mars kl. 16.00 för att hedra minnet av
Kammarens föredragningslistor 2023/24:85
Kammarens föredragningslistor
2023/24:85
Fredagen den 15 mars 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 22 februari Anmälan om ersättare
2
Joanna Lewerentz M som ersättare fr.o.m. den 22 april t.o.m. den 1 december under Magdalena Thuressons
EU-nämndens dokument 2023/24:29
EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2023/24:29
DATUM
2024-03-15
TID
09.00 10.55
NÄRVARANDE
Se bilaga 1
Anm. En fullständig redogörelse av samrådet i EU-nämnden framgår av uppteckningarna från sammanträdet. 1
Utrikesfrågor
Utrikesminister Tobias Billström samt medarbetare från Utrikes-departementet och Statsrådsberedningen,
Kammarens talarlista 2024-03-14
Torsdagen den 14 mars 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
23
Utrikesutskottets betänkande UU6
Det svenska ordförandeskapet i Europeiska unionens råd första halvåret 2023
1
Statsrådet Jessika Roswall M 12
2
Linnéa Wickman S 8
3
Rasmus Giertz SD 4
Kammarens föredragningslistor 2023/24:84
Kammarens föredragningslistor
2023/24:84
Torsdagen den 14 mars 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2023/24:536 av Ingela Nylund Watz S Universitetsstatus för Södertörns högskola
2
2023/24:541 av Niklas Sigvardsson S Omställningsstudiestödet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:83
Kammarens föredragningslistor
2023/24:83
Tisdagen den 12 mars 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Meddelande om frågestund
1
Torsdagen den 14 mars kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
2
2023/24:33 Torsdagen den 7 mars
SoU
Anmälan om fördröjda
Kammarens föredragningslistor 2023/24:82
Kammarens föredragningslistor
2023/24:82
Fredagen den 8 mars 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 16 februari Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2023/24:586 av Lorena Delgado Varas V Sveriges agerande i förhandlingarna om
EU-nämndens dokument 2023/24:28
EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2023/24:28
DATUM
2024-03-08
TID
09.00 10.40
NÄRVARANDE
Se bilaga 1
Anm. En fullständig redogörelse av samrådet i EU-nämnden framgår av uppteckningarna från sammanträdet. 1
Ekonomiska och finansiella frågor
Finansminister Elisabeth Svantesson samt medarbetare från Finans-departementet
Kammarens talarlista 2024-03-07
Torsdagen den 7 mars 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
11
Konstitutionsutskottets betänkande KU6
Sekretess för uppgifter om jägare hos länsstyrelsen och Polismyndigheten
1
Malin Larsson S 6
2
Mattias Eriksson Falk SD 6
3
Erik Ottoson M 6
0.18
Kammarens föredragningslistor 2023/24:81
Kammarens föredragningslistor
2023/24:81
Torsdagen den 7 mars 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 15 februari Anmälan om kompletteringsval
2
Eleonore Lundkvist M som suppleant i socialförsäkringsutskottet