Sök
4 477 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på EU-nämndens dokument (övrigt), kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, Riksrevisionens granskningsrapporter, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2023/24:24
Kammarens föredragningslistor
2023/24:24
Fredagen den 27 oktober 2023 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
1
Särskild debatt om situationen i Israel och Palestina
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 6 oktober
Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
3
Patrik
Kammarens föredragningslistor 2023/24:23
Kammarens föredragningslistor
2023/24:23
Torsdagen den 26 oktober 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 5 oktober
Avsägelse
2
Rebecka Le Moine MP som suppleant i utrikesutskottet
Anmälan om kompletteringsval
3
Emma
Kammarens talarlista 2023-10-25
Onsdagen den 25 oktober 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
10
Konstitutionsutskottets betänkande KU2
Effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner
1
Victoria Tiblom SD 4
2
Eva Lindh S 6
3
Lars Johnsson M 6
4
Samuel Gonzalez Westling V 6
5
Christofer Bergenblock
Kammarens föredragningslistor 2023/24:22
Kammarens föredragningslistor
2023/24:22
Onsdagen den 25 oktober 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 4 oktober
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:92 av Beatrice Timgren SD Begränsningsförslag av PFAS-kemikalier
Kammarens föredragningslistor 2023/24:21
Kammarens föredragningslistor
2023/24:21
Tisdagen den 24 oktober 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 3 oktober
Meddelande om frågestund
2
Torsdagen den 26 oktober kl. 14.00
Meddelande om återrapportering
Kammarens föredragningslistor 2023/24:20
Kammarens föredragningslistor
2023/24:20
Fredagen den 20 oktober 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 29 september
Anmälan om ersättare
2
Jonathan Svensson S som ersättare fr.o.m. den 23 oktober t.o.m. den 10 december under Paula Holmqvists
Kammarens föredragningslistor 2023/24:19
Kammarens föredragningslistor
2023/24:19
Torsdagen den 19 oktober 2023 Kl. 12.00
Val
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Val
1
Val av 20 ledamöter i Nordiska rådets svenska delegation
2
Val av 20 suppleanter i Nordiska rådets svenska delegation
Justering av protokoll
3
Justering av protokoll från sammanträdet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:18
Kammarens föredragningslistor
2023/24:18
Onsdagen den 18 oktober 2023 Kl. 10.00
Återrapportering från informellt möte mellan EU:s stats- och regeringschefer
1
Återrapportering från informellt möte mellan EU:s stats- och regeringschefer den 6 oktober
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:17
Kammarens föredragningslistor
2023/24:17
Tisdagen den 17 oktober 2023 Kl. 13.00
Tyst minut för offren för gårdagens terrordåd i Bryssel
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Tyst minut för offren för gårdagens terrordåd i Bryssel
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdena
Kammarens föredragningslistor 2023/24:16
Kammarens föredragningslistor
2023/24:16
Fredagen den 6 oktober 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 15 september
Avsägelser
2
Juno Blom L som suppleant i finansutskottet
3
Martin Melin L som suppleant i civilutskottet
4
Emma Nohrén
Kammarens föredragningslistor 2023/24:15
Kammarens föredragningslistor
2023/24:15
Torsdagen den 5 oktober 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 14 september
Avsägelser
2
Isabell Mixter V som suppleant i konstitutionsutskottet
3
Nadja Awad V som suppleant
Kammarens talarlista 2023-10-04
Onsdagen den 4 oktober 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Beslut efter debattens slut
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
11
Konstitutionsutskottets utlåtande KU4
Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till förordning om fastställande av ytterligare förfaranderegler avseende verkställighet av dataskyddsförordningen
0.00
0.00
Totalt anmäld tid 0 tim. 0 min.
Kammarens föredragningslistor 2023/24:14
Kammarens föredragningslistor
2023/24:14
Onsdagen den 4 oktober 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Beslut efter debattens slut
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 13 september
Anmälan om ersättare
2
Lars Larsson SD som ersättare fr.o.m. den 3 oktober t.o.m. den 8 oktober
Kammarens föredragningslistor 2023/24:13
Kammarens föredragningslistor
2023/24:13
Tisdagen den 3 oktober 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 12 september
Meddelande om frågestund
2
Torsdagen den 5 oktober kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Kammarens föredragningslistor 2023/24:12
Kammarens föredragningslistor
2023/24:12
Fredagen den 29 september 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om kompletteringsval
1
Johnny Svedin SD som suppleant i skatteutskottet
2
Ulf Lindholm SD som suppleant i civilutskottet
3
Aron Emilsson SD som suppleant i försvarsutskottet
4
Erik Hellsborn SD som
Kammarens talarlista 2023-09-28
Torsdagen den 28 september 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
15.30
Särskild debatt
Nr
12
Särskild debatt om den afrikanska svinpesten
På begäran av Centerpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om den afrikanska svinpesten. Debattregler
En företrädare för varje parti har rätt att
Kammarens föredragningslistor 2023/24:11
Kammarens föredragningslistor
2023/24:11
Torsdagen den 28 september 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
15.30
Särskild debatt
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2023/24:12 av Linus Lakso MP Stopp för rysk fossilgas
2
2023/24:30 av Tobias Andersson SD Riksrevisionens rapport om tidigare
Kammarens talarlista 2023-09-27
Onsdagen den 27 september 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Beslut efter debattens slut
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
9
Finansutskottets utlåtande FiU17
Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till ny ändring av systemet för Europeiska unionens egna medel
0.00
0.00
Totalt anmäld tid 0 tim. 0 min.
Kammarens föredragningslistor 2023/24:10
Kammarens föredragningslistor
2023/24:10
Onsdagen den 27 september 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Beslut efter debattens slut
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Propositioner
1
2023/24:6 Auktorisationssystem i fråga om tjänster för elektronisk identifiering och digital post
TU
2
2023/24:8 Ökad motståndskraft
Kammarens föredragningslistor 2023/24:9
Kammarens föredragningslistor
2023/24:9
Tisdagen den 26 september 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
1
Björn Wiechel S fr.o.m. den 25 september
Därmed upphörde Fredrik Stenbergs S uppdrag som ersättare
Meddelande om frågestund