Sök
6 251 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Framställningar och redogörelser, kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, sorterat efter datum
Redogörelse 2023/24:NSÖ1
Redogörelse till riksdagen 2023/24:NSÖ1
Verksamhetsredogörelse för Nämnden för prövning av statsråds och vissa andra befattningshavares övergångsrestriktioner 2023
Till riksdagen
Nämnden ska enligt 11 lagen 2018:677 med instruktion för Nämnden för prövning av statsråds och vissa andra befattningshavares övergångsrestrik
- Inlämnad
- 2024-02-06
- Sista motionsdag
- 2024-02-21
Kammarens föredragningslistor 2023/24:66
Kammarens föredragningslistor
2023/24:66
Tisdagen den 6 februari 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
15.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 16 januari
Meddelande om frågestund
2
Kammarens föredragningslistor 2023/24:65
Kammarens föredragningslistor
2023/24:65
Fredagen den 2 februari 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Avsägelse
1
Camilla Brodin KD som suppleant i konstitutionsutskottet
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:398 av Niklas Sigvardsson S Social snedrekrytering till högre utbildning
Anmälan om faktapromemoria
Redogörelse 2023/24:RAN1
Redogörelse till riksdagen 2023/24:RAN1
Verksamhetsredogörelse för Riksdagens ansvarsnämnd 2023
Till riksdagen
Riksdagens ansvarsnämnd ska enligt 4 andra stycket lagen RFS 1980:4 1980:607 om beslutande organ i frågor om disciplinansvar m.m. beträffande arbetstagare hos riksdagen och dess myndigheter varje år lämna en
- Inlämnad
- 2024-02-01
- Sista motionsdag
- 2024-02-21
Kammarens föredragningslistor 2023/24:64
Kammarens föredragningslistor
2023/24:64
Torsdagen den 1 februari 2024 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
1
Rose-Marie Carlsson S fr.o.m. 31 januari
Därmed upphörde Zinaida Kajevic S uppdrag som ersättare
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:364
Kammarens talarlista 2024-01-31
Onsdagen den 31 januari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
9
Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU8
Vissa ändringar i regelverket om säkerhetsärenden enligt utlänningslagen
1
Jessica Rosencrantz M 8
2
Tony Haddou V 6
3
Ola Möller S 6
4
Ulrika Liljeberg C 8
Kammarens föredragningslistor 2023/24:63
Kammarens föredragningslistor
2023/24:63
Onsdagen den 31 januari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2023/24:366 av Niklas Sigvardsson S Arbetsmarknadskunskap i gymnasieskolan
2
2023/24:376 av Nadja Awad V NPF-elever och självmordsbenägenhet
3
2023/24:387
Kammarens föredragningslistor 2023/24:62
Kammarens föredragningslistor
2023/24:62
Tisdagen den 30 januari 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om ersättare
1
Anette Rangdag SD fr.o.m. den 26 januari t.o.m. den 31 mars under Josef Franssons SD ledighet
2
Paula Örn S fr.o.m. i dag t.o.m. den 3 april under Aylin
Kammarens föredragningslistor 2023/24:61
Kammarens föredragningslistor
2023/24:61
Torsdagen den 25 januari 2024 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Anmälan om ersättare
1
Jonathan Svensson S som ersättare fr.o.m. den 29 januari t.o.m. den 3 mars under Paula Holmqvists S ledighet
Avsägelser
2
Linus Lakso MP som suppleant i finansutskottet
Kammarens talarlista 2024-01-24
Onsdagen den 24 januari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
17
Justitieutskottets betänkande JuU12
Preventiva vistelseförbud
1
Richard Jomshof SD 6
2
Mattias Vepsä S 6
3
Fredrik Kärrholm M 6
4
Gudrun Nordborg V 8
5
Torsten Elofsson KD 8
6
Malin Björk C 8
7
Kammarens föredragningslistor 2023/24:60
Kammarens föredragningslistor
2023/24:60
Onsdagen den 24 januari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Avsägelse
1
Thomas Ardenfors M som ersättare i riksdagen
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Proposition
2
2023/24:60 En telesamverkansgrupp för fredstida kriser och höjd beredskap
TU
Motioner
Kammarens föredragningslistor 2023/24:59
Kammarens föredragningslistor
2023/24:59
Tisdagen den 23 januari 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Meddelande om frågestund
1
Torsdagen den 25 januari kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2023/24:13 Tisdagen den 16 januari SfU
3
2023/24:13
Kammarens föredragningslistor 2023/24:58
Kammarens föredragningslistor
2023/24:58
Fredagen den 19 januari 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om vice ordförande i utskott
1
Tony Haddou V som vice ordförande i socialförsäkringsutskottet fr.o.m. den 18 januari
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
EU-dokument
2
COM2023 636 Förslag till Europaparlamentets
Kammarens föredragningslistor 2023/24:57
Kammarens föredragningslistor
2023/24:57
Torsdagen den 18 januari 2024 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Motioner
med anledning av prop. 2023/24:57 Preventiva vistelseförbud
1
2023/24:2792 av Gudrun Nordborg m.fl. V JuU
2
2023/24:2793 av Rasmus Ling
Kammarens talarlista 2024-01-17
Onsdagen den 17 januari 2024 Kl. 09.00
Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot statsrådet Romina Pourmokhtari
Partiledardebatt 15 minuter efter prövningen av yrkande om misstroendeförklaring, dock tidigast kl. 10.00
Arbetsplenum
16.00
Särskild debatt
Nr
2
Partiledardebatt
Debattregler
Reglerna innebär
Kammarens föredragningslistor 2023/24:56
Kammarens föredragningslistor
2023/24:56
Onsdagen den 17 januari 2024 Kl. 09.00
Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot statsrådet Romina Pourmokhtari
Partiledardebatt 15 minuter efter prövningen av yrkande om misstroendeförklaring, dock tidigast kl. 10.00
Arbetsplenum
16.00
Särskild debatt
1
Prövning
Kammarens talarlista 2024-01-16
Tisdagen den 16 januari 2024 Kl. 13.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
1
Särskild debatt med anledning av resultatet i den senaste PISA-undersökningen
På begäran av Liberalernas riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt med anledning av resultatet i den senaste PISA-undersökningen
Kammarens föredragningslistor 2023/24:55
Kammarens föredragningslistor
2023/24:55
Tisdagen den 16 januari 2024 Kl. 13.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Särskild debatt med anledning av resultatet i den senaste PISA-undersökningen
Förnyad bordläggning
2
Yrkande om misstroendeförklaring mot statsrådet Romina
Kammarens föredragningslistor 2023/24:54
Kammarens föredragningslistor
2023/24:54
Torsdagen den 21 december 2023 Kl. 14.00
Bordläggningsplenum
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 30 november Avsägelser
2
Linus Lakso MP som ledamot i skatteutskottet fr.o.m. den 1 januari 2024
3
Annika Hirvonen MP som ledamot
Kammarens talarlista 2023-12-20
Onsdagen den 20 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut
Avslutning
Interpellationssvar
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
26
Finansutskottets betänkande FiU3
Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner
1
Mattias Eriksson Falk SD 8
2
Eva Lindh S 10
3
Adam Reuterskiöld M 10
4