Sök
331 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Departementsserien, kadep, Kammarens föredragningslistor, Kammarens talarlistor, KU:s särskilda protokoll, 2008/09, sorterat efter datum
Konstitutionsutskottets särskilda protokoll 2008/09:45
KONSTITUTIONSUTSKOTTET
SÄRSKILT
PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:45
DATUM
Torsdagen den 11
juni 2009
TID
09.00-09.05
NÄRVARANDE
Se bilaga 1
1
Justering av protokoll
Protokoll från sammanträdet den 9 juni
2009 justerades. 2
Granskningsärende 5 Statsrådet Mats Odells försäljning av
aktieinnehav
Utskottet
Kammarens föredragningslistor 2008/09:141
2008/09:141
Torsdagen den 10 september 2009
Kl. 13.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
3 september
Avsägelse
2 Björn Hamilton m som ledamot i
Riksrevisionens styrelse
Anmälan om kompletteringsval
3 Tina Acketoft fp som suppleant i
Riksrevisionens styrelse
Kammarens föredragningslistor 2008/09:139
2008/09:140
Torsdagen den 3 september 2009
Kl. 13.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
20 augusti
Anmälan om återtagande av plats i
riksdagen
2 Fredrik Malm fp fr.o.m. i dag som
statsrådsersättare för utbildningsminister Jan Björklund fp Därmed upphör Gulan
Kammarens föredragningslistor 2008/09:138
2008/09:138
Torsdagen den 13 augusti 2009
Kl. 13.00
Interpellationssvar
Justering
av protokoll
1 Protokollen från sammanträdena torsdagen den
18, måndagen den 22 och tisdagen den 23 juni 2 Anmälan
om interpellationer
3 Anmälan
om skriftliga frågor och svar
Meddelande
om namnändring
4 Emma Löfdahl Landberg
Kammarens talarlista 2009-06-23
Tisdagen den 23 juni 2009
Kl. 09.00
Interpellationssvar
11.00
Arbetsplenum
13.00
Återrapportering
från Europeiska rådets möte
Information från
regeringen
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
14
Finansutskottets utlåtande FiU42
Finansiell
tillsyn
1 Emma Henriksson kd 3
2 Jörgen Hellman s 8
3 Jacob Johnson
Kammarens föredragningslistor 2008/09:137
2008/09:137
Tisdagen den 23 juni 2009
Kl. 09.00
Interpellationssvar Arbetsplenum tidigast kl. 11.00 Beslut efter
debattens slut
13.00
Återrapportering
från Europeiska rådets möte
Information från
regeringen
Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet onsdagen den
17 juni Berättelse från Valprövningsnämnden
Kammarens föredragningslistor 2008/09:136
2008/09:136
Måndagen den 22 juni 2009
Kl. 13.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1 Protokoll från sammanträdena måndagen den 15
och tisdagen den 16 juni
2 Anmälan om förändring i regeringens
sammansättning
Anmälan om
ersättare för statsråd
3 Emma Löfdahl Landberg fp som ersättare för
statsrådet
Kammarens föredragningslistor 2008/09:135
2008/09:135
Torsdagen den 18 juni 2009
Kl. 11.00
Interpellationssvar
Justering
av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet fredagen den
12 juni
Svar på interpellationer
Statsrådet Tobias Billström m 2 2008/09:563 av Kalle Larsson v Politiskt ansvar för återvändandearbetet i
asylprocessen
Tidigast kl 12.00
Kammarens talarlista 2009-06-17
Onsdagen den 17 juni 2009
Kl. 09.00
Partiledardebatt
Arbetsplenum
Votering efter
debattens slut Avslutning
Nr
6
Partiledardebatt
Debattregler
Varje
talare har rätt till ett
anförande på högst tio minuter. Statsministern inleder, och därefter följer partierna i storleksordning. På
varje anförande gäller fri
Kammarens föredragningslistor 2008/09:134
2008/09:134
Onsdagen den 17 juni 2009
Kl. 09.00
Partiledardebatt
Arbetsplenum
Votering efter
debattens slut
Avslutning
Justering
av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den
11 juni
Avsägelser
2 Lars Leijonborg fp som ledamot i riksdagen
fr.o.m. i dag
3 Alf Svensson kd som ledamot i riksdagen
Kammarens föredragningslistor 2008/09:133
2008/09:133
Tisdagen den 16 juni 2009
Kl. 09.00
Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Arbetsplenum
15.00
Votering
Justering
av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet onsdagen den
10 juni
Berättelse
från Valprövningsnämnden
2 Om utsedda företrädare och ersättare i
Europaparlamentet
Kammarens talarlista 2009-06-15
Måndagen den 15 juni 2009
Kl. 11.00
Arbetsplenum ingen
votering Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
5
Finansutskottets betänkande FiU35
Ändring av täckningsbeloppet för
insättningsgarantin
1 Lars Elinderson m 6
0.06
0.06
6
Finansutskottets betänkande FiU38
Gränsöverskridande fusioner för
finansiella företag,
Kammarens föredragningslistor 2008/09:132
2008/09:132
Måndagen den 15 juni 2009
Kl. 11.00
Arbetsplenum ingen
votering Justering av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet måndagen den 8
och tisdagen den 9 juni
Anmälan om kompletteringsval
2 Jan Erik Ågren kd som suppleant i miljö- och
jordbruksutskottet och näringsutskottet under Liza-Maria Norlins
Kammarens talarlista 2009-06-12
Fredagen den 12 juni 2009
Kl. 09.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
20
Försvarsutskottets betänkande FöU10
Försvarets inriktning
1 Anders Karlsson s 10
2 Gunilla Wahlén v 12
3 Peter Rådberg mp 12
4 Rolf Gunnarsson m 15
5 Kerstin Lundgren c 10
6 Allan Widman fp 12
7 Else-Marie Lindgren
Kammarens föredragningslistor 2008/09:131
2008/09:131
Fredagen den 12 juni 2009
Kl. 09.00
Arbetsplenum ingen
votering Anmälan om kompletteringsval
1 Björn Lind s som suppleant i försvarsutskottet
och socialförsäkringutskottet under Magdalena Streijfferts s ledighet
fr.o.m. den 7 augusti 2009 t.o.m. den 15 februari 2010
Anmälan om inkommen faktapromemoria
Kammarens talarlista 2009-06-11
Torsdagen den 11 juni 2009
Kl. 10.00
Votering
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
14
Socialutskottets betänkande SoU25
Handel med vissa receptfria läkemedel
1 Maria Lundqvist-Brömster fp 3
2 Ylva Johansson s 8
3 Elina Linna v 10
4 Thomas Nihlén mp 10
5 Kenneth
Kammarens föredragningslistor 2008/09:130
2008/09:130
Torsdagen den 11 juni 2009
Kl. 10.00
Votering
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Justering
av protokoll
1 Protokollet från sammanträdet fredagen den 5
juni
Avsägelse
2 Roland Bäckman s som suppleant i
utbildningsutskottet
Anmälan om
kompletteringsval
3 Jan Emanuel Johansson s som
Kammarens talarlista 2009-06-10
Onsdagen den 10 juni 2009
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Utbildningsutskottets betänkande UbU13
Offentliga bidrag på lika villkor
1 Marie Granlund s 8
2 Rossana Dinamarca v 8
3 Mats Pertoft mp 8
4 Sofia Larsen c 8
5 Mats Gerdau m 8
6 Christer Nylander fp 6
Kammarens föredragningslistor 2008/09:129
2008/09:129
Onsdagen den 10 juni 2009
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Avsägelse
1 Jeppe Johnsson m som ledamot i riksdagen
fr.o.m. den 16 augusti 2009
Anmälan om uppteckningar vid
EU-nämndens sammanträden
2 2008/09:35 Onsdagen den 20 maj
Ärende för hänvisning
till utskott
Förslag
Proposition
3 2008/09:200
Konstitutionsutskottets särskilda protokoll 2008/09:44
KONSTITUTIONSUTSKOTTET
SÄRSKILT
PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:44
DATUM
Tisdagen den 9 juni
2009
TID
13.07-13.20
NÄRVARANDE
Se bilaga 1
1
Justering av protokoll
Protokoll från sammanträdet den 19 maj
2009 justerades. 2
Anmälningar
Kanslichefen meddelade att en ny
granskningsanmälan inkommit: Granskning