Sök
2 653 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens föredragningslistor, protutdr, sorterat efter relevans
Kammarens föredragningslistor 2023/24:2
Kammarens föredragningslistor
2023/24:2
Tisdagen den 12 september 2023 Kl. 14.00
Riksmötets öppnande
1
Riksmötets öppnande
Kammarens föredragningslistor 2023/24:1
Kammarens föredragningslistor
2023/24:1
Tisdagen den 12 september 2023 Kl. 11.00
Upprop
1
Inledning
2
Anmälan om frånvaro från dagens sammanträde
Anmälan om ersättare
3
Lars Larsson SD som ersättare fr.o.m. den 4 september t.o.m. den 2 oktober under Sara-Lena Bjälkös SD ledighet
4
Agneta Nilsson S som ersättare
Kammarens föredragningslistor 2023/24:3
Kammarens föredragningslistor
2023/24:3
Onsdagen den 13 september 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
12.00
Partiledardebatt
16.00
Votering
Avsägelse
1
Cecilia Rönn L som suppleant i finansutskottet
Anmälan om kompletteringsval
2
Cecilia Rönn L som ledamot i finansutskottet
Anmälan om faktapromemoria
Ansvarigt utskott
Kammarens föredragningslistor 2023/24:5
Kammarens föredragningslistor
2023/24:5
Fredagen den 15 september 2023 Kl. 09.00
Inledning om märkesdag
Interpellationssvar
1
Inledning om märkesdag
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2022/23:422 av Eva Lindh S Möjlighet för kommuner till samverkan
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Proposition
Kammarens föredragningslistor 2023/24:6
Kammarens föredragningslistor
2023/24:6
Tisdagen den 19 september 2023 Kl. 13.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Särskild debatt om klimatanpassning
Meddelande om frågestund
2
Torsdagen den 21 september kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
Kammarens föredragningslistor 2023/24:4
Kammarens föredragningslistor
2023/24:4
Torsdagen den 14 september 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
EU-dokument
1
COM2023 411 Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om växter som framställts med vissa nya genomiska metoder och därav
Kammarens föredragningslistor 2023/24:7
Kammarens föredragningslistor
2023/24:7
Onsdagen den 20 september 2023 Kl. 13.00
Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande
1
Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande
Avsägelser
2
Angelica Lundberg SD som ledamot i civilutskottet
3
Mona Olin SD som ledamot i socialförsäkringsutskottet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:8
Kammarens föredragningslistor
2023/24:8
Torsdagen den 21 september 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 31 augusti
Anmälan om kompletteringsval
2
Anna-Lena Blomkvist SD som suppleant i socialutskottet
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Kammarens föredragningslistor 2023/24:12
Kammarens föredragningslistor
2023/24:12
Fredagen den 29 september 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om kompletteringsval
1
Johnny Svedin SD som suppleant i skatteutskottet
2
Ulf Lindholm SD som suppleant i civilutskottet
3
Aron Emilsson SD som suppleant i försvarsutskottet
4
Erik Hellsborn SD som
Kammarens föredragningslistor 2023/24:29
Kammarens föredragningslistor
2023/24:29
Tisdagen den 14 november 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 24 oktober
Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
2
Ola Möller S fr.o.m. i dag
Därmed
Kammarens föredragningslistor 2023/24:30
Kammarens föredragningslistor
2023/24:30
Onsdagen den 15 november 2023 Kl. 09.00
EU-politisk partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
1
EU-politisk partiledardebatt
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 25 oktober
Meddelande om särskild debatt om åtgärder för att
Kammarens föredragningslistor 2023/24:32
Kammarens föredragningslistor
2023/24:32
Fredagen den 17 november 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 27 oktober
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
2
2023/24:12 Torsdagen den 16 november
MJU
Anmälan om fördröjt svar
Kammarens föredragningslistor 2023/24:40
Kammarens föredragningslistor
2023/24:40
Fredagen den 1 december 2023 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 10 november
Anmälan om vice ordförande i utskott
2
Lars Wistedt SD som vice ordförande i försvarsutskottet fr.o.m. den 30 november
Kammarens föredragningslistor 2023/24:41
Kammarens föredragningslistor
2023/24:41
Måndagen den 4 december 2023 Kl. 11.00
Interpellationssvar
Meddelande om statsministerns frågestund
1
Torsdagen den 7 december kl. 14.00
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2023/24:169 av Linus Sköld S Rättssäkerhet och barnperspektiv i LVU-ärenden
3
2023/24:195
Kammarens föredragningslistor 2023/24:43
Kammarens föredragningslistor
2023/24:43
Onsdagen den 6 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 15 november
Avsägelse
2
Ali Esbati V som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 8 januari 2024
3
Margareta Cederfelt M som ledamot
Kammarens föredragningslistor 2023/24:42
Kammarens föredragningslistor
2023/24:42
Tisdagen den 5 december 2023 Kl. 13.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 14 november
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:265 av Adam Marttinen SD Särskilda utvisningsanstalter
Ärenden för
Kammarens föredragningslistor 2023/24:44
Kammarens föredragningslistor
2023/24:44
Torsdagen den 7 december 2023 Kl. 12.00
Val
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
Beslut efter debattens slut
Val av ställföreträdande justitieombudsmän
Konstitutionsutskottet har föreslagit
1
Omval av Lars Lindström som ställföreträdande justitieombudsman
2
Kammarens föredragningslistor 2023/24:34
Kammarens föredragningslistor
2023/24:34
Onsdagen den 22 november 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Avsägelse
1
Daniel Helldén MP som ledamot i trafikutskottet
Anmälan om kompletteringsval
2
Per Bolund MP som ledamot i trafikutskottet
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
3
2023/24:168 av
Kammarens föredragningslistor 2023/24:31
Kammarens föredragningslistor
2023/24:31
Torsdagen den 16 november 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Statsministerns frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 26 oktober
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2023/24:159 av Sofie Eriksson S Bostadsbyggande
Kammarens föredragningslistor 2023/24:33
Kammarens föredragningslistor
2023/24:33
Tisdagen den 21 november 2023 Kl. 13.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Särskild debatt om antisemitismen i Sverige
Meddelande om frågestund
2
Torsdagen den 23 november kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt