Dokument & lagar (12 032 träffar)

Föredragningslista 2018/19:54

Föredragningslista 2018/19:54 Fredagen den 15 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Erik Ezelius S som ledamot i konstitutionsutskottet 2 Mats Persson L som ledamot i finansutskottet 3 Johan Pehrson L som ledamot i justitieutskottet 4 Roza Güclü Hedin S som ledamot i utrikesutskottet 5

2019-02-15

Föredragningslista 2018/19:54 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:54 (pdf, 122 kB)

Omröstning 2018/19:TU6 Cykelfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:TU6 Cykelfrågor, förslagspunkt 7 Cykelfrågor Datum: 2019-02-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 16 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 77 0 0 23 M 52 0 0 18 SD 1 55 0 6 C 26 0 0 5 V 24 0 0 4 KD 20 0 0 2 L 15 0 0 5 MP

2019-02-14

Omröstning 2018/19:TU6 Cykelfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:TU6 Cykelfrågor, förslagspunkt 6 Cykelfrågor Datum: 2019-02-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 77 0 0 23 M 52 0 0 18 SD 55 0 1 6 C 26 0 0 5 V 23 0 0 5 KD 0 20 0 2 L 14 0 0 6 MP

2019-02-14

Omröstning 2018/19:TU6 Cykelfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:TU6 Cykelfrågor, förslagspunkt 9 Cykelfrågor Datum: 2019-02-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 18 SD, C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 77 0 0 23 M 52 0 0 18 SD 0 56 0 6 C 0 26 0 5 V 24 0 0 4 KD 20 0 0 2 L 15 0 0 5

2019-02-14

Omröstning 2018/19:TU6 Cykelfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:TU6 Cykelfrågor, förslagspunkt 5 Cykelfrågor Datum: 2019-02-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 12 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 76 0 1 23 M 0 0 52 18 SD 0 57 0 5 C 0 0 26 5 V 24 0 0 4 KD 0 0 20 2 L 15 0 0 5 MP

2019-02-14

Omröstning 2018/19:TU6 Cykelfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:TU6 Cykelfrågor, förslagspunkt 2 Cykelfrågor Datum: 2019-02-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 76 0 1 23 M 0 0 52 18 SD 0 0 57 5 C 0 26 0 5 V 0 0 24 4 KD 0 0 20 2 L 0 0 15 5 MP 13

2019-02-14

Omröstning 2018/19:TU6 Cykelfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:TU6 Cykelfrågor, förslagspunkt 1 Cykelfrågor Datum: 2019-02-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 77 0 0 23 M 0 52 0 18 SD 57 0 0 5 C 25 0 0 6 V 24 0 0 4 KD 20 0 0 2 L 15 0 0 5 MP 14

2019-02-14

Omröstning 2018/19:KrU6 En ny europeisk agenda för kultur

Omröstning: betänkande 2018/19:KrU6 En ny europeisk agenda för kultur, förslagspunkt 1 En ny europeisk agenda för kultur Datum: 2019-02-14 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 77 0 0 23 M 52 0 0 18 SD 0 57 0 5 C 26 0 0 5 V 24

2019-02-14

Omröstning 2018/19:KU14 Översyn av Riksrevisionen - vissa frågor om riksdagen och Riksrevisionen, m.m.

Omröstning: betänkande 2018/19:KU14 Översyn av Riksrevisionen vissa frågor om riksdagen och Riksrevisionen, m.m.förslagspunkt 3 Översyn av Riksrevisionen vissa frågor om riksdagen och Riksrevisionen, m.m. Datum: 2019-02-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2019-02-14

Omröstning 2018/19:KU14 Översyn av Riksrevisionen - vissa frågor om riksdagen och Riksrevisionen, m.m.

Omröstning: betänkande 2018/19:KU14 Översyn av Riksrevisionen vissa frågor om riksdagen och Riksrevisionen, m.m.förslagspunkt 1 Översyn av Riksrevisionen vissa frågor om riksdagen och Riksrevisionen, m.m. Datum: 2019-02-14 Omröstning i sakfrågan Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 77 0 0 23 M 52 0 0 18

2019-02-14

Omröstning 2018/19:FiU6 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2017

Omröstning: betänkande 2018/19:FiU6 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2017, förslagspunkt 2 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2017 Datum: 2019-02-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 77 0 0 23 M 52 0 0 18 SD 53

2019-02-14

Föredragningslista 2018/19:53

Föredragningslista 2018/19:53 Torsdagen den 14 februari 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Avsägelser 1 Åsa Coenraads M som ledamot i EU-nämnden 2 Karin Enström M som ledamot i EU-nämnden 3 Johan Hultberg M som ledamot i EU-nämnden 4 Jessika Roswall M som ledamot i EU-nämnden 5

2019-02-14

Föredragningslista 2018/19:53 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:53 (pdf, 143 kB)

Föredragningslista 2018/19:52

Föredragningslista 2018/19:52 Onsdagen den 13 februari 2019 Kl. 09.00 Utrikespolitisk debatt 1 Utrikespolitisk debatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdena onsdagen den 23 och torsdagen den 24 januari Avsägelser 3 Louise Meijer M som ledamot i konstitutionsutskottet 4 Niklas Wykman

2019-02-13

Föredragningslista 2018/19:52 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:52 (pdf, 116 kB)

Föredragningslista 2018/19:51

Föredragningslista 2018/19:51 Tisdagen den 12 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena måndagen den 21 och tisdagen den 22 januari Anmälan om ersättare 2 Åsa Hartzell M som ersättare fr.o.m. den 25 februari

2019-02-12

Föredragningslista 2018/19:51 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:51 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2018/19:50

Föredragningslista 2018/19:50 Fredagen den 8 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Annelie Karlsson S som ledamot i arbetsmarknadsutskottet 2 Marianne Pettersson S som suppleant i socialförsäkringsutskottet 3 Johan Andersson S som suppleant i utbildningsutskottet 4 Serkan Köse S som suppleant

2019-02-08

Föredragningslista 2018/19:50 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:50 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2018/19:49

Föredragningslista 2018/19:49 Torsdagen den 7 februari 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 17 och fredagen den 18 januari Avsägelser 2 Janine Alm Ericson MP som ledamot i finansutskottet och som suppleant i utrikesutskottet

2019-02-07

Föredragningslista 2018/19:49 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:49 (pdf, 121 kB)

Föredragningslista 2018/19:48

Föredragningslista 2018/19:48 Onsdagen den 6 februari 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Avsägelser 1 Mikael Strandman SD som suppleant i konstitutionsutskottet 2 Jennie Nilsson S som ledamot i krigsdelegationen Anmälan om kompletteringsval 3 Mikael Strandman SD som ledamot i konstitutionsutskottet 4 Per Söderlund

2019-02-06

Föredragningslista 2018/19:48 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2018/19:48 (pdf, 123 kB)

Föredragningslista 2018/19:47

Föredragningslista 2018/19:47 Tisdagen den 5 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 14 och onsdagen den 16 januari Anmälan om nya riksdagsledamöter 2 Linus Sköld S som ledamot i riksdagen

2019-02-05

Föredragningslista 2018/19:47 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:47 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2018/19:46

Föredragningslista 2018/19:46 Fredagen den 1 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 1 2018/19:19 Tisdagen den 29 januari TU Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2018/19:12 av Jörgen Warborn M Stärkt upphovsrätt 3 2018/19:19 av Ingemar Kihlström

2019-02-01

Föredragningslista 2018/19:46 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:46 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2018/19:45

Föredragningslista 2018/19:45 Torsdagen den 31 januari 2019 Kl. 14.00 Val Frågestund Val 1 Val av fyra ledamöter till delegation till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 2 Val av fyra suppleanter till delegation till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol Frågestund

2019-01-31

Föredragningslista 2018/19:45 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:45 (pdf, 125 kB)