Dokument & lagar (29 934 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:572 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:572 Folkmordet i dåvarande Ottomanska riket av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I dag är det 104 år sedan folkmordet på armenier, assyrier/syrianer, kaldéer och pontiska greker i dåvarande Ottomanska riket. I dag, den 24 april, kommer människor världen över att hedra minnet av alla

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:572 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:571 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2018/19:571 Resurserna till Arbetsmiljöverket av Magnus Persson SD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Regeringen har sagt att arbetet med arbetsmiljön är en prioriterad fråga, samtidigt som man kan konstatera att det enligt Arbetsmiljöverket egna rapporter saknas pengar för att ens kunna fullfölja dagens

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:571 av Magnus Persson (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:570 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2018/19:570 Jakt med löshund som kulturarv av Magnus Persson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Den svenska jakten med löshund är en unik och djupt rotad tradition i Sverige med anor långt tillbaka flera generationer. En klassning som kulturarv är en viktig pusselbit för att kunna bevara jakten

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:570 av Magnus Persson (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:569 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:569 IS-terrorister inför rätta i Irak av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Enligt The Sunday Times kan brittiska IS-terrorister komma att ställas inför rätta i Irak. Skälen till detta är flera, men främst handlar det om att det är enklare att på plats avgöra om individerna begått

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:569 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:568 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2018/19:568 Bonusmalus av Rickard Nordin C till Finansminister Magdalena Andersson S I samband med dieselgate framkom det hur olika biltillverkare påverkat programvaran i bilen till sin fördel vid olika tester. Att kunna påverka programvaran i bilen är dock inget nytt. På marknaden finns ett otal sätt att helt öppet

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:568 av Rickard Nordin (C) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:567 av Elin Lundgren (S)

Fråga 2018/19:567 Rätten till sterilisering av Elin Lundgren S till Socialminister Lena Hallengren S I Sverige säger steriliseringslagen i 2 En person som har fyllt tjugofem år får på egen begäran steriliseras, om han eller hon är bosatt i Sverige. Om sterilisering vägras, ska frågan omedelbart underställas Socialstyrelsens

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:567 av Elin Lundgren (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:565 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2018/19:565 Stöd till enskilda flygplatser av Anders Åkesson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Inrikesflyget fyller en viktig roll i transportsystemet genom att tillgodose behovet av långväga resor, såväl inrikes som utrikes. I många delar av landet gör flyget det möjligt att bo, leva och driva företag.

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:565 av Anders Åkesson (C) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:564 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2018/19:564 Förvarsplatser på Kumla av Lotta Olsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Att brottslingar lagförs och får avtjäna sitt straff är viktigt för en rättsstat. Det är en av statens huvuduppgifter att säkra säkerheten och minska brottsligheten och en av de uppgifter som enbart staten

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:564 av Lotta Olsson (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2018/19:563 Mottagandet av barn som befinner sig i läger i Syrien av Maj Karlsson V till Socialminister Lena Hallengren S Under tre månader har vi kunnat följa rapporteringen från de läger dit personer som ingått i IS terrorsekt förts. Antalet barn från Sverige i lägren är enligt DN:s rapportering ca 60. Dessa barn

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:562 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:562 Skjutningar och sprängningar i gängkriminella miljöer av Johan Forssell M till Statsrådet Mikael Damberg S Sverige har allvarliga problem med brott kopplade till kriminella uppgörelser. Skjutningar har blivit vanligare och i fjol inträffade 306 skjutningar där 45 personer dog och 135 personer skadades

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:562 av Johan Forssell (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:561 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:561 Utredning om grundlagsändring i fråga om deltagande i terroristorganisation av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Efter det fruktansvärda terrorattentatet på Drottninggatan den 7 april 2017 slöts en överenskommelse om ett antal åtgärder mot terrorism mellan Moderaterna,

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:561 av Johan Forssell (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:560 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:560 Fusk vid förarprov av Lars Beckman M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Det är självklart av stor vikt att den som genomgår en körkortsutbildning, oavsett om det sker via en trafikskola eller via privat inlärning, har de kunskaper som krävs för att erhålla ett körkort. Om det kommer ut trafikanter

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:560 av Lars Beckman (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:559 av Johan Pehrson (L)

Fråga 2018/19:559 Trygghet och studiero för elever av Johan Pehrson L till Utbildningsminister Anna Ekström S Många av landets kommunala och fristående skolhuvudmän saknar förmåga att agera gällande disciplinära åtgärder såsom tillfällig och permanent omplacering av elev. Nuvarande lagstiftning tar inte tillräcklig höjd

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:559 av Johan Pehrson (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S)

Fråga 2018/19:558 Barnmorskor och läkare på ungdomsmottagningar av Dag Larsson S till Socialminister Lena Hallengren S Sedan som längst 50 år tillbaka har många ungdomsmottagningar drivits i kommunal regi i Stockholms län. De anställda har både medicinsk och psykosocial kompetens samt kompetens inom sex och reproduktiv

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:557 Utrikesdepartementets utlämning av handlingar av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sveriges år i FN:s säkerhetsråd har delvis skuggats av kritiken mot den kampanj för omkring 27 miljoner kronor som syftade till att ge Sverige en av de tillfälliga medlemsplatserna. Kampanjen skulle

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:556 Oberoende utredning av Sveriges kampanj till FN:s säkerhetsråd av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Förenta Nationernas FN säkerhetsråd har det högsta ansvaret för att upprätthålla internationell fred och säkerhet. Genom sin världsomspännande medlemskrets har FN unika förutsättningar

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:555 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2018/19:555 Stämpelskatt av Mikael Larsson C till Finansminister Magdalena Andersson S Vi står inför betydande utmaningar inte minst klimatmässigt, vilket kommer att kräva ett aktivt arbete för att ställa om, såväl av industrin som på politisk nivå. Regeringen har i regeringsförklaringen varit tydlig med att klimatomställningen

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:555 av Mikael Larsson (C) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:554 av Acko Ankarberg Johansson (KD)

Fråga 2018/19:554 Medicintekniska produkter av Acko Ankarberg Johansson KD till Socialminister Lena Hallengren S Hälso- och sjukvården är mångfasetterad. Den innehåller omvårdnad när jag blivit sjuk, specialisthjälp av olika professioner när sjukdomen är sammansatt, läkemedel som jag köper receptfritt på apoteket, cell-

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:554 av Acko Ankarberg Johansson (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:553 Leyla Güvens hungerstrejk av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 23 januari i år frågade jag utrikesministern om situationen för Leyla Güven, som hungerstrejkar sedan den 7 november 2018. Jag tackar för svaret och frågar på nytt eftersom hungerstrejken fortfarande pågår. Güven,

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)