Dokument & lagar (101 181 träffar)

Kommittéberättelse UD

Arbetsgrupp med uppgift att kartlägga faktorer som kan hämma utländska investeringar i Sverige Beteckning UD Departement Utrikesdepartementet Senast ändrad 2010-09-07 Status Bokstavskommitté Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: Direktiv för Lokal Sammansättning Ordförande: Pehrsson, Ulf, fr.o.m.

2019-04-24

Skriftlig fråga 2018/19:569 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:569 IS-terrorister inför rätta i Irak av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Enligt The Sunday Times kan brittiska IS-terrorister komma att ställas inför rätta i Irak. Skälen till detta är flera, men främst handlar det om att det är enklare att på plats avgöra om individerna begått

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:569 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:568 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2018/19:568 Bonusmalus av Rickard Nordin C till Finansminister Magdalena Andersson S I samband med dieselgate framkom det hur olika biltillverkare påverkat programvaran i bilen till sin fördel vid olika tester. Att kunna påverka programvaran i bilen är dock inget nytt. På marknaden finns ett otal sätt att helt öppet

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:568 av Rickard Nordin (C) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:567 av Elin Lundgren (S)

Fråga 2018/19:567 Rätten till sterilisering av Elin Lundgren S till Socialminister Lena Hallengren S I Sverige säger steriliseringslagen i 2 En person som har fyllt tjugofem år får på egen begäran steriliseras, om han eller hon är bosatt i Sverige. Om sterilisering vägras, ska frågan omedelbart underställas Socialstyrelsens

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:567 av Elin Lundgren (S) (pdf, 84 kB)

Betänkande 2018/19:MJU13

Utskottet föreslår med bifall till motionerna 2018/19:2762 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD) yrkande 29 och 2018/19:2819 av Tobias Billström m.fl. (M, C, KD, L) yrkande 114 ett tillkännagivande om läkemedelsrening i avloppsreningsverk. Utskottet föreslår med bifall till motionerna 2018/19:698 av Heléne Björklund (S), 2018/19:2426 av Kristina Yngwe m.fl. (C) yrkande 46, 2018/19:2726 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD) yrkande 17, 2018/19:2819 av Tobias Billström m.fl. (M, C, KD, L) yrkande 115 och 2018/19:2885 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) yrkandena 3 och 9 ett tillkännagivande om internationellt samarbete i havsfrågor.

Förslagspunkter: 19 Reservationer: 20
Justering: 2019-04-11 Debatt: 2019-05-02 Beslut: 2019-05-02

Betänkande 2018/19:MJU13 (pdf, 609 kB)

Betänkande 2018/19:FiU37

Bifall till propositionen.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2019-04-23 Debatt: 2019-05-02 Beslut: 2019-05-02

Betänkande 2018/19:FiU37 (pdf, 1940 kB)

Betänkande 2018/19:FiU23

Redogörelsen läggs till handlingarna. Bifall till framställningarna

Förslagspunkter: 1
Justering: 2019-04-23 Debatt: 2019-05-02 Beslut: 2019-05-02

Betänkande 2018/19:FiU23 (pdf, 628 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Betänkande 2018/19:TU19


Beredning: 2019-05-28 Justering: 2019-06-04

Betänkande 2018/19:MJU11

Utskottet föreslår med bifall till motionerna 2018/19:1287 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) yrkande 33, 2018/19:2425 av Kristina Yngwe m.fl. (C) yrkande 35 och 2018/19:2736 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) yrkande 17 ett tillkännagivande om regler för förprövning och utformning av djurstallar. Avslag på övriga motionsyrkanden.

Förslagspunkter: 18 Reservationer: 25
Justering: 2019-04-09 Debatt: 2019-04-24 Beslut: 2019-04-24

Betänkande 2018/19:MJU11 (pdf, 749 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:565 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2018/19:565 Stöd till enskilda flygplatser av Anders Åkesson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Inrikesflyget fyller en viktig roll i transportsystemet genom att tillgodose behovet av långväga resor, såväl inrikes som utrikes. I många delar av landet gör flyget det möjligt att bo, leva och driva företag.

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:565 av Anders Åkesson (C) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:564 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2018/19:564 Förvarsplatser på Kumla av Lotta Olsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Att brottslingar lagförs och får avtjäna sitt straff är viktigt för en rättsstat. Det är en av statens huvuduppgifter att säkra säkerheten och minska brottsligheten och en av de uppgifter som enbart staten

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:564 av Lotta Olsson (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2018/19:563 Mottagandet av barn som befinner sig i läger i Syrien av Maj Karlsson V till Socialminister Lena Hallengren S Under tre månader har vi kunnat följa rapporteringen från de läger dit personer som ingått i IS terrorsekt förts. Antalet barn från Sverige i lägren är enligt DN:s rapportering ca 60. Dessa barn

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:562 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:562 Skjutningar och sprängningar i gängkriminella miljöer av Johan Forssell M till Statsrådet Mikael Damberg S Sverige har allvarliga problem med brott kopplade till kriminella uppgörelser. Skjutningar har blivit vanligare och i fjol inträffade 306 skjutningar där 45 personer dog och 135 personer skadades

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:562 av Johan Forssell (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:561 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:561 Utredning om grundlagsändring i fråga om deltagande i terroristorganisation av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Efter det fruktansvärda terrorattentatet på Drottninggatan den 7 april 2017 slöts en överenskommelse om ett antal åtgärder mot terrorism mellan Moderaterna,

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:561 av Johan Forssell (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:560 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:560 Fusk vid förarprov av Lars Beckman M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Det är självklart av stor vikt att den som genomgår en körkortsutbildning, oavsett om det sker via en trafikskola eller via privat inlärning, har de kunskaper som krävs för att erhålla ett körkort. Om det kommer ut trafikanter

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:560 av Lars Beckman (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:559 av Johan Pehrson (L)

Fråga 2018/19:559 Trygghet och studiero för elever av Johan Pehrson L till Utbildningsminister Anna Ekström S Många av landets kommunala och fristående skolhuvudmän saknar förmåga att agera gällande disciplinära åtgärder såsom tillfällig och permanent omplacering av elev. Nuvarande lagstiftning tar inte tillräcklig höjd

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:559 av Johan Pehrson (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S)

Fråga 2018/19:558 Barnmorskor och läkare på ungdomsmottagningar av Dag Larsson S till Socialminister Lena Hallengren S Sedan som längst 50 år tillbaka har många ungdomsmottagningar drivits i kommunal regi i Stockholms län. De anställda har både medicinsk och psykosocial kompetens samt kompetens inom sex och reproduktiv

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:557 Utrikesdepartementets utlämning av handlingar av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sveriges år i FN:s säkerhetsråd har delvis skuggats av kritiken mot den kampanj för omkring 27 miljoner kronor som syftade till att ge Sverige en av de tillfälliga medlemsplatserna. Kampanjen skulle

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:556 Oberoende utredning av Sveriges kampanj till FN:s säkerhetsråd av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Förenta Nationernas FN säkerhetsråd har det högsta ansvaret för att upprätthålla internationell fred och säkerhet. Genom sin världsomspännande medlemskrets har FN unika förutsättningar

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M) (pdf, 92 kB)