Dokument & lagar (135 382 träffar)

Interpellation 2017/18:502 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2017/18:502 Rättsosäkerheten i Iran av Amineh Kakabaveh V till Utrikesminister Margot Wallström S I juni förra året greps den kurdiske politikern Ramin Hossein Panahi i den kurdiska staden Sanandaj i Iran. Han greps för att han förmodades vara medlem i organisationen Komala. Han har sedan dess suttit fängslad

Inlämnad: 2018-04-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:502 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 103 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1142 besvarad av Statsrådet Ann Linde (S)

Utrikesdepartementet Statsrådet Linde Ti ll riksdagen Svar på fråga 2017/18:1142 av Karin Enström M Informella EU-toppmötens förankring i riksdagen Karin Enström har frågat mig om hur jag ser på förankringen av Sveriges positioner i riksdagen inför informella EU-toppmöten. EU:s stats- och regeringschefer träffas i

Svarsdatum: 2018-04-19 Frågeställare: Karin Enström (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1142 besvarad av Statsrådet Ann Linde (S) (docx, 92 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1139 besvarad av Statsrådet Ann Linde (S)

Utrikesdepartementet Statsrådet Linde Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1139 av Karin Enström M Konsekvenser av EU:s sociala pelare Karin Enström har frågat mig hur jag ser på att de ökade ambitionerna inom EU:s sociala område med stor sannolikhet blir ett nytt kostnadsdrivande område inom EU:s budget och därmed

Svarsdatum: 2018-04-19 Frågeställare: Karin Enström (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1139 besvarad av Statsrådet Ann Linde (S) (docx, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1200 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1200 Långa kötider vid utfärdande av pass av Hans Wallmark M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Det är mycket långa köer på flera passexpeditioner i Västra Götaland. Möjligheten till drop-in-besök har försvunnit, och nu gäller endast tidsbokning på passcentralerna i Göteborg och Mölndal.

Inlämnad: 2018-04-19 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1200 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1199 av Björn Söder (SD)

Fråga 2017/18:1199 Sveriges agerande i EU med anledning av tidigare riksdagsbeslut och fiskeavtal med Marocko av Björn Söder SD till Statsrådet Ann Linde S Trots att riksdagen, med Socialdemokraternas stöd, den 5 december 2012 tillkännagav för den dåvarande regeringen att Sverige snarast bör erkänna den sahariska arabiska

Inlämnad: 2018-04-18 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1199 av Björn Söder (SD) (pdf, 93 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1198 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2017/18:1198 Arbetsmarknadens utveckling och regeringens bedömning av finanspolitikens långsiktiga hållbarhet av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S I vårpropositionens kapitel 10 om finanspolitikens långsiktiga hållbarhet bedömer regeringen att Sveriges finanspolitik är långsiktigt hållbar.

Inlämnad: 2018-04-18 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1198 av Anette Åkesson (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1197 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2017/18:1197 Orealistiska antaganden gällande finanspolitikens långsiktiga hållbarhet av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S I vårpropositionens kapitel 10 om finanspolitikens långsiktiga hållbarhet bedömer regeringen att Sveriges finanspolitik är långsiktigt hållbar. Syftet med bedömningen

Inlämnad: 2018-04-18 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1197 av Anette Åkesson (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1196 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1196 Akademiska Hus försäljning av mark till studentbostäder och andra bostäder av Lars Beckman M till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S De statligt ägda fastighetsbolagen har genomfört en markinventering under 2016 där markreserver som ses som lämpliga för bostadsbyggande har identifierats. För snart åtta

Inlämnad: 2018-04-18 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1196 av Lars Beckman (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1195 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1195 Skriftliga avtal vid försäljning av lotter vid telefonförsäljning av Lars Beckman M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I en intervju i Aftonbladet Sport om en känd svensk fotbollsspelares delägarskap i ett spelbolag säger statsrådet Shekarabi: Jag känner besvikelse. Det här är en människa som inspirerar

Inlämnad: 2018-04-18 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1195 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1194 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1194 Försäljningen av Metria av Lars Beckman M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Den 20 juni 2017 röstade riksdagen ja till att sälja Metria AB, som har sitt huvudkontor i Gävle. Närings- och innovationsministern redovisade den 30 augusti 2017 följande i sitt svar på min skriftliga fråga

Inlämnad: 2018-04-18 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1194 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1193 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1193 Saklighet och opartiskhet från statliga tjänstemän av Lars Beckman M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Det förekommer att statliga tjänstemän uttalar politiska uppfattningar i frågor som de jobbar med eller på en myndighet som ansvarar för vissa frågor. Tjänstemän i statliga myndigheter har precis

Inlämnad: 2018-04-18 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1193 av Lars Beckman (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1192 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1192 Försäkringskassans värdegrund av Lars Beckman M till Socialminister Annika Strandhäll S För en tid sedan ställde jag en fråga till statsrådet Strandhäll. Då liksom nu uppmärksammade medierna hur anställda på Försäkringskassan fattar beslut på flera oklara grunder. Då handlade det om att man hade missat

Inlämnad: 2018-04-18 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1192 av Lars Beckman (M) (pdf, 76 kB)

Betänkande 2017/18:MJU21

Bifall till propositionen.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2018-04-19 Debatt: 2018-04-25 Beslut: 2018-04-25

Betänkande 2017/18:MJU21 (pdf, 379 kB)

Betänkande 2017/18:MJU15

Utskottet föreslår med bifall till motionerna 2017/18:3686 yrkande 43 och 2017/18:3730 yrkande 18 ett tillkännagivande om att införandet av producentansvar för fler produktgrupper såsom möbler och byggmaterial bör utredas. Avslag på övriga motionsyrkanden.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 19
Justering: 2018-04-17 Debatt: 2018-04-25 Beslut: 2018-04-25

Betänkande 2017/18:MJU15 (pdf, 635 kB)

Betänkande 2017/18:JuU15

Förslagspunkter: 18 Reservationer: 17
Justering: 2018-04-19 Debatt: 2018-04-25 Beslut: 2018-04-25

Betänkande 2017/18:JuU15 (pdf, 680 kB)

Betänkande 2017/18:JuU13

Bifall till motioner om åtgärder för att underlätta informationsutbyte mellan Polismyndigheten och Kronofogdemyndigheten i syfte att utmäta egendom som påträffas i polisens verksamhet, en skyndsam uppstramning av tillgången till id-handlingar i syfte att minska id-stölder och bedrägerier och en översyn av vilka ytterligare åtgärder som kan vidtas för att öka säkerheten på sjukhus. Avslag på övriga motioner.

Förslagspunkter: 52 Reservationer: 40
Justering: 2018-04-19 Debatt: 2018-04-25 Beslut: 2018-04-25

Betänkande 2017/18:JuU13 (pdf, 1814 kB)

Betänkande 2017/18:FiU39

Bifall till propositionen.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2018-04-19 Debatt: 2018-04-25 Beslut: 2018-04-25

Betänkande 2017/18:FiU39 (pdf, 1985 kB)

Interpellation 2017/18:499 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2017/18:499 Effekterna av den nya postförordningen av Saila Quicklund M till Statsrådet Peter Eriksson MP Postnord har svårt att leverera resultat varför regeringen tillsatte en utredning som ska ge svar på vilka åtgärder som krävs för att förbättra leveransen. Utredningen resulterade i en ny postförordning

Inlämnad: 2018-04-17 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2017/18:499 av Saila Quicklund (M) (pdf, 87 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1173 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)

Utrikesdepartementet Utrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1173 av Anders Österberg S Gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea Anders Österberg har frågat mig vad jag avser att göra för att bidra till att gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea uppmärksammas internationellt och att gränskommissionens

Svarsdatum: 2018-04-18 Frågeställare: Anders Österberg (S)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1173 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S) (docx, 94 kB)