Dokument & lagar (62 459 träffar)

Interpellation 2016/17:400 av Robert Halef (KD)

Interpellation 2016/17:400 Återuppbyggnaden av Irak av Robert Halef (KD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Terrororganisationen Islamiska staten (IS) har under år 2014 med våld tvingat ursprungsbefolkningen, de kristna folkgrupperna syrianer, kaldéer, assyrier, armenier och mandéer, bort från sina hem på

Inlämnad: 2017-03-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:400 av Robert Halef (KD) (pdf, 82 kB)

Interpellation 2016/17:399 av Åsa Coenraads (M)

Interpellation 2016/17:399 Viltförvaltningsdelegationerna av Åsa Coenraads (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) För att bättre kunna förvalta svenskt vilt inrättade alliansregeringen viltförvaltningsdelegationer under alla länsstyrelser. Uppdraget var att föra besluten närmare de människor som berörs av viltet.

Inlämnad: 2017-03-23 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:399 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 80 kB)

Interpellation 2016/17:398 av Stig Henriksson (V)

Interpellation 2016/17:398 Kärnvapenförhandlingarna av Stig Henriksson (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Världen storsatsar på kärnvapen – det enda massförstörelsevapen som ännu inte är förbjudet. Det brittiska försvarsministeriet meddelar att de nya kärnvapenubåtarna kommer att kosta 31 miljarder

Inlämnad: 2017-03-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:398 av Stig Henriksson (V) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1117 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2016/17:1117 Godstransporter av Jimmy Ståhl (SD) till Statsrådet Anna Johansson (S) Regeringen har tydligt uttalat att man vill minska de stora godsflöden som i dag transporteras på väg och att flytta över dessa på järnväg och sjötransporter. Ur miljösynpunkt och ur ett trängselperspektiv är det mycket positivt

Inlämnad: 2017-03-23 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1117 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1116 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2016/17:1116 Rederiernas förutsättningar för inlandssjöfart av Jimmy Ståhl (SD) till Statsrådet Anna Johansson (S) Sedan implementeringen av EU:s regelverk för inre vattenvägar i december 2014 har fortfarande ingen pråmtrafik etablerats inom de utpekade IVV-zonerna: Vänern, Mälaren och Göta älv. Från våra

Inlämnad: 2017-03-24 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1116 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1115 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2016/17:1115 Rättvisa betyg av Betty Malmberg (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) I maj 2016 presenterade Skolverket en utvärdering av den betygsskala som infördes av alliansregeringen. Utvärderingen visade att lärarna var positiva till att det har införts fler betygssteg eftersom det möjliggör

Inlämnad: 2017-03-23 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1115 av Betty Malmberg (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1114 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2016/17:1114 Jämställdhet i Saudiarabien av Birgitta Ohlsson (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) När jämställdheten i Saudiarabien diskuteras blir ofta fokus enbart på att kvinnor inte får köra bil eller att de påtvingas religiös klädedräkt såsom abaya, hijab eller niqab. Men ett annat hinder för

Inlämnad: 2017-03-24 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1114 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 76 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1057 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Dnr Ju2017/02579/POL Justitiedepartementet Justitie- och migrationsministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1057 av Ellen Juntti (M) Regeringens översyn av barnpornografibrottet Ellen Juntti har frågat mig om översynen av barnpornografibrottet kommer att vara klar under året och när riksdagen kan förvänta

Svarsdatum: 2017-03-24 Frågeställare: Ellen Juntti (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1057 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) (docx, 42 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1049 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Dnr Ju2017/02545/POL Justitiedepartementet Justitie- och migrationsministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1049 av Jenny Petersson (M) Surrogatmoderskap i Sverige Jenny Petersson har frågat mig om jag och regeringen bestämt oss i frågan om surrogatmoderskap och i så fall när regeringen avser att lägga

Svarsdatum: 2017-03-24 Frågeställare: Jenny Petersson (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1049 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) (docx, 41 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1046 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Dnr Ju2017/02502/POL Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1046 av Cecilia Widegren (M) Rättssäker prövning för alla i Skaraborg Cecilia Widegren har frågat mig vilka konkreta åtgärder och förslag jag och regeringen avser att ta fram för att varje individ ska få en tydlig och rättssäker prövning, när det råder arbetskompetensbrist

Svarsdatum: 2017-03-24 Frågeställare: Cecilia Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1046 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) (docx, 43 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1039 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Dnr Ju2017/02494/POL Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1039 av Johan Forssell (M) Förändringar i regelverket angående arbetskraftsinvandring Johan Forssell har frågat mig när jag och regeringen avser att tillmötesgå riksdagens tillkännagivande om tilläggsdirektiv rörande arbetskraftsinvandring och ta fram förslag

Svarsdatum: 2017-03-24 Frågeställare: Johan Forssell (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1039 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) (docx, 41 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1036 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Dnr Ju2017/02493/POL Justitiedepartementet Justitie- och migrationsministern Svar på fråga 2016/17:1036 av Anders Åkesson (C) Integrationsåtgärder i Migrationsverkets uppdrag Anders Åkesson har frågat mig om jag överväger att se över Migrationsverkets uppdrag så att myndigheten kan gynna integration och etablering.

Svarsdatum: 2017-03-24 Frågeställare: Anders Åkesson (C)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1036 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) (docx, 40 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1035 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Dnr Ju2017/02534/POL Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1035 av Cecilia Widegren (M) Tillvaratagande av arbetsviljan i Skaraborg Cecilia Widegren har frågat arbetsmarknadsminister Ylva Johansson vilka konkreta åtgärder och förslag regeringen och ansvarig minister avser ta fram för att tillvarata arbetsviljan

Svarsdatum: 2017-03-24 Frågeställare: Cecilia Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1035 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) (docx, 43 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1032 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Dnr Ju2017/02448/POL Justitiedepartementet Justitie- och migrationsministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1032 av Cecilia Widegren (M) Återtagandeavtal Cecilia Widegren har frågat mig om jag och regeringen avser att initiera en utvärdering av återtagandeavtal, till exempel det mellan Sverige och Afghanistan,

Svarsdatum: 2017-03-24 Frågeställare: Cecilia Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1032 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) (docx, 40 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1113 av Nina Lundström (L)

Fråga 2016/17:1113 Underhåll av skoterleder och det statliga ledsystemet av Nina Lundström (L) till Statsrådet Anna Johansson (S) Snöskotern är ett hjälpmedel för att förflytta sig, inte minst i fjällvärlden. Skotern gör det möjligt att idka näringsverksamhet, ägna sig åt fritidssysselsättningar och utveckla besöksnäringen

Inlämnad: 2017-03-23 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1113 av Nina Lundström (L) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2016/17:397 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2016/17:397 Förtroendet för Natos försvarsförpliktelser av Pål Jonson (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Under den utrikespolitiska debatten den 14 februari 2017 framhöll utrikesministern vid en replikväxling om Natos gemensamma försvarsförpliktelser att just nu vet vi ingenting om dessa

Inlämnad: 2017-03-21 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:397 av Pål Jonson (M) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1112 av Runar Filper (SD)

Fråga 2016/17:1112 Fiskodling i öppna kassar av Runar Filper (SD) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Sverige har mycket goda förutsättningar för matfiskproduktion, alltså fiskodling, i synnerhet i landets norra delar, där de näringsfattiga regleringsmagasinen finns. Fiskodling i dessa vatten kan vara ett sätt

Inlämnad: 2017-03-23 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1112 av Runar Filper (SD) (pdf, 95 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1111 av Lars-Axel Nordell (KD)

Fråga 2016/17:1111 Hotet mot småskalig vattenkraft och andra fördämningar av Lars-Axel Nordell (KD) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Många småskaliga vattenkraftsproducenter riskerar konkurs på grund av att de varken har råd att avveckla sin verksamhet eller genomföra de åtgärder som länsstyrelserna kräver.

Inlämnad: 2017-03-23 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1111 av Lars-Axel Nordell (KD) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1109 av Eskil Erlandsson (C)

Fråga 2016/17:1109 Referensnivåer för LULUCF av Eskil Erlandsson (C) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Just nu förhandlas i rådet och Europaparlamentet frågan om inkludering av utsläpp och upptag från jordbruks- och skogssektorn. Uppgifter från dessa förhandlingar tyder på att Sverige är passivt och inte har

Inlämnad: 2017-03-23 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1109 av Eskil Erlandsson (C) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1108 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1108 Uttalanden om välfärden av Jenny Petersson (M) till Statsminister Stefan Löfven (S) I regeringsförklaringen den 13 september 2016 säger Stefan Löfven följande: "I välfärden är åren med nedskärningar över". I intervjuer med Socialdemokraternas partisekreterare är socialdemokratin också mycket

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1108 av Jenny Petersson (M) (pdf, 76 kB)